کد خبر: 41346
تاریخ انتشار: یکشنبه, 18 اسفند 1398 - 19:25

داخلی

»

سخن هفته

لیزنا 10ساله شد

منبع : لیزنا
سید ابراهیم عمرانی
لیزنا 10ساله شد

لیزنا؛ ابراهیم عمرانی، سردبیر:  نیمه اسفند لیزنا 10‌ ساله شد و ما افتخار می‌کنیم که توانستیم 10 سال کامل درکنار شما باشیم. فردوسی در احوال پسر رستم دستان فرموده: چو 10 ساله شد زان زمین کس نبود که با وی تواند نبرد آزمود. و ما درباره لیزنا باید بنویسیم چو 10 ساله شد باز هم با کسی نبردی نداریم و اصلا قصد زور آزمایی و نبرد آزمایی هم نداریم، و آماده ایم که پیاده در کنار شما به آرامی قدم برداریم و باز هم بیاموزیم و تجربه کنیم که بهترین آموزگار همه دورانها زمان است.

وقتی شروع کردیم اصلا فکر نمی کردم که روزی لیزنا به 10سالگی برسد و رسید. با فراز و فرودهای بسیار و با شادیها و سختیهای فراوان. گاهی تا صبح نخوابیدیم که مشکلی را حل کنیم و گاهی یک مساله چندین روز وقت ما را گرفت. گاهی با موفقیت در کاری، به هم تبریک گفتیم و آرزو کردیم که باز هم بتوانیم ادامه دهیم.  بارها به دوستان قدیم و استادان همراه گفتیم که دیگر نمی توانیم ادامه دهیم و هر بار کمک کردند و دست بالا کردند و باز ادامه دادیم. یک روز تشویق شدیم و بزرگترین تشویقی که به یاد دارم، تشویق استاد فقیدمان دکتر عباس حری روحش شاد بود که به بنده فرمودند که نشان دادید که رسانه‌ای مستقل هستید و امیدوارم بتوانید استقلال خودتان را حفظ کنید و در همان روزها گروهی دیگر به ما می‌نوشتند که چرا از فلان شخص یا فلان موسسه اینقدر مطلب منتشر می‌کنید و ما می‌بایست توضیح دهیم که با موسسات حوزه کتابداری چه کمکمان کنند و چه نکنند، در ارتباط هستیم و هر مطلبی که روابط عمومی‌شان برای ما می‌فرستد منتشر می‌کنیم و اینها اخبار روابط عمومی است و ما فقط نقل و منتشر می کنیم. و این را بر حسب یادآوری برای دوستان تکرار می کنیم.

در این 10 سال بارها تغییر کردیم، به آرامی جلو آمدیم و در سالهایی بسیار پرکار بودیم و سالهایی هم معمولی گذشت. از نظر فنی هم کلی تغییر کردیم، سه یا چهار بار سایت لیزنا به کل بازسازی شد از جمله بهمن امسال 1398 و کلا زیر و رو شد و از نو نوشته شد و بی سر و صدا داده ها منتقل شد تا سرعتمان و امکاناتمان بهتر شود که شد. همه زحمت کارهای فنی برعهده مهندس هرندی پور گرامی بوده و هست و تا اطلاع ثانوی هم خواهد بود. کلی تغییر در کادرهایمان داشتیم که هر یک به علتی بوده است. دست یکایک دوستانی که روزی در لیزنا کار کردند چه داوطلبانه و چه با حقوق اندک‌مان را می فشاریم (البته با رعایت آداب ضد عفونی کرونا ویروس و سایر موارد) . همه آنها بر ما منت دارند. چه آنها که به علت وضعیت معیشتی، کار بهتری یافتند و رفتند و چه آنها که به علت مشغله رفتند و حتی کسانی که به دلیل مشکلات نتوانستند با لیزنای خودشان ادامه دهند، همه برای من عزیز و قابل احترام هستند ، همه اینها بخشی از عمر لیزنا و حتی باید بگویم عمر و زندگی فردی من در کنار اینها بوده و امیدوارم مرا ببخشند. خیلی چیزهای دیگر هم تغییر کرده که دیگر جزئیات را نمی‌گویم،  ولی یک چیز تغییر نکرده، که البته ما هم استقبال کرده و می کنیم، آن هم انتظارات مخاطبان است. انتظارات دوستان اصلا تغییر نکرده و فقط حجمش اضافه و کم می شود.

انتظارات از ما متنوع و مختلف و گاهی کاملا متضاد است یعنی اگر بخواهیم مطلبی را که یکی انتظار دارد بگذاریم، صدای دیگری در می‌آید و فریاد برمی‌آورد که شما پیوسته و دلبسته و دلخسته و هم بسته و وابسته اوئید و عکس آن هم کاملا صادق است. تلاش می‌کنیم که خط مشی‌مان را با صدای بلند خدمت عزیزان خواننده عرض کنیم و  همه بدانند. اگر کتابخانه ملی و نهاد و ایرانداک و مرکز منطقه‌ای اخبارشان منتشر می شود، این در قرارداد‌های ما و خط مشی ما است و ما تکذیب کننده و تایید کننده این خبرها نیستیم و اگر مطلبی در تایید یا رد هر امری داشته باشیم، مستقلا و با امضای خودمان در ستونهای خاص لیزنا منتشر می‌کنیم.

در مورد کامنتها، هنوز اعتراض فراوان داریم. برخی کامنتها منتشر نمی‌شود. دو دلیل عمده برای این کار داریم یکی اینکه خط مشی اعلام شده لیزنا رعایت نشده است. توهین شده، حرفی زده شده که حتما اسناد اثباتش باید باشد که بتوانیم آن کامنت را منتشر کنیم. درست است که نظر شخصی است ولی وقتی می نویسند  فلان شخص فلان کار را کرده، از نظر من می تواند تهمت و حرمت شکنی باشد، مگر آنکه قابل اثبات باشد و اسناد اثباتش به دستمان برسد که بتوانیم در ستونهای مستقل یا بصورت خبر متشر کنیم. گروه دوم مطالبات اداری است که یک یا دو کامنت را منتشر می‌کنیم و پشت سرش صدها کامنت در همان موضوع و با همان خواسته می آید. برای ما تشخیص صحت و سقم این کامنتها که می‌تواند منجر به ایجاد جو شود مشخص نیست. لیزنا اینگونه کامنتها را منتشر نمی‌کند. البته یک راه حل کاملا شخصی برای پاره ای از آنها دارم که اعتراف می کنم،  گاهی این کامنتهایی که از نظر ما غیر قابل انتشار است را اگر مرتبط با صاحب منصبی باشد که شخصا می شناسم، موضوع را به گوش ایشان می‌رسانم و صحت و سقم آن با آن عزیز صاحب منصب که یادداشت کند و اگر توانست رسیدگی کند.  فرض ما این است که حرف فردی که می خواهد مشکلش را بگوید و به علل فراوان نمی‌خواهد خودش را معرفی کند و محترمانه هم حرفش را بیان کرده است، با این کار من به گوش صاحب منصب مربوطه می‌رسد و دعا می‌کنیم که رسیدگی و ترتیب اثر داده شود.

و اما آنچه که متعلق به لیزنا است. عزیزان گرامی،  اخباری را که منتشر می‌کنیم، اغلب و در بیشترین موارد یا متعلق به روابط عمومیها است و یا از خبرگزاریهای دیگر با ذکر منبع می‌آیند مگر در مواردی که امکانش را داشته‌ایم و به ما اعلام هم شده باشد و خبرنگار لیزنا در واقعه حضور داشته باشد که خبر متعلق به خودمان باشد مانند اخبار کنگره که در روزهای کنگره و قبل و بعد از آن خبرنگاران لیزنا حضور دارند و خبر متعلق به لیزنا است و از جایی نقل نمی‌شود یا در همایشی،‌ مصاحبه ای، جلسه فرهنگی که خودمان حضور داریم و خبرنگارمان مستقلا برایمان می‌نویسد. صادقانه بگوئیم، خیلی برایمان مهم است که خبر متعلق به خودمان باشد ولی از آن مهمتر این است که خبری در  حوزه ما اگر هست باید به دست شما برسد و تا جائیکه امکانش هست تلاش می کنیم که خبر را برسانیم. حتی اگر متعلق به سایر خبرگزاریها باشد.

از خبر که بگذریم ستونهای لیزنا است که تلاش شده همواره به روز نگهداشته شوند. در این کار باید از همه آنهایی که در اداره، ویرایش و همکاری با این ستونها تلاش می‌کنند صمیمانه سپاسگزاری کنم. چه آنهایی که بصورت پیوسته و مسئولانه با لیزنا کار می‌کنند و چه آنهایی که گاه و گداری برایمان نوشته‌اند و می‌نویسند.

باید در همینجا از همکاران پیوسته لیزنا در پایان 10 سالگی قدردانی و تشکر کنم: بخش خبر کاملا در گرو تلاشهای مدیر مسئولمان سرکار خانم مهسا فرد حسینی و دبیر خبر خانم اعظم رستگار است. ستون گاهی دور، گاهی نزدیک با فاطمه پازوکی گرامی، ستون برگ سپید با سارا رضایی فرد و نظارت کامله و داوری دکتر محسن زین العابدینی که کمکهای بی دریغش ستون را برجای نگاه داشته است، ستون سخن هفته با بزرگواران دکتر رحمت الله فتاحی،‌ دکتر حمید رضا جمالی و دکتر یزدان منصوریان و همه نویسندگان و حامیان دیگر لیزنا. ستون اطلاعات سبز مدیون زحمات ایمان نریمانی و البته آذر صداقتی مهربان است و مدتی است که مطلب جدید نگذاشته‌ایم و امیدوارم که با آمدن بهار و رفتن کرونا بتوانیم روی آن ستون کار بیشتری بکنیم  و اطلاعات در خدمت محیط زیست را باز هم توجه بیشتری بدهیم.

سیاست ما در مورد ستونها هنوز همان سیاست10 سال پیش است، اولویت با جوانان است. قبلا گفته‌ایم و نشان داده‌ایم که بر سر گفته‌مان هستیم، جوانان دست به قلم بگیرند، ما کمکشان می‌کنیم که مطلبشان پخته تر شود. ویرایش می‌کنیم و وقت می گذاریم که مطلبشان به گوش همه برسد. همیشه اولین نوشته با ترسی ناشناخته و دلشوره توام است مثل درس پس دادن به استاد است، ما سعی می‌کنیم کمک کنیم اولین نوشته شما به شکل خوب و یرایش شده منتشر شود تا دستتان راه بیفتد، برایمان بنویسید برای همه ستونها اولویت با جوانان است. باز هم ما را آزمایش کنید و ببینید که کنارتان هستیم.

درمورد همکاری با لیزنا هم بگویم که استقبال می کنیم و هر کس که خواهان کمک به ما است می‌تواند با این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید‌ تماس بگیرد و بگوید که چکار می‌ تواند یا دوست دارد بکند یا چه انتظاری دارد. تلاش می‌کنیم باب همکاری باز باشد و شما بتوانید در هر حوزه‌ای که توانایی دارید به ما کمک کنید.

حامیان مالی لیزنا روز به روز کم شده اند و لیزنا از این جهت مثل همیشه مشکل دارد. همانطور که گفتم ما خبرهای روابط عمومیهای سازمانهای مرتبط با حوزه خودمان را منتشر می کنیم و انتظار داریم مانند همه خبرگزاریها کمک مالی هم دریافت کنیم، لیکن جز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، هیچیک از سازمانهای حوزه ما هیچگونه کمک  مالی به لیزنا نمی کنند که همینجا از جناب آقای مختارپور و همکارانشان سپاسگزاری می ‌کنیم. شرکتهای حوزه کتابخانه و کتابداری نیز یکی پس از دیگری تبلیغ در لیزنا را متوقف کردند و هیچگونه کمکی از این جانب هم به دستمان نمی رسد و فقط مانده ایم خودمان و خودمان و هزینه های رو به افزایش. مثل هر سال اعلام می کنیم، تا هرجا توان داشتیم ادامه خواهیم داد و در خدمت عزیزان هستیم و آنجا که دیگر ادامه کار میسر نباشد به شما خبر می دهیم و خداحافظی می کنیم. خودمان آروز می‌کنیم که بتوانیم ادامه دهیم.

در پایان هم به خواهش عزیزی، که می‌گفت مهمترین مطالب لیزنا را در سالگرد 10 سالگی یادآوری کن، می‌خواهم از شما خواهش کنم که شما برایمان بنویسید که در این 10 سال کدام مطلب لیزنا به یادتان مانده، و به نظرتان چه خوب و چه بد، مطلب مهمی بوده است. من خود در پایان از " مهندسی ناوبری اطلاعات" یاد می کنم که یکی از جنجالی ترین نوشته های لیزنا در سال 1391 بود که شوخی سیزده ما بود درمورد اسم رشته. و لازم به یادآوری است که در اواخر همان سال هم بالاخره اسم رشته تغییر کرد ولی چه فایده که باید دروغ سیزده دیگری سر هم کنیم که یک بار دیگر به دوستان تاثیر گذار و سیاست گذار و تصمیم گیر یادآوری کنیم که این اسم پر طمطراق رسا نیست و البته که اگر اسم خوبی هم بیابید و محتوا همین بماند، و نظارتی بر اجرای صحیح در مدارس کتابداری و علم اطلاعات و دانش شناسی کشور نباشد، باز هم مشکلی حل نخواهد شد. البته فکر می‌کنم همین مهندسی ناوبری اطلاعات اسم بدی نباشد،‌ بیشتر درباره آن فکر کنید.  

منتظر نظرات و انتقادات همه شما عزیزان هستیم و برایتان سالی بسیار خوب و به دور از بلایای طبیعی و اجتماعی و کرونا ویروس آرزو می‌کنیم و از خدا می خواهیم که شر همه ویروسهای بیولوژیک و ویروسهایی که مثل خوره به جان مردم ما افتاده و در این روزهای سخت هنوز مشغول احتکار و دزدی هستند و با جان مردم تجارت می‌کنند را از سر مردم کم کند. برای همه مردم ایران و همینطور مردم سراسر جهان آرزوی تندرستی و سلامت می کنم و امیدوارم هر چه سریعتر این اپیدمی کنترل شود و کشور به وضعیت عادی باز گردد. سرافراز و پایدار باشید.  

عمرانی، سیدابراهیم. «لیزنا 10ساله شد»  .سخن هفته لیزنا، شماره 480، 19 اسفند ۱۳۹۸