کد خبر: 48635
تاریخ انتشار: دوشنبه, 17 ارديبهشت 1403 - 13:24

داخلی

»

سخن هفته

کارکنان نگران کتابخانه: کتابداران امریکایی و مساله جنگ در غزه

منبع : لیزنا
  سید ابراهیم عمرانی
کارکنان نگران کتابخانه: کتابداران امریکایی و مساله جنگ در غزه

لیزنا؛ سید ابراهیم عمرانی، سردبیر: نمی دانم ایران هراسی واژه درستی است یا نه؟ ولی وجود دارد و می‌بینیم،‌ که قدرتهای بزرگ موفق شده‌اند،‌ در همسایگان ایران این هراس را به وجود بیاورند، ‌و دامنه ایران‌هراسی از بمب  وموشک و هسته و اینها فراتر رفته است. ایران هراسی اینک حذف نام ایران از هر آنچه تاکنون بوده است را شامل می‌شود. دیگر فقط خلیج فارس نیست که مورد هجوم قبایل تازه به دوران رسیده در ایستگاههای ترانزیتی جنوب خلیج فارس قرار گرفته است. همه آنانکه قدیمتر موزة لوور در پاریس  را و بسیاری موزه‌های دیگر اروپایی را دیده بودند، گواهی می‌دهند که در لوور بخش بزرگی به نام ایران وجود داشته،‌ ولی اکنون در همه بخش تاریخی و باستانی لوور هیچ نامی از ایران نیست و اشیاء کشف شده مربوط به ایران یا در بخش بین النهرین نگاهداری می‌شود و یا در بخش آسیای میانه، و حتی اشیاء مرتبط به مناطق مرکزی و جنوبی فلات ایران مانند اشیاء قدیمیترین تمدن ایران در کنار صندل جیرفت که خط کشف شده در آنجا خطی ماقبل سومری و ماقبل ایلامی است، با اشارات واهی و با نام شهر نگاهداری می‌شوند و نامی از ایران نیست،‌ ودر کنار اشیاء بدون نام بردن از کشور نوشته شده، کنار صندل،‌ همین.

 بارها ایرانیان و دوست داران ایران که تاریخچه قدیم و جدید موزة لوور را می‌دانند؛ بصورت کتبی به لوور اعتراض کرده اند و ترتیب اثری داده نشده است. این اعتراضها در برابر کمکهای سخاوتمندانه چندین میلیارد دلاری به بهانه بازسازی این موزه ها از سوی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس محلی از اعراب ندارد. ایران 80 میلیونی روی اندیشه و اقتصاد جهان به رهبری قدرتهای غربی سنگینی می‌کند و باید تا می‌توان ایران بزرگ فرهنگی را کوچک کرد و به جزایر کوچک افتاده تبدیل کرد که بتوان بر آن پیروز شد . این محو کردن نام ایران و منصوب کردن همه آنچه به ایران تعلق دارد، به نام ترکیه و جمهوری آذربایجان و اخیرا کشورهای عربی و کشورهای آسیای میانه چنان فعالانه پیگیری می‌شود که در آینده نزدیک پروژه عربی کردن خلیج فارس، پیش آنها پروژه کوچکی است. حال آنکه مقاله اخیر مجله Nature Communications[1] که توسط ده ایتالیایی و یک ایرانی در موسسه ماکس پلانک آلمان تحقیق شده و دانشمندان در سه حوزه مختلف ژنتیک،‌ دیرین اقلیم شناسی و باستانشناسی در این مقاله به نتایج یکسانی رسیده‌اند، نشان از این دارد که ایران محل تقسیم و انتشار "انسان هوشمندِ هوشمند[2]" در جهان بوده، ‌و از ورود این گونه انسانی به ایران تا انتشار آنها به اقصا نقاط جهان، 20 هزار سال سال فلات مرکزی ایران میهمان همه مسافران و مهاجران پس از نئاندرتالها بوده است.

سرتان را درد آوردم و داغ دل برخی از شما که ایران را خیلی دوست دارید را تازه کردم، بروم سر مطلب خودم. محو کردن آثار کشوری به نام فلسطین

خبرهایی هم که در این سه ماهه از کتابخانه‌ها و آرشیوهای فلسطین داریم، نشان‌دهنده اصرار اسرائیل بر انهدام موزه‌ها، آرشیوها و کتابخانه‌ها در فلسطین است. این کار در دراز مدت، با این هدف که حافظه جهانی را از فلسطین پاک خواهد کرد ادامه خواهد داشت . در مقابل کتابداران فلسطین و جهان در پی حفظ آثار تاریخ و فرهنگ فلسطین هستند و می بینیم که جز کتابداران فلسطین، همه کتابداران امریکایی و اروپایی نیز که تعصبهای نژادپرستانه و آپارتاید ندارند، به دنبال حفظ منابع مرتبط با فلسطین در کتابخانه های خود هستند.    

کتابخانه های دانشگاه ماساچوست در امهرست (UMass Amherst ) راهنمای زیر را منتشر کرده اند:

راهنمای تحقیق درباره فلسطین در کتابخانه های UMass Amherst "

"این راهنمای تحقیقاتی توسط گروهی از کارکنان کتابخانه در بخش‌های مختلف در کتابخانه‌های UMass Amherst در زمینه بحران 2023-2024 در فلسطین ایجاد شده است. هدف ما گسترش دامنه درک و ارائه منابعی است که دانش‌آموزان، خوانندگان و اعضای جامعه را قادر می‌سازد تا خود را در مورد مبارزات و تاریخ جاری فلسطین آموزش دهند. ما امیدواریم که این امر همچنین به جامعه UMass Amherst کمک کند تا از فعالان دانشجویی، کارکنان و اساتیدی که وظیفه ارائه اطلاعات دقیق و حمایت را بر عهده گرفته اند، حمایت کند.

این راهنما شامل منابع علمی، ویدئوها، داستان‌ها و شعر و همچنین پیوندهایی به سازمان‌هایی است که همبستگی بین‌المللی را ارائه می‌کنند. مواد در اینجا یا از طریق دسترسی آزاد، از طریق "فهرست کتابخانه‌های 5 کالج" یا از کتابخانه های دیگر از طریق WorldCat در دسترس هستند.

این وب سایت از مشارکت کنندگان خواسته است که برای راهنمایی در مورد تحقیق و ارزیابی اطلاعات، از جمله ایمنی محقق و حریم خصوصی دیجیتال، صفحه وبسایت را دنبال و فرمها را تکمیل کنند. :"از برگه ها (در نسخه دسکتاپ در سمت چپ و در نسخه موبایل بالا) برای پیمایش به موارد زیر استفاده کنید: رویدادهای جاری، غزه، نسل کشی متنی، تاریخ فلسطین، فلسطین و تقاطع های آن (از جمله دگرباش و ترنس، نژادپرستی، اسلام هراسی و یهودستیزی، معلولیت، مسائل زنان، کار و اتحادیه ها، محیط زیست و تغییرات آب و هوایی)، همبستگی بین المللی (شامل سازمان ها، تحریم، واگذاری و تحریم ها، و پرونده آفریقای جنوبی در دادگاه بین المللی دادگستری در مورد پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی در نوار غزه) ، فرهنگ فلسطین (از جمله هنر و نمایش، داستان، شعر و خاطرات از جمله کتاب های صوتی، غذا و آشپزی)، تروما، و برای کسب اطلاعات بیشتر".

 از سویی می دانیم که این روزها و در اوج تظاهرات مقابله با نسل کشی در غزه، در دانشگاههای امریکایی، دانشگاه کلمبیا، صحنه خشونت و تهاجم پلیس و نیروهای غیر پلیس و خودسر به تظاهرات دانشجویان است. کتابداران دانشگاه کلمبیا، نیز در روزهای اخیر بیانیه‌ای در حمایت از حفاظت از منابع مرتبط با فلسطین ومحکوم کردن خشونت در محیط دانشگاه منتشر کرده اند.

عنوان بیانیه " کارکنان نگران کتابخانه" است و در سایت کتابداران دانشگاه کلمبیا در این نشانی منتشر شده است.

کارکنان نگران کتابخانه

بیانیه همبستگی به نمایندگی از کارکنان کتابخانه در سراسر سیستم کتابخانه های دانشگاه کلمبیا

"کتابخانه‌ها باید با همه کسانی که با "افراد و گروه‌هایی که آزادی بیان  و دسترسی آزاد به اندیشه‌ها و ایده‌ها را محدود می‌کنند"، مقابله  می‌کنند، همکاری کنند."

                                                   " منشور حقوق کتابخانه، انجمن کتابخانه‌های آمریکا (ALA)"

بیانیه زیر بیانیه کارکنان کتابخانه در سیستم کتابخانه های دانشگاه کلمبیا (CUL) است. ما نه به عنوان نمایندگان نظام، بلکه به عنوان افرادی با نگرانی های مشترک بر اساس عضویت در جامعه و پایبندی به ارزش های کتابداری صحبت می کنیم. کارکنان کتابخانه دارای طیف وسیعی از نظرات، احساسات و تجربیات هستند. رویدادهای اخیر ما را ملزم می کند که یکپارچه و با شفافیت اخلاقی صحبت کنیم.

ما به عنوان جمعی از کارکنان کتابخانه در CUL و اعضای جامعه دانشگاه کلمبیا، نقش خود را به عنوان مباشر دانش جدی می گیریم. ما وظیفه داریم تفکر انتقادی را از طریق تهیه در دسترس مواد تحقیق و ابزار آموزشی برای یادگیری تشویق کنیم.

ما از استقرار نهادهای امنیتی دولتی و خصوصی که توسط رئیس دانشگاه آقای شفیق، و هیئت امنای دانشگاه کلمبیا در محوطه دانشگاه ما مستقر شده‌اند وحشت زده شده‌ایم. این اقدامات در تضاد آشکار با تمام ارزش‌های مورد حمایت موسسات دانشگاهی است، ما را در خدمت به جوامع متعدد کتابخانه‌ها باز می‌دارد، و ارزش‌های اصلی کتابخانه‌ای یعنی تفکر آزاد، بیان آزاد، و حق دسترسی به اطلاعاتی را که ما در کار روزانه خود از آن حمایت می‌کنیم، تضعیف می‌کند.

دستگیری و تعلیق دانشجویان به دلیل اعتراض به همدستی دانشگاه در نسل کشی مداوم مردم فلسطین، مستقیماً با تمایل اعلام شده دولت برای تشویق "بحث متفکرانه و دقیق" در تضاد است. این اقدامات ریاکاری دانشگاه را در مواردی که ادعا‌های خود را با استفاده از مواد آرشیوی که سرکوب مخالفت دانشجویی در گذشته را مستند می‌کند، برجسته می‌سازد (http://tiny.cc/j5juxz) اقدامات پلیسی فعلی برای سرکوب مخالفان نیز در تضاد با آزادی فکری به عنوان یک ارزش اصلی کتابداری است). استفاده مقامات دانشگاه از اجرای قانون در محوطه دانشگاه ما و تهدید به خشونت دولتی مانع از تعهد ما، مبتنی بر اصول ALA، برای خدمت به منافع عمومی «ایجاد جوامع آگاه، مرتبط، آموزش دیده و توانمند» است.

ما به عنوان کارکنان کتابخانه، با سرکوب فزاینده و خشونت‌آمیز علیه آزادی بیان، و همچنین سرکوب فزاینده مبادله آزاد اندیشه‌ها و ایده‌ها - دو ستون اصلی هویت جامعه دانشگاهی ما، که دانشگاه کلمبیا مدعی حمایت از آن‌ها است - که برای تعریف سال تحصیلی 2023-2024 آمده‌اند، مخالفیم. دروازه‌های قفل شده دانشگاه، چه در برابر همسایگان هارلم یا اعضای جامعه دانشگاهی ما، نمادی نگران‌کننده از فضای ضد دموکراتیک و ضد روشنفکری است که مسئولین کنونی کلمبیا در تلاش برای عادی‌سازی شرایط جدید انجام می‌دهد.

ما شش خواسته ضد آپارتاید دانشگاه کلمبیا Columbia University Apartheid Divest را تأیید می کنیم.

ما نژادپرستی ضد فلسطینی، ضد عرب، ضد سیاهپوستان، یهودی ستیزی و اسلام هراسی را رد می کنیم. ما آمیختگی حمایت از حقوق فلسطینی ها با یهودستیزی را رد می کنیم، همانطور که هیئت علمی یهودی در تاریخ 10 آوریل در نشریه کلمبیا اسپکتیتور (http://tiny.cc/h7juxz)  به طور متفکرانه بیان کرد. (این بیانیه در قالب خبر در لیزنا منتشر شده است)

ما در همبستگی با دانشجویان، اساتید و کارکنانی که به دنبال دسترسی نامحدود به کتابخانه‌ها، آرشیوها و مجموعه‌های ویژه ما هستند، ایستاده‌ایم.

ما فعال هستیم و به تلاش برای پاسخگویی به کسانی که در قدرت هستند ادامه خواهیم داد.

و در پایان از از همکاران کتابخانه‌های دانشگاه کلمبیا دعوت می‌کنیم تا با امضای این فرم حمایت خود را از این بیانیه تأیید کنند.

همانطور که در پاراگراف آخر بیانیه کتابداران دانشگاه کلمبیا (بالا) خواندید،  اشاره به بیانیه استادان یهودی دانشگاه کلمبیا شده که بر این باورم که لازم است جامعه دانشگاهی ایران از این بیانیه، اعضای هیأت علمی یهودی، سلاح‌ساختن یهودی‌ستیزی را رد می‌کنند، مطلع گردند.

در همین دو روز اخیر "جروزالم پست" خبری منتشر کرد که نخست وزیر اسرائیل قصد دارد پس از نابودی حماس در یک برنامه سه مرحله‌ای غزه را طی ده سال به قطب سرمایه گذاری منطقه تبدیل کند و البته که چاههای گاز غزه که یکی از عوامل مهم نسل کشی در غزه امروز است، در آینده به درد پروژه های ایشان خواهد خورد. و صد البته که خبری از کشوری به نام فلسطین نخواهد بود، چرا که جروزالم پست گزارش می‌دهد که قرار است این منطقه جدید تنها منطقه ای خودمختار باشد. پس همان بهتر که آرشیوها،‌کتابخانه‌ها و موزه های فلسطین نباشند که این محو عملیاتی‌تر باشد. باز هم دست کتابداران کشورهای دیگر که به حفط میراث فلسطین کمک می‌کنند درد نکند. ایکاش کتابداران ایران هم در این راستا قدمی برمی‌داشتند. البته با رفتاری که دولتهای محترم انجام داده‌اند، با بردن نام فلسطین در ایران مردم یاد قرضها و معیشت افتضاح فعلی خود می‌افتند که حق هم دارند،‌ لیکن ما کتابداران باید تعصبات را کنار بگذاریم و اگر می توانیم قدمی در حفظ اسناد و مدارک موجودیت فلسطین به عنوان یک کشور باستانی برداریم، حتما برداریم.


[1] .  The Persian plateau served as hub for Homo sapiens after the main out of Africa dispersal. Leonardo Vallini (et al), Nature Communicatios. Vol.15, Article Number: 1882, 2024.

[2] . Homo sapiens sapiens. (https://www.britannica.com/topic/Homo-sapiens-sapiens)

 

عمرانی، سید ابراهیم (۱۴۰۳). «کارکنان نگران کتابخانه: کتابداران امریکایی و مساله جنگ در غزه». سخن هفته لیزنا، شماره ۶۹1، 17 اردیبهشت ماه ۱۴۰۳