کد خبر: 29318
تاریخ انتشار: دوشنبه, 26 تیر 1396 - 09:15
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

حداد عادل در بازدید از کلاس های دانش افزایی زبان فارسی

گلستان سعدی 800 سال مورد توجه فارسی آموزان بوده است

منبع : لیزنا
رییس بنیاد سعدی در بازدید از کلاس های هشتادو چهارمین دوره دانش افزایی زبان فارسی گفت: گلستان سعدی طی 800 سال، مورد توجه فارسی آموزان بوده است.
گلستان سعدی 800 سال مورد توجه فارسی آموزان بوده است

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی بنیاد سعدی، در این بازدید غلامعلی حداد عادل، رییس بنیاد سعدی، به همراه سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش، سیدمحمدرضا دربندی معاون امور بین الملل، سید باقر سخایی معاون مالی و اداری و عباس نجار رئیس اداره آموزش بنیاد سعدی با حضور در کلاس های آموزشی دوره دانش افزایی، ضمن آشنایی با فارسی آموزان، از نحوه آموزش و چگونگی برگزاری کلاس  های درس این دوره دانش افزایی مطلع شدند.

اولین بازدید از کلاس سطح پیشرفته انجام شد که در آن « ادبیات کلاسیک » برای فارسی آموزان کشورهایی مانند لبنان، هندوستان، تاجیکستان، روسیه و لهستان تدریس می شد و معلم کلاس به همراه زبان آموزان مشغول خواندن متن­های ادبیات کلاسیک از کتاب دکتر حسن ذولفقاری بودند.

از بخش های جالب در بازدید از این کلاس، خوانش متنی از «قابوس نامه»  توسط زبان آموزکشور روسیه برای حاضران بود. وی سپس به درخواست معلم کلاس، جمله ابتدایی متن را معنی کرد.

حداد عادل نیز با بیان آنکه «قابوس نامه» یکی از متن های دشوار فارسی بوده و درک آن برای خود ایرانیها نیر دشوار است، این زبان آموز را مورد تشویق قرار داد.

بازدید بعدی از تنها کلاس سطح پایه این دوره از دانش افزایی صورت گرفت. این کلاس میزبان زبان آموزانی از کشورهای آمریکا، مالزی، بلژیک، پرتقال، فرانسه، لبنان و رومانی بود. منبع درسی این کلاس، کتاب «مینا» است که توسط خود بنیاد سعدی ویژه نوآموزان سطح پایه زبان فارسی تالیف شده است.

کلاس سطح پیش میانی از دیگر بازدیدهای رئیس بنیاد سعدی و معاونان ایشان بود که طی آن پویانمایی (انیمیشن) کوتاه به زبان فارسی برای فارسی آموزان پخش شد تا از این طریق به تقویت مهارت های «شنیدن» و «گفت و گوی» خود بپردازند.

زبان آموزان این کلاس نیز از کشورهایی مانند اسپانیا، فرانسه، مجارستان، ازبکستان و گرجستان به ایران دعوت شده­اند.

آشنایی و صبحت با فارسی آموزان سطح پیشرفته که خودشان استادان زبان فارسی در کشورهایشان هستند نیز جذابیت زیادی داشت. این استادان در کنار دیگر فارسی آموزان این دوره و علاقه مندان به بازی های موبایلی، با نصب کردن نرم افزارهای بازی سازی و واژه بازی بنیاد سعدی، در رقابت هستند و نفرات برتر هر روز مشخص می شوند.

حدادعادل ادامه با زبان آموزان کلاس های سطح «میانی» و «فوق میانی» زبان فارسی نیز دیدار و گفت و گو کرد.

وی در خصوص کتاب گلستان سعدی که در کلاس«فوق میانی» تدریس می شد، اظهار کرد: حدود 800 سال از نگارش گلستان می­گذرد و در این مدت، همواره مورد توجه تمامی فارسی آموزان و افرادی که می خواستند فارسی را یاد بگیرند، بوده است.

رئیس بنیاد سعدی در ادامه توضیح داد: این کتاب در کنار ویژگی­های بسیارش، تنوع و جاذبه دارد. همچنین ترکیب شعر و نثر، آموزنده بودن آن از دیگر نکات مهم این اثر ادبی است. گلستان سعدی تصویری، ادبی و زیباست و ظاهرا اولین کتاب فارسی است که 400 سال پش به زبان های اروپایی ترجمه شده است.

در این بازدید، فارسی آموزان از بنیاد سعدی و دانشگاه علامه طباطبائی، بابت برگزاری دوره دانش افزایی، که فرصتی جهت شناخت ایران و یادگیری بیشتر زبان و ادبیات فارسی را برای آنان فراهم آورده است، سپاسگزاری کردند.

حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی نیز حضور زبان آموزان را گرامی دانست و ابراز امیدواری کرد این فارسی آموزان نهایت بهره را از این دوره آموزشی ببرند.

کلاس های آموزشی هشتاد و چهارمین دوره دانش افزایی از 13 تیرماه آغاز و  به مدت یک ماه هر روز صبح تا ظهر، از شنبه تا چهارشنبه برگزار می­شود و بر اساس چهار مهارت زبانی، فارسی آموزان در شش سطح «مقدماتی»، «پیش میانی»، «میانی»، «فوق میانی»،  «پیشرفته» و  «تربیت مدرس» تدوین و برنامه­ ریزی شده است.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر فرهنگی
رویدادهای پیش رو