کد خبر: 34515
تاریخ انتشار: سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 - 10:19
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

فردوسی و آبای در شهر کتاب

منبع : لیزنا
 نشست هفتگی شهر کتاب امروز (سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت) هم‌زمان با روز بزرگداشت فردوسی به «فردوسی و آبای» اختصاص دارد.
فردوسی و آبای در شهر کتاب

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی مرگز فرهنگی شهر کتاب، بین داستان‌های قزاقی و شاهنامه‌ی فردوسی شباهت‌های فراوانی است. در حماسه‌های قزاقی، پهلوانانی چون رستم، دختران زیبا و عاشق چون لیلی و منیژه و اسب‌های زیبای پهلوانان که با حرکت‌های خود انسان را به یاد «رخش» می‌اندازند، فراوان‌انند که همه‌ این‌ها یاد شاهنامه را در ذهن زنده می‌کنند. آشنایی مردم آسیای میانه و قزاقستان با شاهنامه فردوسی به عمق قرن‌های گذشته برمی‌گردد. شاعر نامی و روشنگر قزاق «آبای قونانهای اولی» از شاعران برجسته‌ی فارسی‌زبان الهام گرفته و با شیوه‌های گوناگون در مطالب ادبی خویش از آن استفاده کرده است. آبای در اشعار خود از روح شعرایی چون فردوسی، نظامی، سعدی و حافظ و دیگران برای کار خود مدد خواسته است و شاعر حماسی مردم قزاقستان است.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت هم‌زمان با روز بزرگداشت فردوسی ساعت ۱۶:۳۰ با عنوان «فردوسی و آبای» با حضور محمود جعفری‌دهقی، احمد پاکتچی، ابراهیم خدایار و گلبخت خدایبرگناوا در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود و تاثیر شاهنامه فردوسی در ادبیات قزاق بررسی می‌شود.

این نشست با همکاری انجمن ایران‌شناسی و بخش فرهنگی سفارت قزاقستان برگزار می‌شود.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: