کد خبر: 28589
تاریخ انتشار: دوشنبه, 25 ارديبهشت 1396 - 13:43
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

در نقد و بررسی کتاب «خودی نشان بدهید» مطرح شد

بدون نگرانی «احساسات» خود را بروز دهید

منبع : لیزنا
کتاب «خودی نشان بدهید» اثرعلی محمد صالحی توسط سید روح الله شهابی و با حضور اکرم نادری معاون اداره کل کتابخانه های استان تهران در کتابخانه پیروزی مورد نقد و بررسی قرارگرفت.
بدون نگرانی «احساسات» خود را بروز دهید

به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، دراین جمع صمیمی که به همت مرضیه یگانه مسئول کتابخانه عمومی پیروزی شهر تهران برگزار گردید در ابتدا نویسنده اثر با اشاره به موضوع این کتاب گفت: در این کتاب به یکی از مهارت های دهگانه زندگی که همان مهارت «ابراز وجود» است پرداخته شده است.

وی با بیان اینکه مهارت ابراز وجود می تواند تاثیر مثبتی در زندگی مردم داشته باشد و با این مهارت ، افراد بدون اینکه حق دیگران را ضایع کنند از حق خودشان دفاع خواهند کرد افزود: افراد باید بدون نگرانی «احساسات» خود را به دیگران بروز دهند.

دبیر کمیته علمی مشاوره تلفنی جامعه المصطفی با اشاره به مراحل شش گانه «ابراز وجود» از اعلام آمادگی، ارسال پیام، مرحله سکوت برای ارزیابی عکس العمل طرف مقابل ، گوش دادن به پاسخ طرف مقابل، تکرار و مداومت در پیام و تمرکز بر راه حل به عنوان مراحل شش گانه یاد کرد.

وی درعین حال افزود : می شود این شش مرحله را در سه مرحله : ارسال پیام، گوش دادن به طرف مقابل و تکرار دوباره پیام خلاصه کرد.

«سید روح الله شهابی» منتقد ادبی که دارای تالیفاتی در حوزه روانشاسی می باشد در این جلسه با بیان اینکه من این کتاب را در هفته گذشته با دقت مطالعه کردم گفت : اگر چه ممکن است هر فردی با مطالعه این کتاب ، نگاه خاص خودش را در نقد کتاب داشته باشد اما معتقدم این کتاب را می توان از «لحاظ محتوایی» تحلیل کرد به این دلیل که کتاب برای مخاطب عام نوشته شده است. این درحالی است که معمولا کتابهایی روانشناسی دارای دو مخاطب عام و خاص هستند و به نظر می رسد این کتاب برای مخاطب عام نوشته شده است.

وی یادآور شد: خوشبختانه در بررسی محتوایی این کتاب ، نظم منطقی و انسجام مطالب در کل اثر به  خوبی دیده می شود و تسلسل عناوینی در آن مشهود است. در صفحه هفت کتاب که صفحه آغازین محسوب می شود ما شاهد دو مثال هستیم و هر کسی که این دو مثال را مطالعه کند متوجه خواهد شد که مساله اصلی این کتاب چه چیزی می باشد.

مترجم کتاب «رویکردها به یادگیری» ادامه داد: نویسنده کتاب «خودی نشان بدهید» در مورد ابراز وجود که مساله اصلی کتاب است تعریف تئوریک کرده و فواید و آثار منفی آن را ذکر می کند و در پایان هم راه حل هایی برای ابراز وجود بیان کرده است.

وی با بیان اینکه در این کتاب ، تعداد منابعی که ذکر شده بسیار زیاد است تصریح کرد: معمولا همه منابع خوبی که در مورد مهارت زندگی به زبان فارسی وجود دارد در این کتاب قید شده اما بخش های زیادی از منابعی که در فهرست کتاب آمده در محتوای کتاب وجود ندارد!

روح اله شهابی اضافه کرد: معتقدم اگر از مقالات علمی و پژوهشی در کتاب استفاده می شد موجب افزایش غنا و کیفیت کتاب می گردید اما در کتاب به هیچ عنوان از این مقالات استفاده نشده که این مورد ضعف عمده ای برای کتاب تلقی می شود. چرا که حُسن مقالات این است که علاوه بر نو بودن ؛ محصول یک کار پژوهشی است.

این منتقد ادبی یاد آور شد: من علاوه بر اینکه نوآوری خاصی در این کتاب ملاحظه نکردم ، احساس می کنم این کتاب ارتباط موثری با مخاطب نمی تواند برقرار کند وچنین پنداشته می شود که این اثر نه یک کتابی برای مخاطب عام و نه یک کتابی برای قشر دانشگاهی خواهد بود. ضمن اینکه مشابه چنین کتاب هایی در بازار وجود دارد.

شهابی تاکید کرد: به نظر می رسد نویسنده خیلی تلاش دارد تا نگاهی به مبانی دینی و اسلامی در این مورد داشته باشد و ایشان در صفحه 23 به روشنی بیان می کند که در ادبیات ابراز وجود ؛ دو نوع ابراز وجود غایب است و نویسنده «ابراز وجود با مجاهدت و استقامت در راه خدا» و «ابراز فرار از گناه» که به خوبی نگاه مولف به منابع دینی را ثابت می کند افزوده شده است که نگاه ارزشمندی است اما ناقص و فاقد کیفیت لازم علمی است.

وی افزود: درمورد پیامدهای منفی ابراز وجود در کتاب صحبت شده است اما ای کاش در مورد پیامدهای مثبت هم اشاره می شد. اما معتقدم ضعف اساسی که در کتاب وجود دارد این است که خیلی تمرین و تکلیف در کتاب موجود نیست در حالی که باید خواننده با مطالعه این کتاب ، پنلی برای ارتقا خودش احساس کند اما این احساس بوجود نمی آید.

این پژوهشگر همچنین به توصیه هایی که درکتاب قید شده اشاره کرد و اظهار داشت: فکر می کند توصیه های کتاب کلی هستند و جنبه آموزشی پیدا نمی کنند ضمن اینکه توصیه ها خیلی جاها به نصیحت نزدیک می شوند و فاقد بعد روانشناسی هستند.

سید روح الله شهابی یادآور شد: کتاب خیلی بزرگ سالانه نوشته شده است درحالی که اینگونه مسائل بیشتر به درد جوانان  و نوجوانان می خورد چرا که این قشر هستند که بیشتر درگیر این نوع مشکلات هستند. 

وی با طرح این سوال که آیا این اثر توانسته به تحلیل علمی مساله بپردازد که با مثبت خواندن آن عنوان کرد: بخش هایی از کتاب بر روی «جنگ و گریز» تاکید دارد درحالی که وقتی ما با مشکلی روبرو می شویم جنگ کردن با مشکلات ، مثبت تلقی می شود و فرار از مشکلات جایز نیست اما مولف این دو موضوع را مساوی در نظر گرفته است.

این منتقد ادبی افرود: کتاب به لحاظ شکلی مثل صفحه آرایی ، طرح روی جلد ، قطع کتاب ، کیفیت چاپ خیلی خوب است و فاقد غلط های املایی است. ضمن اینکه قواعد عمومی نگارش نیز در این کتاب به خوبی رعایت شده است.

علی محمد صالحی نویسنده کتاب نیز با بیان اینکه این کتاب سال 91 چاپ شده است درحالی که سال نگارش آن به دو سال قبل تر برمی گردد گفت: به همین لحاظ این کتاب از بکارگیری برخی از منابع جدید محروم شده است ضمن اینکه من برای نگارش این کتاب، محدودیت صفحه داشتم.

به گفته وی ، بسیاری از مشکلات زناشویی به دلیل «عدم ابراز وجود» ایجاد می شود چرا که دو طرف نمی توانند حرف دلشان را به یکدیگر بیان کنند.

در پایان این برنامه نیز تعدادی از حاضرین که پیش از این کتاب را مطالعه کرده بودند سوالات، نقدها و پیشنهادهای خود را با نویسنده اثر در میان گذاشتند و در انتهای مراسم با حضور اکرم نادری معاون اداره کل از نویسنده و منتقد اثر با تقدیم هدایایی قدردانی شد.

برپایه این گزارش ، نقدو بررسی کتاب «سرسبیل هایت را نجو» نوشته فرحناز علیزاده ، برنامه بعدی کتابخانه پیروزی در 28 خرداد  خواهد بود.

 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر فرهنگی
رویدادهای پیش رو