کد خبر: 28045
تاریخ انتشار: جمعه, 18 فروردين 1396 - 13:08
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

گفتگو

بهترین رشته، رشته علم اطلاعات و دانش شناسی هست

منبع : لیزنا
عزیز هدایتی خوشمهر: رشته کتابداری از نقاط بسیار مثبتی بوده که در زندگیم با آن مواجه شدم. تنها انتخابی که همیشه از آن راضی هستم.
بهترین رشته، رشته علم اطلاعات و دانش شناسی هست

لیزنا در گفتگویی صمیمانه با برخی از اساتید علم اطلاعات و دانش‌شناسی، از ایشان درباره زندگی کاری و شغلی‌شان در رشته پرسیده است و اینکه چه توصیه ای برای دانشجویان علم اطلاعات و دانش شناسی دارند.

گفتگو با عزیز هدایتی خوشمهر ، هیأت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان  را درادامه میخوانید:

لطفا خودتان را به صورت کامل معرفی کنید و شرح حال مختصری از خود را بیان نمایید.

اینجانب عزیز هدایتی خوشمهر متولد چهارم شهریور ماه یکهزار وسیصد وپنجاه هجری شمسی، در حال حاضر استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان هستم و در سمت مدیر کل امور دانشجویی دانشگاه خدمت میکنم.

چگونگی ورود به حوزه کتابداری و ادامه تحصیل تا مقطع دکتری را تعریف نمایید.

من ورودی 1370 کتابداری دانشگاه تبریز هستم که قبل از ورود به دانشگاه از رشته کتابداری  اطلاعات چندانی  بجز تعریف دوستم از کتابداری که در رشته مدیریت دولتی دانشگاه اصفهان مشغول بودند نداشتم. وی می گفت رشته ای در دانشگاه هست که فارغ التحصیلان آن آدمهای با سوادی که به چند زبان مسلط میشوند . این بود که من در اولویت هایم کتابداری تبریز را انتخاب کردم . اتفاقات زیادی در زندگی ام  بوده که پشیمانی به همراه داشته ولی رشته کتابداری از نقاط بسیار مثبتی بوده که در زندگیم با آن مواجه شدم. تنها انتخابی که همیشه از آن راضی هستم. شغلهای سطح بالای خوبی در غیر از رشته ام داشتم ولی تنها شغلی که مرا راضی نگه میداشت فعالیت به عنوان کتابدار بوده که این مورد همیشه مرا به پیشرفت و تلاش تشویق می کرد.  این شد که بنده با اینکه استخدام رسمی یکی از سازمانهای خوب بودم استعفا داده و برای ادامه تحصیل به کشور ترکیه رفتم . و دلیلش هم این بود که میخواستم تجربه کتابدار بودن را در یک محیط دیگرامتحان کنم. این شد که دررشته مدیریت اطلاعات و اسناد ازدانشگاه  دولتی آنکارا ی ترکیه فارغ التحصیل شدم.

به نظر شما ادامه تحصیل در ایران بهتر است یا خارج از ایران؟

ادامه تحصیل در ایران و خارج از ایران بیشتر به روحیه انسانها و توان مالی و همچنین علاقه وپشتیبانی نیاز دارد. ولی اعتقادم این هست که علاقمندان این رشته حداقل یکی از مقاطع تحصیلی بخصوص دکترا را در یک کشور خارجی تجربه کنند بهتر است. به شرطی که آموخته هایشان را درخدمت به هموطنان خودمان بکار گیرند.

لطفا حوزه پژوهشی خود را برای خوانندگان توضیح دهید.

در حوزه کاری و تحصیلی من در ایران کار چندانی صورت نگرفته امیدوارم جوانان عزیزی که در رشته علم اطلاعات و دانش شناسی مشغول تحصیل و کارند زمینه تخصصی خود را به سمت آرشیو مدیریت اسناد بخصوص اسناد الکترونیکی سوق دهند که از نیاز های کشورمان هست

همه ما میدانیم که سرعت تولید و انتشار روز افزون اطلاعات و دانش  در دنیا به حدیست که عرصه مدیریت اطلاعات و دانش واقعا توان کنترل و مدیریت آن به نوعی از دستش خارج شده است. حالا این یک طرف قضیه و از طرف دیگر محملهای حامل اطلاعات و دانش به حدی متنوع و بعضاً ناهمگن شده اند که مدیریت و کنترل اینها به روشهای مدیریتی قوی و متنوعی نیاز دارد. بحث مدیریت اطلاعات و اسناد بلاخص اسناد الکترونیکی در جهان نیازمند تلاشهای نیروی انسانی فعال و با تجربه که به دانش نوین  مجهزباشند هست لذا این حوزه دست یاری به سوی جوانان علاقمند و پژوهشگران توانمند و با علاقه به این حوزه کاری داراز میکند. الحمدالله کم کم در کشور ما نیز به این حوزه به دیده تخصص نگریسته می شود . و به همین خاطر هر روز شاهد تلاشهای جدیدی در این زمینه خواهیم بود.

و سخن پایانی از زبان شما برای کتابداران

اما سخن آخر این که من همیشه گفته و باز میگویم در بین رشته های علوم انسانی بهترین رشته، رشته علم اطلاعات و دانش شناسی هست مطمئنا اگر من در حوزه علوم انسانی مجددا تحصیل میکردم برای آموختن علم و معرفت و به اشتراک گذاری آن حتما این رشته را ادامه میدادم و برای پول در آوردن یکی از رشته های پزشکی را ادامه میدادم.

هادی
|
Iran
|
1396/11/06 - 18:33
2
0
سلام
من دانشجوی ترم ۴ کارشناسی هستم میخواستم نظر شما دوستان عزیز رو بدونم که ارشد ادامه بدم یا خدمت سربازی رو برم و منتظر اگهی استخدام باشم؟
خوشحال میشم منو راهنمایی کنید
ح.ع. ر
|
Iran
|
1396/07/18 - 00:22
0
2
سلام دوستان.واقعاً به قول دوستمون نفسش از جای گرم میاد .خدایش اگه بعداز 15سال سابقه کاری محل کارتو به عنوان آخرین ایستگاه نگاه کنن بازم ایطوری میگفتین که چنین است وچنان؟متاسفانه رشتمون نه از بیرون ونه از درون هیچ جذابیتی نداره .حقوقشم که هزار ماشاء الله به به....... بیاو ببین .....مث خیلی چیزا بیاییم شعار ندیم وخودمونو حداقل گول نزنیم رفیق
دانشجوی ارشد
|
Iran
|
1396/06/19 - 20:15
3
7
این رشته هیچ کاربردی در جامعه ندارد، دقیقا هیچ کاربردی و به نظر من باید حذف شود.
مگر آنکه فکری به حالش شود
z.y
|
Iran
|
1396/04/09 - 02:30
1
5
پنج ساله با این رشته دنبال کارم اخرشم نشد
احسان
|
iran
|
1396/03/15 - 11:27
2
4
بهترین رشته است برای آنهایی که نفس شون از جای گرم در میاد. و الا در ایران رشته ی پوچی بوده و هیچ کاربردی ندارد. و هیچ سازمان و یا ارگانی قبول نمی کند و از نظر استخدامی هم اصلا و ابدا پذیرشی ندارد.امیدوارم اونایی که بعد از ما می آیند با چشم و گوش باز به سراغ این رشته بیایند
علی کتابدار
|
Iran
|
1396/02/13 - 11:45
1
9
بهترین رشته، رشته علم اطلاعات و دانش شناسی است.
سخنی تا دلتان بخواهد گزافه.
رشته ای که اساتید آن هم هنوز بر سر اسم آن توافق ندارند، و نمی شود حتی یک اسم بر روی آن گذاشت، چطور بهترین رشته است؟؟؟!!
کتابدار
|
iran
|
1396/01/27 - 09:07
1
18
با عرض سلام و درود
اولا بهترین رشته کتابداری نیست و ثانیا مقطع لیسانس به بعدش هم در کشور هیچ فایده ای ندارد. من هم ارشد را به چشم دیدم و هم دکترا را نیمه کاره رها کردم چرا که گوینده حرفی برای گفتن ندارد و دانشش هم بیش از این نیست. خواهشا دچار خود شیفتگی نشویم و چون دراین رشته قرار داریم تعصب بی جا نداشته باشیم. خداییش همون لیسانس اگر با سرفصلهای پربار بخواهد برگزار شود کل مقاطع بالاتر را می تواند پوشش دهد. واقعیت چیز دیگری است. خودمان را گول نزنیم کتابداری همان کتابداری است علم اطلاعات و ... یک مقداری بازی با واژگان است.
بهروز باشید
پاسخ ها
کریمی
| Iran |
1396/01/29 - 16:30
باور بفرمایید ما در دوره ارشد تقریبا همان مطالب و سر فصلهای کارشناسی را گذرانیدم ام با عنواین به ظاهر باکلاستر و شکیلتر... استادامون هم چیز جدیدی واسه گفتن نداشتن... اینه که باید با سیلی صورت را سرخ نگه داریم که ارشد داریم
حسن نصیرزاه
|
Iran
|
1396/01/24 - 12:28
9
4
درود برشما استاد بزرگوار دوره کارشناسی-بسار خرسندم شدم از دیدن مطالب ارزنده جنابعالی
کتابدار
|
Iran
|
1396/01/18 - 14:58
0
28
اگر شما مثل ما خوب درس خوانده بودید و شغلی نداشتید بازهم اینگونه حرف می زدید که انقدر دل ادم را بزند؟ حداقل کمی با خودتان رو راست باشید، مساله اصلی همان جمله اخر شماست که برای پول دراوردن باید رشته دیگری خواند! این همه اوقات خوش جوانی را صرف درس خواندن کردن و د رنهایت حتی شغل ساده ای نداشتن که نیازهای روزمره ات را بگذرانی یعنی این رشته هیچگاه نمیتواند بهترین رشته باشد. شما موظفید واقعیات را صریح و روشن بیان کنید. مطمئن باشید عده زیادی این مصاحبه ها رامیخوانند و محور تصمیم گیری هایشان می گذارند. با خودمان و دیگران روراست باشیم. این حداقل لطفی است که باید شامل همه جامعه بشود.
پاسخ ها
کتابدار
| Russia |
1396/01/20 - 16:46
من هم حرف های دوستمان را تایید می کنم با اینکه دورادور خدمت جناب هدایتی ارادت دارم اما هیچ گاه واقعیت را به هیچ دلیلی نخواسته ام پنهان کنم. این رشته ارزش تحصیل ندارد. حداقل برای آقایان. واقعیت ها را بگوییم.
مهدی محمدی
|
Iran
|
1396/01/18 - 14:39
13
3
سلام دوست و همکار ارجمندم جناب آقای هدایتی
بعد از مدتها دوری از تک تک واژه‌هایت حس دوستی و دوست داشتن را استشمام کردم. لذت بردم ان شا الله با یک دیداری تازه جانی تازه گیریم
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
رویدادهای پیش رو