کد خبر: 30455
تاریخ انتشار: سه شنبه, 21 شهریور 1396 - 14:47
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

درآمدی بر زبان شناسی تطبیقی قرآن و تورات» بررسی می شود

منبع : لیزنا
کتاب «درآمدی بر زبان شناسی تطبیقی قرآن و تورات» نوشته حیدر عیوضی فردا (چهارشنبه 22 شهریور) در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار می شود.
درآمدی بر زبان شناسی تطبیقی قرآن و تورات» بررسی می شود

به گزارش روابط عمومی خانه كتاب، كتاب «درآمدی بر زبان شناسی تطبیقی  قرآن و تورات» چهارشنبه (22 شهریور) با حضور آذرتاش آذرنوش، فاطمه توفیقی، حیدر عیوضی و مرتضی كریمی نیا در سرای اهل قلم خانه كتاب نقد و بررسی می شود.

كتاب «درآمدی بر زبان‌شناسی تطبیقی قرآن و تورات» تألیف حیدر عیوضی، به زبان فارسی از سوی پژوهشكده تفسیر اهل بیت(ع) در قطع رقعی، در ۱۹۲ صفحه منتشر شده است. آنچه در این كتاب بر آن تأكید شده، این است كه در قاموس ‏نگاری تورات عبری از گزنیوس (آغاز قرن نوزدهم) تا رینگرن (پایان قرن بیستم) تفكری مستمر و زنجیروار را شاهد هستیم. نمونه كامل این تفكر در ویراست‏‌های مختلف كتاب گزنیوس قابل مشاهده است كه چگونه نسل‏‌های بعدی همگام با تحولات مباحث زبان‏شناسی و یافته ‌های باستان‏ شناسان تا یك قرن بعد بازنگری آن را ادامه دادند

بخش دوم كتاب نیز متضمن مباحثی در ریشه‌‏شناسی حدود ۳۰ واژۀ مشترك در قرآن و تورات است كه مجموعه‏‌ای از اعلام توراتی ـ قرآنی و تعدادی از مفاهیم الهیاتی مشترك میان قرآن و تورات را در برمی‌گیرد. رویكرد نویسنده در هر دو بخش، زبان‏شناسی تاریخی است. البته در زبان‏شناسی تاریخی نیز، از میان زبانهای سامی، تمركز عمده بر عبری (زبان تورات) و عربی (زبان قرآن) است.

 

علاقمندان می توانند برای حضور در نشست نقد و بررسی كتاب «درآمدی بر زبان شناسی تطبیقی  قرآن و تورات» فردا (چهارشنبه 22 شهریور) ساعت 17  به سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفرجنوبی، كوچه خواجه نصیر، پلاك 2 مراجعه كنند.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر فرهنگی
رویدادهای پیش رو