کد خبر: 32830
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 05 بهمن 1396 - 13:55
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

 شبی برای سیستان و بلوچستان

منبع : لیزنا
بنیاد موقوفات دکتر افشار با همکاری مجله بخارا شب سیستان و بلوچستان را برگزار می کند.
 شبی برای سیستان و بلوچستان

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی مجله فرهنگی هنری بخارا، بعد از برگزاری شب کردستان از سلسله شبهای وحدت ملی که بنیاد موقوفات دکتر افشار برگزار می کند، ساعت 17 روز شنبه، هفتم بهمن ساعت شب سیستان وبلوچستان برگزار می شود .

در این مراسم سید مصطفی محقق داماد، عالیه کرد زعفرانلو، محمد عثمان حسین بر، عبدالوهاب شهلی بر و داود نارویی سخنرانی خواهند کرد. همچنین فیلم مستند «بی شناسنامه ها» به کارگردانی فرهاد ورهرام به نمایش در می آید

استان سیستان و بلوچستان دومین استان کشور به لحاظ وسعت است، استانی که در شرق با دو کشور افغانستان و پاکستان هم‌مرز است و در جنوب، در گستره‌ای بزرگ با آب‌های دریای عمان همنفس است. استان در واقع از دو ناحیۀ سیستان در شمال و بلوچستان در جنوب تشکیل شده است. سیستان مسطح و آبشخورش رود هیرمند است که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد و به هامون می‌ریزد. اقلیمی بس کهن و تاریخی با شهرسوخته‌اش که قدمتی پنج هزار ساله دارد و رسماً جزو میراث جهانی به حساب می‌آید. نام قدیم سیستان در نزد مورخین یونانی درانگیانا بوده است که ضبط‌های دیگرش زرنگای و سرنگای است. نام بومی آن زرنک است و ظاهراً با حمله سکایان به منطقه در 128 پیش از میلاد، نام سکستان و بعد سیستان به آن داده شده است. سیستان جایگاهی مهم در افسانه‌ها، اساطیر و حماسه‌های ایرانی دارد.

ناحیۀ بلوچستان اما کوهستانی است، شمالش کویر لوت و جنوبش دریای عمان. کوه آتشفشانش، تفتان، هنوز زنده است. هوای بلوچستان در ارتفاعات شمالی معتدل و در سواحل بسیار گرم است.

 

این نشست در محل بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار  واقع در خیابان ولی عصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره دوازده برگزار می شود.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: