کد خبر: 33104
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 18 بهمن 1396 - 17:33
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

کارگاه‌های آموزشی «کودک، کتاب و اندیشه‌ورزی»

منبع : لیزنا
کارگاه «کودک، کتاب و اندیشه‌ورزی»، در ادامه برنامه آموزشی کتابداران کتابخانه‌های عمومی برای تقویت توانایی اندیشه انتقادی و فلسفه‌ورزی کودکان با حضور ۲۵ نفر از کتابداران استان تهران برگزار می شود.
کارگاه‌های آموزشی «کودک، کتاب و اندیشه‌ورزی»

 به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پس از برگزاری اولین دوره کارگاه‌های «آموزش فلسفه برای کودکان» (فبک) در بهمن‌ سال گذشته، بر همان مبنا اما با رویکردی متفاوت، مرحله مقدماتی دوره آموزش کارگاهی «کودک، کتاب و اندیشه‌ورزی» طی روزهای ۲۵ و ۲۸ بهمن ماه سال جاری در تالار جلسات اداره‌کل استان تهران برگزار خواهد شد و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، ‌۲۵ نفر از کتابداران استان‌های تهران، مبانی نظری و مهارت‌های عملی مباحث مرتبط را فرا می‌گیرند تا بتوانند از طریق کتاب و با تقویت روحیه پرسش‌گری و زمینه‌های بروز خلاقیت، توانمندی فکری و اخلاقی و اجتماعی کودکان را ارتقاء دهند.

بر این اساس، روز چهارشنبه ۲۵ بهمن کارگاه‌های‌ «نقد و بررسی دیدگاه رایج در تعلیم و تربیت کودک» با تدریس علی پارسانیا، دانشجوی دکتری فلسفه تعلیم و تربیت و پژوهشگر بنیاد تربیتی حیات ، «انسان‌شناسی و تأثیر آن بر نظریه‌های تربیتی» با تدریس دکتر فاطمه سلگی، استاد دانشگاه و دکترای فلسفه اخلاق دانشگاه قم، «ضرورت و تأثیر قصه‌گویی برای کودکان در فرآیندتعلیم و تربیت» و «روش قرائت داستان‌های فلسفی و اخلاقی و مرور تجربیات» با تدریس حجت‌الاسلام اسماعیل آذرنژاد، معاون فرهنگی حوزه علمیه قم، برگزار می‌شود.

این مرحله با برگزاری دو کارگاه نظری - عملی «تسهیل‌گری در کارگاه‌های آموزشی مشارکتی» با تدریس فاطمه صدر، دکترای فلسفه، پژوهشگر و استاد دانشگاه و با مشارکت فعال کتابداران، روز شنبه ۲۸ بهمن ماه ادامه می‌یابد. یادآور می‌شود اولین دوره کارگاه «آموزش فلسفه برای کودکان (فبک)» از بهمن ماه سال ۹۵ با حضور تعدادی از کتابداران استان تهران برگزار شد و در استان‌های البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز و یزد تداوم یافت.

اینک پس از بازخوردگیری برگزاری جلسات بررسی و ارزیابی، مرحله مقدماتی کارگاه‌های «کودک، کتاب و اندیشه‌ورزی» با ارائه سرفصل‌های جدید و با توجه بیشتر به اقتضائات بومی و ملی، همچنین زمینه‌های معرفتی ایرانی و اسلامی، گامی دیگر برای نقش‌آفرینی مؤثرتر کتابداران کتابخانه‌های عمومی در مواجهه با کودکان و جامعه اندیشه‌ورز امروز و فرداست.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
رویدادهای پیش رو