کد خبر: 34403
تاریخ انتشار: شنبه, 22 ارديبهشت 1397 - 16:57
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

نشست نقد کتاب قدرت خواندن از سقراط تا توییتر

منبع : لیزنا
 نشست نقد و بررسی کتاب «قدرت خواندن از سقراط تا توییتر» با همکاری مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۷ برگزار می شود.
نشست نقد کتاب قدرت خواندن از سقراط تا توییتر

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، نشست نقد و بررسی کتاب «قدرت خواندن از سقراط تا توییتر» با همکاری مرکز مطالعات فضای مجازی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷ برگزار می‌شود.

این نشست با حضور حامد حاجی حیدری استادیار جامعه شناسی دانشگاه تهران، مجید حسینی استادیار علوم سیاسی دانشگاه تهران و مهدی شقاقی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود کتاب «قدرت خواندن از سقراط تا توییتر» برگزار می شود و علاقه مندان برای حضور در این برنامه می توانند دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۹ تا ۱۱ صبح به تالار علامه جعفری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی تهران خیابان شهید بهشتی خیابان احمد قصیر کوچه پژوهشگاه پلاک ۲ مراجعه کنند.

قدرت خواندن از سقراط تا توییتر نوشته فرانک فوردی و ترجمه محمد معماریان است که توسط نشر ترجمان علوم انسانی و با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور منتشر شده است.

فرانک فوردی جامعه شناس مشهور مجارستانی، در این کتاب روایتی تاریخی از خواندن و مخاطرات آن در هر دوره تاریخی ارائه می دهد. او می گوید که کلمات مکتوب، از خاستگاه قدیم خود تا کنون، هم بیانگر و هم تهدیدی علیه هنجارهای اخلاقی بوده اند و امروز، که هواداران سواد مکررا برای زوال عادت کتاب خوانی سوگواری می کنند، عجیب به نظر می رسد که در گذشته ای نه چندان دور درباره مخاطرات مطالعه بی ملاحظه هشدار می دادند.

دلواپسی های امروزی هم پیرامون اثر مضر فناوری دیجیتال و اینترنت بر سواد و افراد کتاب خوان نابجاست. زیرا پرورش هویت فردی، از طریق مطالعه، امکان های بی شماری برای رشد فردی فراهم می سازد. بنابراین چالش فراروی جامعه امروز فرهنگی و سیاسی است، نه فناورانه. به نظر او «خواننده بصیری که قادر به قضاوت مستقل است» باید ایدآل فرهنگی امروز نیز باشد.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
رویدادهای پیش رو
فرهنگ و ادب