کد خبر: 30762
تاریخ انتشار: شنبه, 08 مهر 1396 - 11:44
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

گفتگو

عادله خلیفی

باید قدم به قدم به رشد ادبیات کودک کمک کنیم

منبع : لیزنا
نویسنده کودک انتشار کتاب های  نویسندگان جدید با خلق آثار تالیفی بدون تقلید از کتاب‌های ترجمه‌ای را باعث رشد تدریجی ادبیات کودک دانست.
باید قدم به قدم به رشد ادبیات کودک کمک کنیم

عادله خلیفی نویسنده و کارشناس ادبیات کودک در گفت‌وگو با خبرنگار لیزنا اظهار داشت: در اکثر انتشاراتی‌ها گروه‌های تالیف نویسندگان وجود دارند که طی سال‌ها یا حتی دهه‌ها با ناشران مختلف کار می‌کنند این کنار هم بودن در سال‌های متمادی گاهی باعث می‌شود افراد مانند یکدیگر شوند.

وی ادامه داد: این کنار هم بودن باعث می‌شود افراد یکدیگر را به نقد و چالش نکشند، همچنین متاسفانه ناشران با وجود این گروه‌ها دیگر آثاری را از بیرون نمی‌گیرند، وقتی افراد جدیدی وارد این حوزه نشوند نباید انتظار خیلی خوبی هم داشت با اینکه کتاب‌های بسیار خوبی هم‌اکنون در لیست شورای کتاب کودک یا لاک‌پشت پرنده وجود دارد.

خلیفی با اشاره به نویسندگان مختلف در سراسر کشور اظهار داشت: درحال حاضر با نویسندگانی روبه‌رو هستیم که در انتخاب موضوع تا انتخاب فضا و نوع نگارش کارهای مصنوعی و بدلی انجام می‌دهند و از کارهای ترجمه تقلید می‌شود البته نویسندگان می‌توانند از آن آثار الگوبرداری کنند اما آنها نباید چیزی را به خود تحمیل کنند.

به گفته این کارشناس ادبیات، ناشر نباید به این فکر باشد که اگر کتاب ترجمه‌ای فروش خوبی داشت نویسنده ایرانی هم لزوما باید همان کار را انجام دهد.

وی با بیان اینکه باید قدم به قدم به رشد ادبیات کودک کمک کنیم، گفت: امیدوارم در کنار کارهای خوب و گروه‌های تالیفی که ناشران تشکیل می‌دهند، ناشران از نویسندگان مختلف دیگر به خصوص نویسندگان شهرستانی استقبال کنند؛ چرا که حضور چهره‌های جدید به ادبیات کودک بسیار کمک می‌کند.

خبرنگار : محیا معصومی
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و ادب