کد خبر: 28945
تاریخ انتشار: دوشنبه, 29 خرداد 1396 - 10:04
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

رویاهای کودکان فلسطینی به دست کودکان ایرانی رسید

منبع : لیزنا
کتاب «قدس، رویای ما» اثر غلامرضا امامی  از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تجدید چاپ شد.
رویاهای کودکان فلسطینی به دست کودکان ایرانی رسید

به گزارش لیزنا، بر اثر اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این اثر دربرگیرنده‌ داستان‌ها و تصویرگری کودکان فلسطینی است که نخستین بار در سال 1359 منتشر شد.

امامی، نویسنده و مترجم نام آشنای ادبیات کودک و نوجوان ضمن اعلام این خبر در مورد تاریخچه‌ انتشار این کتاب سخن گفت: «سالیان پیش در سفری که به بیروت داشتم، به محبت دوست دیرینه‌ام محی‌الدین میداد هنرمند نامی، با کتاب «قدس رویای ما» آشنا شدم. این کتاب که از سوی انتشارات دارالافتا العربی نشر یافته بود به همراه کتاب قندیل کوچک نوشته‌ نویسنده‌ شهیر و شهید فلسطینی از سر مهر به من هدیه داده شد. در سال‌های آغازین انقلاب مهمانانی از جمله زکریا تامر در کانون حضور یافتند، از بخت خوش، سفر آن‌ها هم‌زمان شده بود با برگزاری نمایشگاه جهانی هنر فلسطین که رییس بخش هنرهای تجسمی سازمان آزادی بخش فلسطین به همراه مصطفی حلاج و کاریکاتوریست شهیر جهانی ناجی العلی سفری به ایران داشتند. در آن زمان نخست قندیل کوچک نوشته‌ی غسان کنفانی منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت و پس از آن «قدس رویای ما» به انتشار رسید

امامی ضمن ابراز خرسندی از چاپ مجدد این کتاب به دیباچه‌ی آن اشاره کرد: «در چاپ جدید دیباچه‌ای به کتاب افزودم و از نقش قدس و فلسطین در تاریخ و فرهنگ‌مان یاد کردم. نکته‌ حائز اهمیت آنکه زادگاه حضرت مسیح فلسطین بوده است و شهر بیت اللحم از شگفتی‌های روزگار است. بنابر کتاب انجیل هنگام تولد مسیح سه تن از پدران ما ایرانیان که از حرکت ستارگان تولد او را دریافته بودند هنگام زاده شدن مسیح در بیت‌اللحم حضور یافته و هدایایی که در انجیل به آن اشاره شده شامل طلا، مربا و کندر به حضرت مریم پیشکش کردند. این حادثه همچنان در مراسم بازسازی تولد مسیح تکرار می‌شود، یعنی سه چهره در بازسازی تولد مسیح دیده می‌شوند که هدایایی به دست دارند، اما کمتر کسی در می‌یابد که این سه تن ایرانی و پدران ما هستند. در چاپ جدید علاوه بر اشاره به این واقعه‌ی تاریخی، تصویری نیز از موزاییکی که بر سر در کلیسای بیت‌اللحم همچنان باقی مانده است افزودم.»

مترجم کتاب «قدس رویای ما» افزود: «در این کتاب که در چهار بخش تنظیم شده است حس پاک و زیبای کودکان فلسطینی همراه با تصویرهای صادقانه‌ای که آنان با آرزوهایشان ترسیم کرده‌اند به چشم می‌خورد. کودکان امروز فلسطین سازندگان فردای این کشور هستند و آن چنان که در پایان دیباچه از شاعر شهره‌ عرب نزار قبانی آورده‌ام آنان با دست‌های کوچکشان دنیایی بر پایه‌ صلح، عدالت و آزادی خواهند ساخت.»

 

گفتنی است که این کتاب در چهار بخش دیباچه، رویا، آزادی، بازگشت ارائه شده است. کتاب مناسب گروه سنی «ب» و «ج» است و 14هزار تومان قیمت دارد.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: