کد خبر: 34712
تاریخ انتشار: یکشنبه, 06 خرداد 1397 - 10:40
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

«اصکا» اصطلاح‌نامه کانون پرورش فکری منتشر شد

منبع : لیزنا
«اصطلاح‌نامه اصکا» عنوان اثری از فاطمه زمانی و مینا ذاکرشهرک و با نظارت وحید طوفانی‌اصل است که با هدف ایجاد یک‌دستی در نمایه‌سازی‌ اسناد و سهولت در جست‌وجوی اطلاعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تالیف شده است.
«اصکا» اصطلاح‌نامه کانون پرورش فکری منتشر شد

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در بخشی از مقدمه این اثر آمده است: «اثر حاضر به راستی محصولی است کاملاً متعلق به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و می‌توان ادعا کرد کمتر جایی در کشور بتواند با این میزان از صبر و حوصله آن هم در حوزه‌ای مثل ادبیات، فرهنگ و هنر کودکان و نوجوانان و در سال‌هایی به درازای یک عمر چنین کاری را به سرانجام رساند. بنابراین نام «اصکا» بر روی آن گذاشته شد، ‌به سبک و سیاق «اصفا» (اصطلاح‌نامه فرهنگی سه زبانه سازمان اسناد و کتاب‌خانه‌ ملی جمهوری اسلامی ایران). اگرچه این نام‌گذاری بیش‌تر به منظور قدردانی و سپاس از سال‌ها تلاش همکاران صدیق و پرکار کانون انجام شد ولی بدون شک همه آن‌هایی که دستی بر ادبیات، فرهنگ، و هنر کانون و نوجوانان دارند می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.»

پدیدآورندگان اطلاعات شامل نویسندگان، تصویرگران، مترجمان، پژوهشگران، نمایشنامه‌نویسان، فیمسازان، کارگردانان و کلیه افرادی که در رده‌های موضوعی مرتبط با کودک ونوجوان فعالیت دارند، اطلاع‌رسانان و کتابداران و استفاده کنندگان نهایی اطلاعات از جمله مخاطبان اصلی این اصطلاح‌نامه هستند.

«اصکا» در ویرایش نخست نزدیک به 17هزار واژه را در سه بخش الفبایی، رده‌ای و گردشی شامل می شود.

بر همین اساس تاریخچه اصطلاح‌نامه، علائم و اختصارات اصطلاح‌نامه، واژه‌های تخصصی اصطلاح‌نامه، ‌مثال از بخش‌های الفبایی اصکا، بخش رده‌ای اصکا، بخش گردشی اصکا و... تنها بخشی از مطالب این اثر است.

گفتنی است در تدوین این کتاب که در شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 50‌هزار تومان منتشر شده است نرگس قدیمی نیز همکاری کرده است.

«اصطلاح‌نامه اصکا» 409 صفحه دارد و هم اکنون در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور قابل خریداری است.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: