کد خبر: 38269
تاریخ انتشار: شنبه, 22 دی 1397 - 17:04
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

اسناد مربوط به  «حماسه کوراوغلو» در ترکیه دیجیتال شد

منبع : www.edebiyathaber.net
اسناد مربوط به «حماسه کوراوغلو»، قهرمان فولکلور آذربایجان که در موزه ها و کتابخانه های ترکیه موجود است، به صورت دیجیتال در دسترس محققان و پژوهشگران قرار گرفت.
اسناد مربوط به  «حماسه کوراوغلو» در ترکیه دیجیتال شد

به گزارش لیزنا، کتابخانه شهر «بلو» در ترکیه اعلام کرد که کلیه مدارک مربوط به «حماسه کوراوغلو» در این کشور را، به شکل دیجیتالی به آرشیو خود اضافه کرده و در دسترس پژوهشگران قرار داده است.

بر اساس بیانیه کتبی شهرداری «بلو»، موزه این شهر با اضافه کردن نسخه دیجیتالی تعداد زیادی اسناد محافظت شده در موزه ها، کتابخانه ها و آرشیوهای دولتی مربوط به دوره عثمانی در مورد «کوراوغلو» به موفقیت بزرگی دست یافته است.

در این بیانیه که در آن به تحقیقات گسترده و با مشارکت رئیس بخش آرشیو دولتی و مدیر شعبه در موزه باستان شناسی استانبول، موزه قصر تویقاپی، موزه نظامی، موزه آتاتورک شیشلی، موزه آثار وقفی و مرکز اسناد و کتابخانه دولتی انجام گرفته، اشاره شده است، می آید: با بررسی جداگانه حدود 22 هزار سند آرشیو شده، اسناد مربوط به «کوراوغلو» جدا شدند. سپس اسناد مربوط بدون پرداخت هیچ هزینه ای به بخش دیجیتال کتابخانه «بولو» اضافه شدند.

می توانید در سایت www.bolu.bel.tr علاوه بر مدارک مربوط به «کوراوغلو»، به تمامی مدارک مربوط به دوره عثمانی موجود در این کتابخانه دست یابید.

گفتنی است «کوراوغلو» قهرمان ملی دنیای ترک، شاعر و سرداری شجاع، وطن پرست و حامی محرومـان است که با به کارگیری تفنگ و تشکیل گروهی نظیر عیاران در برابر حاکم ظالم عصـیان می کند. این حماسه در میان ملل گوناگون آسیا مانند ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاتارستان و قزاقستان رواج یافته و جزو گنجینه های فولکور آنها محسوب می شود.

ترجمه: زهرا شریفی

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: