کد خبر: 39860
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 29 خرداد 1398 - 11:34
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

برگزاری نشست «ادای احترام به کتاب‌های کودکان» در خانه هنرمندان

منبع : کتابک
نشست «ادای احترام به کتاب‌های کودکان» روز یک‌شنبه ۲ تیرماه ۱۳۹۸ با سخنرانی آسا لیند از نویسندگان برجسته ادبیات کودکان سوئد در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
برگزاری نشست «ادای احترام به کتاب‌های کودکان» در خانه هنرمندان

 به گزارش لیزنا، این نشست بخشی از برنامه هفته فرهنگی نوردیک با نام «رد پای شمال، روزهای شمالی در تهران» است که با همکاری سفارت‌های نروژ، فنلاند، سوئد و دانمارک و خانه هنرمندان ایران از ۳۱ خرداد تا ۴ تیر ماه ۱۳۹۸ در تهران برگزار می‌شود.

نشست «ادای احترام به کتاب های کودکان» را آکادمی کتاب‌های کودکان سوئد برای ادای احترام به کودکان برپا کرده است. آکادمی کتاب‌های کودکان سوئد، انجمنی است بدون وابستگی سیاسی و مذهبی، که هدف آن فراهم کردن فرصت برای کودکان به کسب تجربه خواندن و نوشتن غنی و پرمحتواست.

آسا لیند در سال ۱۹۵۸ متولد و در روستایی کوچک در شمال سوئد بزرگ شد. او از طریق مادرش که اشعار و تصنیف‌هایی را از بر بود با ادبیات آشنا شد. او حماسه‌های کلاسیک مانند هومر را برای آسا تعریف می‌کرد. پدرش هم متخصص انهدام سنگ‌های بزرگ معادن بود ولی قصه‌گویی بااستعداد نیز بود - او تجارب واقعی و دراماتیک زندگی را همراه با طنزی اجتماعی یا سیاسی تعریف می‌کرد. آشپزخانه خانه مرکز دنیا بود و شاید همانجا بود که او به نویسنده تبدیل شد خیلی پیش‌تر از آن که نوشتن را بیاموزد. مادرش می‌گفت: «تو می‌توانی به هر آن چه که دوست داری فکر کنی و هرگز کسی قادر نیست افکار تو را از تو بگیرد.»

آسا لیند نوشته‌های خود را ابزاری برای دیدن واقعیت می‌داند ولی در عین حال وسیله‌ای نیز برای بررسی زبان. با کلمات چه چیزی را می‌توان بیان کرد؟ چگونه یک رنگ را می‌نویسید؟ چگونه یک رایحه را تعریف می‌کنید؟ این چالش‌های فکری هم درباره نوشته‌های تخیلی و هم غیرتخیلی‌اش صدق می‌کند. آسا لیند پیش از این که نخستین کتاب خود را در سال ۱۹۹۳ منتشر کند سال‌ها برای رادیو داستان می‌نوشت. از آن زمان تا کنون او ۲۰ داستان و نمایشنامه نوشته است و آثارش به ۲۱ زبان ترجمه شده‌اند. او بر این باور است که در اهمیت مطالعه مبالغه نشده است و برای همین او به نوشتن ادامه می‌دهد.

نشست «ادای احترام به کتاب‌های کودکان» روز یک‌شنبه ۲ تیرماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۹:۳۰ در خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر برگزار می‌شود.

 

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: