کد خبر: 22922
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 21 بهمن 1394 - 10:35
ایمیل
چاپ

داخلی

»

خبردان

رتبه بندی دانشگاه های آزاد اسلامی کشور منتشر شد

گروه رتبه ­بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه­ های آزاد اسلامی کشور را رتبه ­بندی و  فهرست آن­ را منتشر کرد.
رتبه بندی دانشگاه های آزاد اسلامی کشور منتشر شد

 

به گزارش لیزنا، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمد جواد دهقانی اظهار داشت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور براساس شاخص ­ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق العاده وزاری آموزش عالی کشورهای اسلامی که توسط خبرگان علم رتبه بندی، تهیه و تدوین شده­ اند، مورد رتبه بندی قرار گرفتند که دانشگاه علوم تحقیقات تهران جایگاه نخست فهرست سال 93-1392 را از آن خود کرد.

 

سرپرست ISC اظهار داشت: تنها 304 واحد از واحد­های دانشگاه آزاد اسلامی ایران واجد شرایط لازم جهت حضور در رتبه­ بندی ISC شدند و بدین ترتیب، این رتبه بندی جامع ترین جامعه آماری در بین رتبه بندی ­های صورت گرفته در دانشگاه­ های آزاد اسلامی را پوشش داده است.

 

دهقانی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران که یکی از بزرگترین واحد دانشگاهی در بین دانشگاه­ های آزاد اسلامی کشور است در جایگاه نخست فهرست سال 93-1392 قرار گرفته است. دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج نیز توانست با پیشی گرفتن از دانشگاه آزاد واحد مشهد، رتبه 2 را کسب نماید. دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد که در رتبه بندی ISC سال  91-1390 حائز رتبه دوم در بین دانشگاه ­های آزاد کشور شده بود در سال 93-1392 رتبه سوم جدول را به خود اختصاص داد. همچنین واحدهای تبریز، خوراسگان اصفهان، اراک، تهران شمال، ساوه، شهرضا و تهران جنوب نیز به ترتیب در جایگاه­ های 4 تا 10 جدول قرار  گرفته ­اند.

 

جدول زیر فهرست 10 واحد برتر از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را در سال 93-1392 نمایش می ­دهد.

 

امتیاز از 100

نام واحد

رتبه

100

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

1

99.86

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

2

99.58

دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

3

99.34

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز

4

98.59

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)

5

96.82

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

6

95.52

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

7

95.10

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

8

94.59

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا

9

94.06

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

10

 

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه افزود: در این رتبه­ بندی علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه­ ها در معیارهای پژوهش، آموزش، وجهه ­بین ­المللی، تسهیلات و فعالیت ­های اجتماعی- اقتصادی نیز بر روی وبگاه رتبه بندی در اختیار واحد های مربوطه قرار گرفته است و بدین ترتیب هر واحد می ­تواند به اطلاعاتی دقیق و همه جانبه از وضعیت علمی خویش دست پیدا ­کند.

 

وی افزود: قسمتی از اطلاعات غیر پژوهشی مورد نیاز رتبه ­بندی ISC توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تهیه و در اختیار گروه رتبه­ بندی قرار گرفت. اطلاعات پژوهشی مورد نیاز رتبه ­بندی دانشگاه­ های آزاد اسلامی کشور نیز توسط کارشناسان پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  از پایگاه اطلاعاتی WOS تهیه گردید.

 

دهقانی اعلام کرد: در معیار پژوهش نیز که جزو مهمترین ماموریت های دانشگاهی به حساب می ­آید، واحد علوم تحقیقات تهران با فاصله­ از دیگر واحدها، به عنوان پژوهشی­ ترین واحد از واحدهای دانشگاه آزاد کشور مشخص شد. معیار پژوهش در رتبه ­بندی ISC دارای وزن 57% است که مهمترین معیار رتبه ­بندی به حساب می ­آید. این معیار توسط شاخص ­هایی چون تعداد مقالات، میزان استنادات نسبت به هر مقاله، میزان مقالات نسبت به اعضای هیئت علمی، نرخ رشد مقالات و استنادات و ثبت نامه ­ها مورد ارزیابی قرار می ­گیرد.


وی بیان داشت: دانشگاه ­های آزاد اسلامی کشور حدود 16% از تولیدات مقالات سال 2012-2007 کشور را به خود اختصاص داده ­اند که در این بین واحد علوم تحقیقات تهران با داشتن بیشترین میزان مقاله در بین رقبای خود، مقام اول را در معیار پژوهش بین دانشگاه ­های آزاد کشور کسب کرده است.

 

سهم دانشگاه علوم و تحقیقات تهران از مقالات دانشگاه های آزاد کشور در پایگاه WOS

سهم دانشگاه های آزاد کشور از مقالات کشور در پایگاه WOS

 

 

 

 

 

واحد علوم تحقیقات تهران 20 درصد از مقالات تولید شده دانشگاه آزاد اسلامی کشور را به خود اختصاص داده است

سهم دانشگاه­های آزاد کشور از مقالات نمایه شده ایران در پایگاه WOS حدود 16% است

 

 نمودار زیر فهرست 10 دانشگاه برتر کشور در بعد پژوهش را نمایش می­ دهد.

 

 

 

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: بعد آموزش نیز پژوهش دومین ماموریت مهم دانشگاهی به حساب می ­آید و در رتبه ­بندی ISC از طریق شاخص ­هایی چون اساتید پراستناد، اساتید دارای جایزه، نسبت اساتید به دانشجویان، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان، دانشجویان دارای جایزه و برنده در المپیادهای بین المللی مورد محاسبه قرار می ­گیرد. 5 واحد شیراز، ساری، شهرکرد، مشهد و علوم تحقیقات تهران در معیار آموزش بالاتر از دیگر دانشگاه ­ها ظاهر شدند.

 

نمودار زیر فهرست 10 دانشگاه برتر کشور در معیار آموزش را نمایش می ­دهد.

 

 

 

در بعد شهرت بین­ المللی که میزان و سطح بین­ المللی بودن دانشگاه­ ها را منعکس می ­کند نیز واحد مشهد، شهر مجلسی، خوراسگان اصفهان و تهران مرکزی به عنوان چهار واحد برتر شناخته شدند.

 

دهقانی افزود: در معیار تسهیلات و امکانات که دو شاخص­ تعداد کتاب ها و تعداد مراکز تحقیقاتی آن را مورد تبیین قرار می ­دهد نیز  واحد فریمان و کوهدشت در صدر دانشگاه­ های آزاد کشور قرار گرفتند. در معیار فعالیت ­های اجتماعی و اقتصادی نیز واحد خوراسگان اصفهان مقام اول را در کشور کسب کرد.

 

سرپرست ISC ادامه داد:  23 شاخص رتبه بندی ISC که 5 معیار کلی پژوهش و آموزش، وجهه بین­ المللی، تسهیلات و فعالیت­ های اجتماعی- اقتصادی را مورد ارزیابی قرار می ­دهند، اطلاعات وسیع و متنوعی را در اختیار دانشگاه­ های کشور قرار می ­دهد که ضمن کمک به دانشگاه­ ها در شناسایی نقاط قوت و ضعف خویش، مهمترین منبع اطلاعاتی است که لحاظ کردن صحیح آن­ ها در سیاستگذاری ­ها و برنامه­ریزی ­های دانشگاهی، ارتقا رتبه و عملکرد علمی دانشگاه­ ها در سطح ملی و فراملی را تضمین می ­نماید.

 

گفتنی است فهرست کامل نتایج رتبه بندی دانشگاه ­های آزاد کشور بر روی وبگاه گروه رتبه­بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به آدرس http://ur.isc.gov.ir قرار دارد.

برچسب ها :
سینا
|
iran
|
1394/11/21 - 13:57
0
0
این رتبه بندی که برا سال 3-92 هستش ؟؟
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: