کد خبر: 40097
تاریخ انتشار: یکشنبه, 27 مرداد 1398 - 13:38

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به پایان رسید

منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با مشارکت بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر از مردم ایران و تقدیر از ۱۰۴ برگزیده به ایستگاه پایانی رسید.
نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به پایان رسید

 

به گزارش لیزنا،  اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، پنجشنبه ۲۴ مرداد ماه با حضور دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو هیات امنای کتابخانه های عمومی کشور، محمودرضا برازش، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، محمدحسین روشنک رئیس اتحادیه صادر کنندگان خراسان رضوی و رییس انجمن خیرین کتابخانه ساز مشهد، حجت الاسلام و المسلمین مروج الشریعه امام جمعه گلبهار، مولوی غلام نبی توکلی امام جمعه اهل سنت تایباد، ایمان شمسایی مدیرمسئول روزنامه قدس، حسین سعیدی مدیرعامل به نشر، محمد رضا بصیری پور مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز خراسان رضوی، سرهنگ پاسدار سید جواد کمالی مسئول سازمان بسیج کارمندان سپاه امام رضا (ع)، خانواده شهیدان مدافع حرم خراسان رضوی، علیرضا مختارپور دبیرکل، معاونان و مدیران‌کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از فعالان و مسئولان فرهنگی کشور در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت مشهد برگزار شد.

 

نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تجلی امید به آینده روشن و کتابخوان ایران بصیر و ولایت مدار است

 

عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، طی پیامی این جشنواره را، تجلی امید به آینده روشن و کتابخوان ایران بصیر و ولایت مدار دانست. متن پیام وی بدین شرح است:

«بوستان سرسبز کتاب آن هنگام که نسیم جانفزای معارف اهل بیت (ع) در آن می پیچد و جلوه ای از ظرایف سیره و سنت آن عزیزان خدا را متبلور می سازد، برکتی صدچندان می یابد، بدان گونه که عطر آسمانی آن از جسم و جان خوانندگان استشمام و در رفتار عملی آنان متجلی می شود.

جشنواره های مروج کتابخوانی، فرصتی ارزشمند برای پیوند عموم مردم با «یار مهربان» اندیشه های بشری است و زمانی که با آموزه های اصیل مذهبی آمیخته شوند، شکوه صدچندان می یابند.

«جشنواره کتابخوانی رضوی» که مفتخر و معطر به نام و یاد نورانی هشتمین اختر تابنده آسمان امامت و ولایت حضرت علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه و الثناء)، خواهر گرانقدرشان حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) و فرزند برومندشان حضرت جواد(علیه السلام) است، در قلوب ارادتمندان و عاشقان اهل بیت (ع) در سراسر ایران اسلامی جایگاه ویژه ای یافته است.

پشتوانه پرافتخار شرکت عاشقان آن امام همام به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان در ادوار مختلف این جشنواره به ویژه نهمین دوره، با مشارکت بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر،‌ بیانگر اوج ارادت و میهمان نوازی شایسته ایرانیان از اهل بیت پیامبر(ص) است و نشان از اشاعه سیره فرهنگی و علمی ایشان دارد.

نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، تجلی امید به آینده روشن و کتابخوان ایران بصیر و ولایت مدار است.

یکایک دست اندرکاران برگزاری این جشنواره،‌ بالاخص کتابداران عزیز در اقصی نقاط کشور، شایستگی آن را داشته اند که در شهر و دیار خویش به افتخار خدمتگزاری حضرت ثامن الحجج (ع) نائل شوند و در دایره بزرگ خادمان رضوی قرار گیرند. به همه شما عزیزانم در نهاد کتابخانه های عمومی کشور خداقوت می گویم و ضمن تبریک دهه امامت و ولایت، که آغاز آن مظهر عبودیت و شکوفایی ایمان و خاتمه آن ثمره نبوت و اکمال دین است، برایتان در این مسیر نورانی، عزت و سربلندی آرزومندم.»

 

جشنواره کتابخوانی رضوی تلاشی برای افزایش معرفت و رسیدن به جامعه ای بهتر است

 

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در آیین اختتامیه با تشکر از همراهی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد فرهنگی امام رضا(ع)، استادان علم اطلاعات دانش شناسی و همه کسانی که در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی مشارکت داشتند، گفت: در درجه اول از مردم، کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها و سپس از دستگاهای فرهنگی که در این دوره مشارکت چشم گیری داشتند، تشکر می کنم. در این دوره بیش از ۳۷۰ دستگاه‌ فرهنگی همکاری کردند. برای ما مایه افتخار است که در نهاد کتابخانه های عمومی و در کنار سایر دستگاه های فرهنگی و اجرایی کشور، در جشنواره‌ای ذیل نام امام رضا(ع) فعالیت کنیم.

وی افزود: این اقدامات، تلاش‌ها و برگزاری این جشنواره‌ها برای این است که کتابی خوانده شود تا معرفت مان افزایش یابد و به انسان های بهتری تبدیل شویم. مسلما با عمل کردن به معارف ائمه اطهار(ع) که در اختیار ما قرار دارد، جامعه ما جامعه بهتری خواهد شد و به حیات طیبه‌ دست خواهیم یافت.

دبیرکل نهاد در ادامه با اشاره به روابط اجتماعی که در کشورمان و در فضای مجازی به وجود آمده است، گفت: دو حدیث از امام رضا(ع) انتخاب کرده‌ام که برای شما بازگو می‌کنم. امام می‌فرمایند «خرد مرد مسلمان کامل نشود مگر اینکه ۱۰ ویژگی در او وجود داشته باشد: امید به خیر و نیکی او برود، از شر او در امان باشی، کار خوب کم دیگران را زیاد می‌انگارد، کار خوب زیاد خود را کم می شمارد، از تقاضا و درخواست نیاز دیگران خسته نمی شود، در طول زندگی از دانشجویی ملول نمی گردد، فقر در رابطه با خدا برایش بهتر است از ثروت، خواری در رابطه با خدا محبوب تر است نزد او از عزت در ارتباط‍‌ با دشمن خدا و گمنامی برایش لذت بخش‌تر از شهرت است.» سپس امام فرمودند «ویژگی دهم بسیار مهم است: کسی را نبیند مگر اینکه بگوید او از من بهتر و پارسا تر است.»

مختارپور در ادامه با بیان حدیث دیگری از امام رضا(ع) تصریح کرد: کسی از امام رضا(ع) می‌پرسد که شما امروزت را چگونه شروع کردی و در چه حالی، امام فرمودند «امروزم را با عمری شروع کردم که رو به کاهش است، اما هر کاری که انجام می‌دهم یک جا ثبت می‌کنند و عمل من محفوظ است و مرگ هم دارد به من نزدیک می‌شود؛ آتش جهنم هم هست و نمی‌دانم که با ما چگونه محاسبه می‌کند.»

وی در پایان گفت: حکیم الهی قمشه‌ای، مترجم قرآن، شاعر و فیلسوف اسلامی چند شعر و قصیده بلند درباره امام رضا (ع) سروده‌اند که در ابتدای آن نوشته اند «آن را در شور و غوغای عشق در حرم امام رضا(ع) سروده‌ام». آن شعر اینگونه آغاز می شود:

بشارتی رسیدم از کوی دوست

که دست دل رسد به گیسوی دوست

بدان خوشم که مژده ی وصل یار

کشد دلم به حلقه ی موی دوست

چو بلبلان ز شور و غوغای عشق

جوان کنم پر از  هیاهوی دوست

ز ملک ری به کوسم آورده عشق

به بوسه ای ز خال هندوی دوست

 

جشنواره کتابخوانی رضوی از شاهکارها و اتفاقات بزرگ فرهنگی در کشور است

 

محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار داشت: از اینکه به بهانه ترویج کتابخوانی، توفیق  حضور در جوار امام رضا(ع) را یافته ام، بسیار خرسندم، خدا را شکر می کنم و از برگزارکنندگان جشنواره که با دعوت از من امکان حضور در این جمع را فراهم کردند، تشکر می‌کنم.

وی ضمن تقدیر از برگزارکنندکان و شرکت کنندگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، اظهار داشت: از جناب آقای مختار، دبیرکل نهاد و آقای رمضانی، دبیر این جشنواره و همه همکاران در نهاد که از نزدیک شاهد تلاش بی وفقه‌ها آن ها  برای روشن نگه داشتن چراغ کتاب و کتاب خوانی در کشور، بوده‌ایم، قدردانی می کنم.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های متنوع کتابخوانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: برنامه‌هایی برای ترویج کتابخوانی در کشور داریم که در قالب طرح‌هایی چون «باشگاه‌های کتابخوانی»، «پایتخت کتاب ایران» و «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» در حال برگزاری است. با اینحال جای تقدیر دارد که یک برنامه ترویجی در حوزه کتابخوانی در یک بازه زمانی چهار یا پنج ساله، با این میزان رشد در جلب مشارکت عموم فعالیت می کند. میزان شرکت کنندگان این جشنواره از حدود ۲۴۰ هزار نفر در سال ۹۵ به بیش از یک میلیون نفر در سال ۹۸ رسیده است؛ یعنی افزایشی حدود ۵ برابر در جلب مشارکت عمومی که بسیار تحسین برانگیز است.

جوادی تأکید کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی از شاهکارها و اتفاقات بزرگ فرهنگی در کشور است که به برکت نام مقدس امام رضا(ع) شکل گرفته و البته باید قدردان برگزار کنندگان آن باشیم. ما به دنبال ترویج کتابخوانی هستیم و برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در چنین گستره ای، نشانگر شکوه این حرکت فرهنگی است؛ اتفاق بزرگی که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به محتوای منابع جشنواره کتابخوانی رضوی، درباره کیفیت این جشنواره نیز گفت: اگر به دنبال ترویج و تقویت اندیشه دینی جامعه هستیم، جشنواره کتابخوانی رضوی، برنامه ای خوب و موفق در این مسیر است؛ چراکه امام رضا(ع) فرمودند «خدا رحمت کند کسی که امر ولایت را احیا می کند.» از ایشان پرسیدند چگونه احیا می‌شود و امام پاسخ دادند «افراد معارف را بیاموزند و آن را به دیگران آموزش دهند.» امام رضا(ع) می فرمایند «مردم اگر محاسن سخن ما را بفهمند، تبعیت از معصومین اتفاق می‌افتد؛» کاری که با ترویج کتاب هایی با محتوای مذهبی در این جشنواره، در حال انجام است.

محسن جوادی در ادامه با اشاره به امکان مشارکت گروه‌های خاص در این جشنواره گفت: با پیش بینی های انجام شده از سوی برگزدار کنندگان، امکان مشارکت گروه های مختلف مخاطبان در این جشنواره فراهم شد. همچنین توجه به استفاده از فضای مجازی نکته قابل تأملی است که در این دوره از جشنواره میزان مشارکت در بخش آنلاین رشد قابل توجهی داشته است؛ از آنجا که آینده این نسل، کشور و جهان به سمتی می‌رود که فضای مجازی، تبدیل به فضای واقعی زندگی می‌شود، توجه این جشنواره به این موضوع نیز بسیار قابل تقدیر است.

وی  با ارائه پیشنهاداتی در راستای برگزاری هرچه بهتر  این جشنواره در سال‌های آتی گفت: به اعتقاد من اگر برگزار کنندگان بتوانند ارتباط خود را با مجموعه شرکت کنندگان این جشنواره و به خصوص کودکان و نوجوانان حفظ کنند و در مناسبت‌های مختلف از طریق تعامل با آن ها، استعداد این عزیزان را تقویت کنند، می‌توان به پرورش بزرگان و متخصصان بیشتری امیدوار بود. کودکانی که با کشیدن این نقاشی‌ها در این جشنواره شرکت کردند، می‌توانند در آینده چهره‌های درخشانی شوند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: می‌توان کل آثار نقاشی ارائه شده در  این جشنواره را در سامانه‌ای در معرض دید عموم قرار داد و از دیدگاه و نظرات دیگران نیز استفاده کرد. در مورد منابع جشنواره نیز باید بگویم، با وجود اینکه کتاب های خوب در این زمینه کم است اما منابع ارزشمندی با مشورت متخصصان انتخاب شد.

جوادی با اشاره به ظرفیت بین‌المللی شدن این جشنواره گفت: این جشنواره باید فراتر از جغرافیای ایران برود. مثلا در کشورهای فارسی زبان می‌تواند گسترش پیدا کند. همچنین ایرانیانی که در خارج از کشور هستند، گاها دلدادگی‌ بیشتری به امام رضا(ع) دارند که نباید آن ها را نیز نادیده گرفت.

 

تعیین سیاست‌های نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

 

مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد و دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در این مراسم با ارائه گزارشی از روند برگزاری این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام حدود ۱۷ سال  قدمت دارد؛ رشته کتابخوانی حدود ۹ سال است به این جشنواره اضافه شده و پیش از این به صورت استانی برگزار می‌شد. از چهار سال گذشته نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور متولی برگزاری کشوری جشنواره کتابخوانی رضوی شد.

وی با اشاره به تصمیمات شورای سیاست گذاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، عنوان کرد: به منظور بهبود سطح برگزاری این دوره از جشنواره، شورای سیاستگذاری عملکرد جدیدی را در دستور کار خود قرار داد که از آن جمله می‌توان به «بررسی و نهایی سازی سطح کیفی و کمی جشنواره»، «تعیین شاخص‌های انتخاب، ارزیابی و داوری منابع و مسابقات»، «اخذ گزارش از سطح کیفی اجرای فرایندها»، «کاستن نقایص دوره های قبل» و «ارزیابی و بررسی سئوالات» اشاره کرد.

 

افزوده شدن منابع مرتبط با حضرت امام جواد(ع) به جشنواره نهم

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ادامه داد: بر این اساس چند اقدام در این دوره از جشنواره به صورت ویژه پیگیری شد؛ با تصمیم این شورا مقرر شد هر ساله منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین (ع) به کتاب‌های جشنواره اضافه شود و در جشنواره نهم منابع مرتبط با حضرت امام جواد علیه السلام، به موضوعات جشنواره اضافه شد. درنظر داریم که هر دوره علاوه بر حضرت علی بن موسی‌الرضا، آثار مربوط به یکی دیگر از ائمه را نیز به موضوع جشنواره اضافه کنیم.

مهدی رمضانی افزود: ایجاد بخش «معرفی متنی آثار جشنواره» و «تعمیم پویش مجازی از بخش کودک به تمام سطوح سنی جشنواره»، نیز از دیگر اتفاقات ویژه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بوده که در آمار شرکت کنندگان نیز اثرگذار بوده است.

 

افزایش تعداد منابع و ایجاد سهولت در دسترسی به آن ها

وی درباره افزایش تعداد منابع این دوره از جشنواره نیز گفت: با هدف جذب بیشتر مخاطبان، تعداد منابع در این جشنواره به ۱۲ عنوان کتاب رسید که در رده سنی کودک ۴ عنوان، نوجوان ۳ عنوان و در بخش بزرگسال ۵ عنوان کتاب انتخاب شد. پس از انتخاب کتاب‌ها، از هر عنوان پنج هزارنسخه و در مجموع ۶۰هزار جلد کتاب، ویژه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی منتشر و در فهرست کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی ثبت شد.

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی افزود: به منظور دسترسی آسان به منابع، نسخه pdf کتاب‌ها در وب سایت جشنواره و نرم افزار موبایلی قرار گرفت. امسال نرم‌افزار موبایلی جشنواره کتابخوانی رضوی نیز طراحی و در سایت جشنواره بارگزاری شد تا علاقه‌مندان بتوانند از این طریق نیز در جشنواره شرکت کنند.

رمضانی با اشاره به اقدامات انجام شده برای حضور فعال گروه‌های خاص در این دوره از جشنواره، گفت: نسخه بریل و گویا از منابع جشنواره را نیز تولید کردیم و منابع بریل جشنواره در بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور قرار گرفت. کتاب‌های صوتی نیز بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره بارگزاری شد تا این عزیزان با استفاده از این امکانات بتوانند در جشنواره شرکت کنند.

 

ویژگی‌های متمایز دوره نهم با سایر ادوار جشنواره

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد: این دوره از جشنواره در سال جاری با تفاوت‌های بارزی نسبت به دوره‌های گذشته همراه بود که تنوع دو برابری کتاب‌های جشنواره، افزودن منابع با موضوع امام جواد علیه السلام به عنوان بخش ویژه، افزودن کتاب دلخواه مرتبط با موضوع رضوی به منابع جشنواره و دسترسی آسان به نسخه الکترونیک و گویای منابع در سایت و نرم افزار موبایلی جشنواره برخی از این تفاوت‌ها بود.

وی ادامه داد: همچنین امکان شرکت در مسابقه نقاشی برای مقطع سنی نوجوان، امکان شرکت در بیش از دو مسابقه در تمامی رده های سنی، امکان ارسال فیلم معرفی کتاب در تمامی رده های سنی، امکان شرکت در مسابقه معرفی کتاب دلخواه مرتبط با موضوع مسابقه در رده های سنی نوجوان و بزرگسال، امکان معرفی کتاب به صورت متنی برای بزرگسالان و امکان شرکت در بخش خانوادگی تنها به صورت الکترونیک نیزاز دیگر ویژگی‌های متمایز این دوره بودند.

مهدی رمضانی تأکید کرد: وجه تمایز جشنواره کتابخوانی رضوی با سایر جشنواره‌ها در این است که هیچ جشنواره‌ای با این وسعت و گستره وجود ندارد و اینکه مخاطبان جشنواره کتابخوانی رضوی توده مردم هستند؛ آحاد مردم با سلایق متفاوت می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. همچنین هر کسی که در سایر شاخه‌های جشنواره رضوی مانند جشنواره تئاتر و هنرهای تجسمی شرکت کرده باشد، این امکان را دارد که در جشنواره کتابخوانی نیز شرکت کند.

 

بررسی آثار توسط ۷۵ داور با ملاک‌های مشخص

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در ادامه به ارائه گزارشی از روند داوری جشنواره پرداخت و گفت: پس از ارسال آثار شرکت کنندگان، حساس ترین بخش که داوری آثار است، با فعالیت شبانه روزی ۵۷ نفر از داوران در ساختمانی مستقل و به صورت آنلاین انجام شد.

رمضانی درباره ملاک‌های انتخاب برگزیدگان در رشته‌های مختلف جشنواره گفت: در «بخش نقاشی» مواردی چون  خلاقیت و تناسب نقاشی با موضوع قصه، نحوه رنگ آمیزی، تکنیک‌های نقاشی و کپی نبودن نقاشی؛ در «بخش معرفی» متنی کتاب مواردی چون محتوا، ادبیات، شیوه نگارش، بیان، اثر بخشی معرفی کتاب بر روی مخاطب و نوآوری؛ و در «بخش پویش کتابخوان» نیز مواردی چون نحوه بیان، معرفی کتاب، خلاقیت، فضاسازی، انتخاب مکان ارائه و نیز کیفیت تصویر و صدا، ملاک‌های داوران برای داوری آثار بود.

 

مشارکت بیش از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در چهار دوره اخیر

مهدی رمضانی با اشاره به برگزاری ۹ دوره جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد: از این ادوار، چهار دوره از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شده که در مجموع ۳ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۴۰۹ نفر در این جشنواره شرکت کردند؛ بر این اساس در سال ۹۵ (ششمین دوره جشنواره) ۲۳۵ هزار و ۳۸۲ نفر، در سال ۹۶ (هفتمین دوره جشنواره) ۶۴۸ هزار و ۲۲۸ نفر، در سال ۹۷ (هشتمین دوره جشنواره) ۸۵۸ هزار و ۶۹۵ نفر و الحمدالله در سال جاری در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی یک میلیون و ۳۶۴ هزار نفر شرکت کردند.

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی درباره میزان استقبال از بخش‌های مختلف این جشنواره نیز گفت: در مجموع با توجه به آمار شرکت کنندگان در مهلت اول و تمدید ده روزه، ۵۶۴ هزار و ۵۲۷ نفر در «بخش مکتوب» و ۷۹۹ هزار و ۵۷۷ نفر در «بخش الکترونیک» ثبت نام و شرکت کرده اند.

وی ادامه داد: به تفکیک در «بخش مکتوب»، ۲۲۲۶۵۷ نفر در بخش نقاشی و ۳۴۱۸۷۰ نفر در بخش چهارگزینه‌ای و در «بخش الکترونیکی» ۸۹ هزار و ۹۱۳ نفر در بخش پویش، ۶۴۰ هزار و ۸۴۸ نفر در بخش چهارگزینه‌ای و ۶۸ هزار و ۸۱۶ نفر در بخش معرفی متنی کتاب، آثار خود را به نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ارسال کردند و با عنایات خداوند متعال و امام مهربانی ها، حضرت رضا علیه السلام، یک میلیون و ۳۶۴ هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند که در مقایسه با سال گذشته، ۵۹ درصد رشد داشته است.

 

تقدیر از حمایت‌ها و همراهی‌ها در یک حرکت فرهنگی بی‌نظیر

مهدی رمضانی در ادامه به تقدیر از افرادی که در مسیر برگزاری این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی مشارکت داشتند پرداخت و گفت: از استانداران عزیز، ائمه جمعه و جماعات، فرمانداران محترم، مسئولان محلی، شخصیت‌های علمی فرهنگی محلی و منطقه‌ای و ملی در سراسر کشور تشکر می‌کنم که اگر حمایت و همراهی آن ها نبود، قطعا این فضا شکل نمی‌گرفت. به خصوص از خیرین عزیز که حمایت‌های مادی و معنوی‌شان شامل حال دبیرخانه جشنواره در تهران و سراسر کشور بود، کمال تشکر را دارم.

 

لزوم توسعه جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح بین المللی

 

محمودرضا برازش، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در این مراسم با اشاره به اهمیت محتوا در تولیدات فرهنگی و هنری، اظهار داشت: وقتی فیلم خوبی می بینیم، متوجه می‌شویم فیلمنامه آن خوب بوده؛ وقتی تئاتر خوبی می بینیم، متوجه می‌شویم که متن و محتوای آن خوب بوده و این موضوع نشان دهنده اهمیت محتوا در تولیدات فرهنگی و هنری ما است.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) افزود: اقدام نهاد در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی که مخاطب آن به بیش از ۱ میلیون رسیده و تلاش برای ترغیب کودکان و نوجوانان به مطالعه، بسیار ارزشمند است و ان شاءالله ثمرات آن پرورش بزرگانی شود که تولید محتوای آینده را برعهده خواهند داشت.

وی ادامه داد: جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از موثرترین برنامه هایی است که از سوی نهاد هر ساله برگزار می شود و امسال مورد تقدیر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. این جشنواره یک برنامه کامل و جامع ویژه تمامی اقشار در گروه های مختلف سنی است. امیدوارم با همت مسئولان نهاد این جشنواره روند رو به رشد خود را حفظ کند و گستره آن به خارج از مرزها نیز توسعه یابد. ما نیز تلاش می‌کنیم بخش‌هایی که متولی تولید محتوای فرهنگی هستند، تقویت شوند تا محتواهای غنی‌تری در اختیار علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی قرار گیرد.

 

همچنین در این مراسم حجت‌الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ضمن خیر مقدم به حاضران و تقدیر از تمامی دست اندکاران برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، اظهار داشت: از زمان برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، تاکنون بیش از ۳ میلیون نفر در این جشنواره شرکت کرده‌اند و این موضوع در  چهار دهه انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بی‌سابقه و بی‌نظیر بوده است.

 

معرفی ۱۰۴ برگزیده در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

در این مراسم ۱۰۴ برگزیده، متشکل از ۸۰ نفر در بخش فردی، ۸ نفر در بخش خانوادگی، ۸ کتابدار و ۸ نفر از کارکنان ستادی کتابخانه‌های عمومی کشور معرفی شدند. برگزیدگان بخش فردی به ترتیب در رده سنی «کودک» ده برگزیده در بخش نقاشی و ده برگزیده در بخش پویش مجازی (با اهدای ۲ میلیون ریال)، در رده سنی «نوجوان» ده برگزیده در بخش مکتوب (با اهدای ۲ میلیون ریال)، ده برگزیده در بخش پویش کتابخوان (با اهدای ۲.۵ میلیون ریال) و ده برگزیده در بخش نقاشی (با اهدای ۳.۵ میلیون ریال) و همچنین در رده سنی «جوان و بزرگسال» ده برگزیده در بخش مکتوب، ده برگزیده در بخش معرفی کتاب و ده برگزیده در بخش پویش کتابخوان(با اهدای ۲.۵ میلیون ریال)، تقدیر شدند.

همچنین از هشت خانواده برتر شامل دو خانواده ۲ نفره (با اهدای ۶ میلیون ریال)، دو خانواده ۳ نفره‌ (با اهدای ۹ میلیون ریال)، دو خانواده ۴ نفره(با اهدای ۱۲ میلیون ریال) و دو خانواده ۵ نفر به بالا (با اهدای ۱۵ میلیون ریال) با اهدای لوح سپاس، تندیس جشنواره و مبالغ نقدی تقدیر شد.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: