کد خبر: 43644
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1400 - 08:53

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

ساختمان بایگانی راکد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران احداث می‌شود

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
مراسم کلنگ زنی احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران به منظور حفاظت از منابع آرشیوی کشور و بایگانی های راکد در شهر جدید پردیس برگزار شد.
ساختمان بایگانی راکد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران احداث می‌شود

به گزارش لیزنا، مراسم کلنگ زنی پروژه احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران با حضور حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور، اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرماندار شهر جدید پردیس و جمعی از مسئولان این شهرستان و مدیران و معاونان این سازمان امروز 7 اردیبهشت در شهر جدید پردیس برگزار شد.

اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بر اساس رسالت ذاتی خود، میراث دار گنجینه ارزشمند ایرانیان است و تلاش می کند این میراث را برای آیندگان حفظ کند و احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران هم بخشی از انجام این رسالت ذاتی است.

وی ادامه داد: بحث سند یکی از مهمترین مباحث در طول زندگی بوده است، زیرا اثبات احراز هویت سرزمینی، تاریخی و خاندانی به داشتن اسناد مهم در این زمینه ها وابسته است و حفظ بایگانی این اسناد امکانی برای ماندگاری برای نسل آینده را ایجاد می کند و مهم این است که بتوانیم از این میراث و گنجینه عظیم به درستی محافظت برسد. به گواه تاریخ افراد بسیاری سعی و تلاش کردند تا داشته های فرهنگی و میراث معنوی این آب و خاک را ذره ذره و با جان و دل حفظ و نگهداری کنند . به اعتقادمن از دل این داشته ها فرهنگی همراه با دانش و شناخت به ارمغان می آید و برای آیندگان نیز به ودیعه گذاشته می شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: مسئولیت حفظ این میراث در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عهده مدیریت های کلان این سازمان است که باید با هوشیاری از این میراث حفاظت کنند. خوشبختانه ما در این سازمان مدیران جوان، پر تلاش و با انگیزه ای داریم که پیگیری احداث و رساندن به مرحله کلنگ زنی از سوی آنها ایجاد شده است و امید است بتوانیم در راستای فعالیت های اینچنینی به دنیا نشان دهیم که برای حفظ ذخایر و داشته های ملی تلاش می کنیم.

بروجردی گفت: حفظ بایگانی های راکد به عنوان داشته های ملی همت همگی را می طلبد و انتظار این است که همکاری های لازم از سوی مسئولان برای تحقق این مهم صورت گیرد.
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) گفت: آغاز عملیات احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران همزمان با میلاد با سعادت امام مجتبی (ع) شد که این همزمانی را باید به فال نیک گرفت.

وی ادامه داد: در ابتدا لازم می دانم از خانم دکتر بروجردی تقدیر و تشکر کنم که انصافا در مدت ریاست خود بر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خدمات و اثرات خوبی را همراه با تیم همکاران به جای گذاشتند و فعالیت های زیربنایی و بسیار خوبی را هم در بخش اسناد و هم در بخش کتابخانه به انجام رساندند. همچنین از محمد حسین مقیمی استاندار سابق تهران نیز باید تشکر کرد که آغاز این پروژه در دوران مدیریت او به انجام رسید.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: موضوع اسناد و آرشیو در کشور ما سابقه ای دیرینه دارد. وجود اسناد می تواند بیانگر نوع زیست انسان ها در ادوار مختلف و بحث حقوق شهروندی آنها باشد. قدمت آرشیو یا اسناد در ایران به زمان های دور و دوره هخامنشیان باز می گردد. در تخت جمشید که به عنوان یکی از مظاهر تاریخ و تمدن ایرانیان در دنیا به شمار می رود؛ می بینیم که حفظ سند از همان زمان مورد توجه بوده است.

وی گفت:  مطالعات انجام شده حکایت از آن دارد که نه تنها کرامت ذاتی انسان ها که از مهمترین مسائل حقوقی بشر است، بلکه وجود انسان و هویت قومی آنها در گرو ثبت همین اسناد است. در 2500 سال پیش تاریخ و تمدن ایران، معماران و کارگردان به گواه همین اسناد به جا مانده از کرامت  بالایی برخوردار بوده اند. به همین دلیل براساس مدارک موجود، حفظ اسناد به معنای حفظ حافظه تاریخی یک ملت است و این موضوع اهمیت بالایی دارد.

امیری تاکید کرد: گاهی فقدان یک سند منجر به درگیری های قومی و حتی بین کشوری می شود. زمان که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مسئولیت داشتم با دکتر هاشمی اولین رییس این سازمان صحبت می کردم و از او پرسیدم بزرگترین کاری که در مدت خدمت در این سازمان انجام داده چیست؟ و او در پاسخ گفت حفظ اسناد و مدارکی است که قدمتی 100 ساله دارد.

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهورتصریح کرد: بنابراین حفظ اسناد و مدارک به معنای حفظ هویت تاریخی یک ملت است. خوشبختانه بحث اسناد و آرشیو امروزه از منظر علمی مورد توجه است و در دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا رشته آرشیو و اسناد تدریس می شود. احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران در دروان مدیریت دکتر بروجردی رخ داده است که این مهم در تاریخ از فعالیت های دولت تدبیر و امید باقی می ماند. زیرا حفظ اسناد موضوع مهمی است.

وی ادامه داد: در این دوره مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، بحث مدرن کردن تجهیرات، دیجیتال کردن منابع فرهنگی و استفاده از هوش مصنوعی مطرح بود که این مهم به خصوص در شرایط شیوع ویروس کرونا بسیار یاری رسان بود.

مظفر پاسدار شیرازی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: بحث بایگانی راکد ملی از سال 1349 در مصوبه قانون تاسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مطرح شد، در ماده یک این قانون سه وظیفه برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی مطرح شده که تمرکز بایگانی های راکد دستگاه های اجرایی برای صرفه جویی، یکی از این وظایف بوده است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر هریک از دستگاه های اجرایی مجبور شدند برای بایگانی جاری، نیمه جاری و به خصوص بایگانی راکد در یک مدت زمان مشخص، پرونده های خود را در یک فضا در نقاط مختلف شهر تهران، نگهداری کنند و این فضای اختصاص داده شده برای بایگانی و به خصوص بایگانی های راکد در کلان شهرها، هزینه نیمه سنگینی را به دولت ها تحمیل کرده است.

پاسدار تاکید کرد: از سال 1349 در قانون مکتوب شده که بایگانی راکد ملی راه اندازی شود تا در هزینه های دولت صرفه جویی شود و امروز در تاریخ 7 اردیبهشت 1400، با گذشت 51 سال از تصویب این مصوبه، عملیات  اجرایی فاز دوم احداث ساختمان «بایگانی راکد ملی» آغاز شده است. از ابتدای مسئولیت خانم دکتر بروجردی به عنوان رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این مهم در دستور کار قرار گرفت و تلاش شد در اطراف تهران منطقه ای مناسب که واجد ویژگی های لازم هم از جهت حفظ اسناد و هم صرفه جویی هزینه ها باشد، برای احداث ساختمان بایگانی راکد مشخص شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: با توجه به اینکه شرایط استاندارد نگهداری اوراق اداری مستلزم وجود دمای 18 درجه در همه ایام سال است، از تمام نقاط موردنظر در اطراف تهران، شهر جدید پردیس برای احداث این ساختمان انتخاب شد.

وی ادامه داد: دلیل تاخیر در اجرایی کردن این پروژه ملی، این بود که در سال 1397 و 1398 ایجاد ردیف جدید عمرانی دچار چالش شده بود و با مشکلات مالی همراه بود. اما خوشبختانه در سال گذشته موفق شدیم ردیف عمرانی احداث بایگانی راکد ملی را در لایحه بودجه 1400 تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم و این لایحه مصوب شد، این مجموعه اکنون مجهز به یک ردیف است و این مهم در سال های آتی حتی با تغییر مجموعه ریاست جمهوری و مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تداوم می یابد.

پاسدار گفت: مساحت ساختمان بایگانی راکد ملی، اکنون برابر با 9 هزار و 550متر مربع است و طراحی شرکت مشاور بالغ بر 30 هزار متر مربع طراحی کرده ، عمده فضا در این طراحی به مخازن و واحدهای اداری برای مدیریت و ارائه خدمات به کاربران و مخاطبان تخصیص یافته است.

وی در پایان صحبت های خود به قول مساعد مدیرعامل شهر جدید پردیس درباره اضافه شدن قطعه زمینی به مساخت 2500 مترمربع به این مجموعه اشاره و گفت: اگر امکان افزودن زمین مجاور ساختمان بایگانی راکد به این مجموعه اضافه شود، این پروژه با بعد وسیع تری اجرایی می شود.

عبدالعظیم رضایی فرماندار شهر جدید پردیس در ادامه گفت: شهر جدید پردیس از مهمترین شهرستان های استان تهران است زیرا ترکیب جمعیتی از همه نقاط ایران دارد و از تنوع قومی بسیاری برخوردار است. از همین رو این تنوع قومی بی تردید با عرصه های فرهنگی گره خورده است و باید تلاش شود زمینه های فرهنگی در این شهرستان گسترش یابد و یکی از او.لویت های جدی ما پرداختن به مسائل فرهنگی است.

فرماندار شهر جدید پردیس تاکید کرد: یکی از مهترین ظرفیت های مورد وثوق در حوزه فعالیت های فرهنگی احداث ساختمان بایگانی راکد ملی ایران است.

در این نشست مهدی هدایت مدیرعامل شهرجدید پردیس نیز قول همکاری و مساعدت برای پیشبرد و به اتمام رساندن این پروژه ساختمانی را داد.