کد خبر: 48623
تاریخ انتشار: شنبه, 15 ارديبهشت 1403 - 14:21

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

فرهنگنامه و مقابله با گرانباری اطلاعات

منبع : لیزنا
یکی از اصلی ترین ویژگی ها و کارکردهای فرهنگنامه كودكان و نوجوانان، پاسخ گویی به کنکاش ها و جست و جوهای کودکان و نوجوانان و فرو نشاندن عطش ذهنی و نیاز آنها به دانستن است.
فرهنگنامه و مقابله با گرانباری اطلاعات

به گزارش لیزنا، انگيزه و انديشه توليد و تدوين يك دانشنامه مرجع و عمومى به زبان فارسى براى كودك و نوجوان ايرانى به سال هاى ميانى دهه چهل شمسى باز مى گردد. انديشه اى از اين دست، حاصل نياز سنجى اجتماعى  و تأمل در ضرورت وجود چنين اثرى بود. اما بيش از يك دهه زمان لازم بود تا در پاييز سال ١٣٥٨، زنده ياد توران ميرهادى و همراهانش در شوراى كتاب كودك، با تاسيس نهاد فرهنگنامه كودكان و نوجوانان، به نخستين انگيزه ها و انديشه هاى خود جامه عمل بپوشانند. از انتشار نخستين جلد فرهنگنامه كودكان و نوجوانان در سال ۱۳۷۰ بيش از سه دهه مى گذرد. در طول اين مدت، انتشار اين اثر سترگ و گرانسنگ به صورت بى وقفه ادامه داشته است و در واپسين روزهاى سال ١٤٠٢ نیز جلد بيست و دوم فرهنگنامه كودكان و نوجوانان در اختيار علاقه مندان قرار گرفت.

در طول اين ساليان بلند، نظام دست يابى به اطلاعات دچار تحول و دگرديسى هاى بسيارى شده است. كودك و نوجوان ايرانى، اينك در زمانه اى زندگى مى كند كه دسترسى به حجم انبوهى از اطلاعات به دشوارى گذشته نيست. اما «گرانباری» و «آلودگی» اطلاعات، دو آفتی هستند که پا به پای چنین سهولتی رشد کرده و ادراک و شناخت کودک و نوجوان را در معرض تهدید قرار می دهند. بمباران ذهن با انبوه اطلاعات و گرد و غبار برآمده از آن، امکان و توانایی تشخیص سره از ناسره را از آنان می ستاند و در نتیجه با ایجاد اختلال در پردازش، مانع از هویت یابی آنان و شکل گیری تفکر می شود.

یکی از اصلی ترین ویژگی ها و کارکردهای فرهنگنامه كودكان و نوجوانان، پاسخ گویی به کنکاش ها و جست و جوهای کودکان و نوجوانان و فرو نشاندن عطش ذهنی و نیاز آنها به دانستن است. این دانشنامه با زاویه نگاه از ایران و با زبانی ساده و متناسب با دانش پایه کودک و نوجوان، اطلاعاتی را در اختیار آنان و همچنین خانواده ها و همه افراد می گذارد که بری از دو آفت گرانباری و آلودگی اند.

جلد بیست و دوم فرهنگنامه کودکان و نوجوانان شامل مقاله های حرف «گ» از گابن تا گیوه و حرف «ل» از لائوتسه تا لینه است. این جلد ۲۶۰ مقاله، ۴۰ مدخل ارجاعی، ۴۲۴ تصویر، ۳۱ نقشه و ۴۰ جدول و نمودار را در بر می گیرد. ۶۰ مقاله در این جلد، اختصاص به ایران دارد و مقاله های دیگر نیز اطلاعات و آگاهی هایی درباره ایران دارند.

مقالات این جلد نیز همچون جلدهای پیشین، به قلم متخصصان و صاحب نظران حوزه های مختلف و با سرویراستاری دکتر «صادق سجادی» تالیف و توسط «شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه كودكان و نوجوانان» روانه بازار نشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این جلد، می‌توانند با شماره تلفن‌های: ۶۶۹۵۰۲۱۸ و ۶۶۴۱۵۸۷۸ (خانم عرفانیان) تماس بگیرند.