کد خبر: 39821
تاریخ انتشار: سه شنبه, 21 خرداد 1398 - 20:58
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

دانشگاه خوارزمی عضو گروه علائق ویژۀ سی‌داک شد

 دانشگاه خوارزمی به عضویت گروه علائق ویژۀ سی‌داک  درآمد.
دانشگاه خوارزمی عضو گروه علائق ویژۀ سی‌داک شد

 به گزارش لیزنا، دانشگاه خوارزمی به نمایندگی دکتر داریوش علیمحمدی، عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی و معصومه نیک‌نیا، دانشجوی دورۀ دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی به عنوان نخستین دانشگاه آسیایی به عضویت رسمی گروه علائق ویژۀ سی‌داک سی‌آر‌اِم درآمد.

  الگوی مرجع مفهومی سی‌داک (CIDOC CRM)، مدلی مفهومی (Conceptual Reference Model) است که توسط شورای بین‎المللی موزه‎ها (ICOM)تهیه و تدوین شده است.

الگوی مرجع مفهومی سی‌داک، حاصل بیش از دو دهه کارِ کمیته بین‌المللی دکومانتاسیون (سندپردازی) (سی‌داک) شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) در زمینه ایجاد و توسعه استانداردها است. کار تدوین الگو از سال ۱۹۹۶ تحت حمایت کارگروه استانداردهای دکومانتاسیون (سندپردازی) ایکوم-سی‌داک آغاز شد.

از سال ۲۰۰۰، نمایندگی ایجاد و گسترش الگوی مرجع مفهومی سی‌داک، رسماً از سوی ایکوم-سی‌داک به گروه علائق ویژۀ سی‌داک سی‌آر‌اِم واگذار شد که با کارگروه ISO/TC46/SC4/WG9 همکاری می‌کند تا سی‌آر‌اِم را به شکل و وضعیت یک استاندارد بین‌المللی درآورد.

نقش اصلی الگوی مرجع مفهومی سی‌داک، این است که امکان تبادل و یکپارچه‌سازی اطلاعات مستخرج از منابع ناهمگون در حوزه میراث فرهنگی را بر حسب یک هستان‌نگاری رسمی ممکن سازد.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: