کد خبر: 41965
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 18 تیر 1399 - 12:25

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

دیدار رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌غربی با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و رئیس دوره ای مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌غربی با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان‌غربی دیدار و گفتگو کرد.
دیدار رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌غربی با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان

به گزارش لیزنا، حجت‌الاسلام سیدسلمان ذاکر، نماینده مردم شهرستان ارومیه در مجلس شورای اسلامی با خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، حجت‌الاسلام ذاکر، ضمن قدردانی از فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی، گفت: کتابخانه مرکزی ارومیه گنجینه‌ای ارزشمند است که برای استفاده عموم فراهم شده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شواری اسلامی با اشاره به اینکه طبق بیانیه نمایندگان مجلس یازدهم، اقتصاد و فرهنگ از اولویت‌های کشور است، افزود: باید در این برهه زمانی به فرهنگ توجه خاصی کرد چرا که اگر توسعه فرهنگی نباشد توسعه اقتصادی نیز محقق نخواهد شد.

ذاکر اظهار داشت: کتابخانه‌ها منبع اطلاعات و آگاهی بخشی هستند و ارتقاء اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی به کتابخانه‌ها وابسته است از این رو باید کتابخانه در دسترس عام باشد و برای استفاده از آن، فرهنگ سازی شود.

وی با تاکید بر اینکه باید از تمام ظرفیت‌های موجود در راستای تشویق مردم به خواندن کتاب و دانش افزایی استفاده کرد، ادامه داد: داشتن کتابخانه‌ای کوچک در خانه، شناسایی علایق کودکان، گنجاندن ساعت کتابخوانی در مدارس و ... می تواند در پرورش نسلی کتاب‌خوان و جامعه‌ای پویا موثر باشد.

خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی در این دیدار گفت: کتابخانه‌های عمومی با اجرای برنامه‌های فرهنگی و کتاب محور، سعی در فرهنگ سازی مطاله در گام دوم انقلاب دارند و برای این امر، نیازمند حمایت قوه قانون گذاری است تا با قدرت به مسیر فرهنگی خود ادامه دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با اشاره به محدودیت‌های بودجه نهاد کتابخانه‌های عمومی، بیان داشت: پیگیری جدی مشکلات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و وضعیت معیشتی کتابداران از مطالبات ما از مجلس یازدهم است.

وی اظهار داشت: سهم نیم‌درصد درآمد شهرداری‌ها که جزو منابع مالی اداره کتابخانه‌های عمومی است،  یا مبلغ قابل‌توجهی نیست و یا در برخی شهرها به طورکامل و درست پرداخت نمی‌شود. علاوه بر آن، بودجه‌ای که به عنوان کمک‌های دولتی به نهاد کتابخانه‌های عمومی اختصاص می‌یابد عمدتاً صرف پرداخت حقوق کارکنان و کتابداران می‌شود و برای ساخت، تجهیز و انجام امورات فرهنگی و ... اعتباری باقی نمی‌ماند.

در ادامه، معصومی بر لزوم توسعه خدمت‌رسانی کتابخانه‌های عمومی در مناطق محروم تاکید کرد و گفت: باید برای کاهش آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ای مدون تدارک دیده شود که در این برنامه، کتابخانه‌های عمومی می‌توانند جایگاه ویژه‌ای داشته باشند.