کد خبر: 41060
تاریخ انتشار: شنبه, 05 بهمن 1398 - 04:25

داخلی

»

کتاب

در دومین نشست ادبی «در سایه‌سار کتاب»؛

کتاب «رهش» در کتابخانه حضرت زهرا(س) یزد نقد شد

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد
نشست نقد و بررسی کتاب «رهش» نوشته رضا امیرخانی، رمان‌نویس مطرح کشور با حضور جمعی از علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه حضرت زهرا(س) یزد برگزار شد.
کتاب «رهش» در کتابخانه حضرت زهرا(س) یزد نقد شد

به گزارش لیزنا، در دومین نشست نقد کتاب از سلسله نشست‌های «در سایه‌سار کتاب» که به همت مسئول و کتابداران کتابخانه عمومی حضرت زهرا(س) یزد برگزار می‌شود، کتاب «رهش» از آثار رضا امیرخانی، نویسنده برجسته کشوری موردنقد و بررسی قرار گرفت.

احسان عابدي، رئیس اداره کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد و منتقد ادبی این نشست  اظهار داشت: انتشار کتاب «ر‌هش» به لحاظ استقبالی که در روز اول فروش از آن شد،‌ در فضای فرهنگی جامعه خبرساز شد و اهالی داستان و علاقه مندان به امیرخانی منتظر اثری قوی تری نسبت به کارهای قبلی وی بودند. اما این اتفاق نیفتاد و رهش نتوانست جای خود را مثل سایر آثار وی در فضای نشر باز کند.

وی افزود: اینکه چرا رهش مثل داستان های قبلی امیرخانی پسندیده نشد دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها محدود کردن جغرافیای داستان به شهر تهران است و توصیفات و اشاراتی که با بسیاری از آن‌ها فقط ساکنان شهر تهران ارتباط برقرار می‌کنند.

عابدی ادامه داد: رهش مجموعه ای از انتقادات اجتماعی و سیاسی است که می‌شد در قالبی مثل کتاب‌های نشت نشا و یا نفحات نفت این نویسنده به نگارش در بیاید و پرداخت داستانی آن کمکی به بهتر مطرح شدن این انتقادات نکرده است.

حاضران در این نشست نیز در ادامه به بیان نقدهای خود نسبت به محتوای کتاب پرداختند و متن آمیخته با سیاست‌زدگی و دور شدن بخش‌هایی از داستان از واقعیت‌های موجود جامعه را از مهم‌ترین انتقادات به اثر دانستند.

شیوه برخورد نادرست ساکنان تهران با این شهر در گذر زمان، از بین رفتن هویت بخش‌هایی از پایتخت و بررسی دقیق معماری و شهرسازی تهران نیز به اعتقاد برخی منتقدان، از نقاط مثبت کتاب بود که نویسنده به خوبی به آنها پرداخته است.

گفتنی است، کتاب رهش آخرین اثر چاپ شده رضا امیرخانی است که در سال 96 توسط نشر افق روانه بازار شده است.

این کتاب 200 صفحه‌ای که به معضلات شهرسازی و معماری تهران در سال‌های اخیر پرداخته است، در یازدهمین جشنواره رمان و داستان بلند جلال آل احمد به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.