کد خبر: 42125
تاریخ انتشار: سه شنبه, 21 مرداد 1399 - 11:28

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

قرار گرفتن فهرست نویسی منابع و مستندات به صورت آنلاین در اختیار کاربران کتابخانه ملی

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
مدیرکل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از وجود رکوردهای فهرست نویسی منابع کتابی و غیر کتابی در بانک کتابشناسی و رکوردهای مستندسازی در بانک مستندات به صورت آنلاین در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد و تاکید کرد که مجموع منابع و مستندات در اختیار کاربران داخل و خارج از سازمان قرار گرفته است.
قرار گرفتن فهرست نویسی منابع و مستندات به صورت آنلاین در اختیار کاربران کتابخانه ملی

به گزارش لیزنا، طاهره یعقوب پور نرگسی مدیرکل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با بیان این مطلب، درباره فعالیت سامانه جامع صدور مجوز چاپ و نشر کتاب (پنجره واحد نشر) گفت:‌ این سامانه در دی ماه سال گذشته با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح  شد و به بهره برداری رسید.

یعقوب پور افزود: پنجره واحد نشر در سه حوزه صدور فیپا و صدور مجوز چاپ و واسپاری کتاب فعال است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیریت سامانه را به عهده دارد.

وی درباره فعالیت پنجره واحد نشر و تاثیر آن در فرایند صدور فیپا اظهار داشت: در پنجره واحد نشر در صورت وجود هرگونه نقص در مدارک ارسالی، این امکان فراهم است مدارک برای تکمیل به ناشر عودت داده شود و بدین ترتیب از ورود مدارک ناقص برای صدور فیپا جلوگیری می شود.

مدیر کل پردازش و سازماندهی ادامه داد: باتوجه به این که برخی همکاران این اداره کل دورکار بودند، در اوایل اسفندماه سال ۹۸ همزمان با شیوع ویروس کرونا، امکان دورکاری برای تعداد بیشتری از همکاران اداره کل پردازش و سازماندهی به ویژه واحد فیپا، فهرست نویسی و مستندسازی فراهم شد و بر همین اساس همه توان و اهتمام خود را بر پاسخگویی به ناشران گذاشتیم تا با استفاده از ظرفیت دورکاری، صدور فیپا علی رغم کاهش ساعات کاری کارکنان دولت، مرخصی های کرونایی و تعطیلی ها به ویژه تعطیلات نوروز، همچنان با روند عادی انجام شود.

وی ضمن ابراز خرسندی بر پیشبرد فعالیت های فیپا و کسب رضایتمندی ناشران در زمان شیوع کرونا افزود: بر همین اساس خوشبختانه به همه درخواست های ناشران در حوزه صدور فیپا پاسخ داده شد و در شرایط شیوع کرونا از طریق ارتباط تلفنی و ایمیل بیش از پیش ضمن پاسخگویی به سوالات، مشاوره های لازم ارائه می شد.

مدیرکل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تشریح فرایند صدور فیپا برای ناشران گفت:  دریافت، ایجاد و تکمیل درخواست ها و فهرست نویسی کتاب، فرایند صدور فیپا را تشکیل می دهد که این فرایندها با همکاری واحد فیپا، گروه های فهرست نویسی و مستندسازی اداره کل پردازش و سازماندهی انجام می شود.

وی با اشاره به  تلاش برای کاهش زمان صدور فیپا اضافه کرد:  تعداد روزهای پیش بینی شده برای صدور فیپا  ۱۰ روز کاری است اما در بسیاری موارد صدور فیپا در مدت ۷ تا ۸ روز انجام می شود. در تلاشیم امکاناتی در پنجره واحد نشر فراهم آید، تا بتوانیم تعداد روزهای صدور فیپا را کاهش دهیم.

یعقوب پور متذکر شد: در مواقعی مدارک ارسالی ناشران ( درخواست های فیپا) ناقص است و اطلاعات ارسالی ممکن است با محتوا یا صفحه عنوان و صفحه شناسنامه متفاوت باشد و کار فهرست نویسی را با اخلال مواجه کند این موارد در چرخه پیگیری قرار می گیرند و صدور فیپا برای چنین درخواست هایی به طور طبیعی منوط به پاسخگویی ناشران و رفع اشکالات موجود است و همکاری ناشران و پدیدآوران در پاسخ به سوالات همکاران اداره کل پردازش و سازماندهی به تسریع کار و صدور فیپا در موعد مقرر کمک شایان توجهی می‌کند.

مدیرکل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه درباره تعداد فیپای صادر شده در سال گذشته گفت: در سال 98 برای 74 هزار و 871 کتاب فیپا صادر شده است و صدور فیپا برای منابع غیر کتابی عدد 198 را نشان می دهد.

وی با بیان این مطلب که صدور فیپای الکترونیکی از سال۸۶ به صورت آزمایشی آغاز شد و از سال ۹۰ این فرایند فقط به صورت الکترونیکی انجام می شود، گفت: در سال ۹۸ تعداد  610 ناشر در سامانه فیپا عضو شدند این تعداد شامل ۶۷ ناشر حقیقی و 543 ناشر حقوقی است.

یعقوب پور افزود: هم اکنون رکوردهای فهرست نویسی منابع کتابی و غیر کتابی در بانک کتابشناسی و رکوردهای مستندسازی در بانک مستندات به صورت آنلاین در نشانی  opac.nlai.ir)اوپک) سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اختیار همه کاربران داخل و خارج از سازمان قرار دارد.

وی با اعلام اینکه تاکنون بیش از یک میلیون و صدهزار رکورد در بانک مستندات ایجاد شده است، گفت: اطلاعات بانک مستندات شامل چهار حوزه موضوع، اسامی اشخاص، اسامی ناشران و سازمان ها است.

مدیرکل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یادآور شد: در سال گذشته بیش از ۷۲ هزار رکورد مستند توسط گروه مستند سازی کتابخانه در بانک مستندات ایجاد شده است.

وی درباره تاریخچه ایجاد رکوردهای کتابشناسی و مستندات اظهار داشت: رکوردهای کتابشناسی و مستندسازی از سال۱۳۴۸ ایجاد شده و در قالب منابع چاپی در اختیار کاربران قرار گرفته است و از دهه هفتاد به بعد این منابع شکل الکترونیکی گرفته و اکنون پس از  نیم قرن تجربه، بانک کتابشناسی و مستندات  روزانه به روز رسانی می شود و هر روز صدها رکورد به این بانک ها افزوده می شود. متولی نخست  تهیه و ایجاد اطلاعات این بانک‍ها مرکز خدمات کتابداری بود و در سال های بعد این مرکز با کتابخانه ملی ادغام و در نهایت همه رکوردهای موجود در بانک های مذکور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تولید می شوند.

آخرین اخبار