کد خبر: 39083
تاریخ انتشار: یکشنبه, 19 اسفند 1397 - 09:26
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

عضویت کتابداران ایرانی در کمیته دائمی نشریات «ایفلا»

منبع : لیزنا
«حمیده معماری» و «پریسا پاسیار» در کمیته دائمی نشریات و پیایندهای «ایفلا» عضو شدند.
عضویت کتابداران ایرانی در کمیته دائمی نشریات «ایفلا»

 به گزارش لیزنا، «حمیده معماری» کارشناس مرکز ملی شاپا و «پریسا پاسیار» کارشناس پژوهش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، به عنوان اعضای اصلی در کمیته دائمی نشریات و پیایندهای «ایفلا» انتخاب شدند.

کمیته دائمی نشریات و پیایندهای «ایفلا» بر طیف گسترده ای از موضوع های ارتباط علمی متمرکز است. مباحث این کمیته بر دسترسی آزاد، واسپارگاه ها، الگوهای نشر، التمریکس و سنجه های دیگر، داده کاوی و متن کاوی، استانداردهای کتابشناختی، همکاری های کتابخانه های ملی و بین المللی، دسترس پذیری، حفاظت و آرشیو، مدیریت و توسعه مجموعه، مسائل قیمت گذاری، حق مولف، ارتباط با ناشران، تامین کنندگان منابع و سایر نهادها، تاثیرتوسعه فناوری در روند کسب و کار منابع پیایندی تاکید دارد.

مدیریت همه بخش های «ایفلا» بر عهده کمیته های دائمی است. ساختار کمیته دائمی شامل رئیس و دبیر کمیته، هماهنگ کننده، اعضای اصلی و اعضای مکاتبه ای است. فرایند داوطلب شدن و رای گیری برای انتخاب اعضای جدید هر دو سال یک باراز طریق فراخوان در وب سایت «ایفلا» صورت می گیرد و انتخاب اعضا بر مبنای توانایی و قابلیت های داوطلبان است.

اعضای اصلی کمیته دائمی به مدت چهار سال انتخاب می شوند. هر عضو حداکثر به مدت هشت سال متوالی می تواند در یک کمیته فعالیت کند. آنان موظفند در نشست هایی که در زمان برگزاری «ایفلا» برگزار می شود، شرکت کنند؛ دربرنامه ریزی ها مشارکت داشته باشند و درصورت عدم حضور دلایل و توضیح منطقی ارائه دهند.

هدف «ایفلا» ارتقای تفاهم بین‌المللی، همکاری، گفت و شنود، پژوهش و توسعه در همه زمینه‌های کتابداری از جمله کتابشناسی، خدمات اطلاع رسانی، و آموزش کارکنان و ایجاد تشکیلاتی است که از طریق آن بتوان جنبه‌های بین‌اللملی کتابداری را ارائه کرد.

یادآور ی می شود پریسا پاسیار، و حمیده معماری کتابداران کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان داوطلب ایفلا، در کنفرانس ایفلا ۲۰۱۸ کوالالامپور مالزی حضور داشتند.

 

محمد هرندی پور

درخوش
|
Iran
|
1397/12/19 - 11:54
0
2
سلام
تبریک فراوان همراه با آرزوی موفقیت.
م. هـ
|
Iran
|
1397/12/19 - 09:40
0
1
آفرین بر شما
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: