کد خبر: 39872
تاریخ انتشار: یکشنبه, 02 تیر 1398 - 10:07
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

دکتر علی شکوئی درگذشت

منبع : انجمن کتابداری و اطلاع رسانی آذربایجان
دکتر علی شکوئی از پیشکسوتان علم اطلاعات و دانش‌شناسی ایران و آذربایجان در گذشت.
دکتر علی شکوئی درگذشت

 به گزارش لیزنا، دکتر علی شکوئی استاد بازنشسته و پیشکسوت علم اطلاعات و دانش‌شناسی روز گذشته در تبریز دیده از جهان فروبست.

مراسم خاکسپاری ایشان صبح روز 2 تیر ماه 1398 ساعت 9 در قطعه هنرمندان وادی رحمت تبریز برگزار و پیکر ایشان به خاک سپرده شد.

همچنین مجلس ترحیم وی روز 2 تیر 1398 از ساعت 15 تا 17 در مسجد دانشگاه تبریز برگزار می شود.

دکتر علی شکوئی، سال ۱۳۱۹در تبریز در یک خانواده کم جمعیتی و مجموعاً دو برادر و یک خواهر متولد می‌ شود. سال ۱۳۳۹ وارد دانشکده‌ ی ادبیات (رشته فلسفه و علوم‌تربیتی) دانشگاه تبریز و در سال ۱۳۴۳ فارغ‌ التحصیل می‌ شود. در سال ۱۳۴۷ برای تکمیل تحصیلات خود عازم کشور ترکیه می‌ شود و در همان سال تحصیل در دوره دکترای تخصصی کتابداری دانشگاه دولتی استانبول ترکیه را آغاز می‌ کند. به سال ۱۳۵۲ به اخذ دکترای کتابداری موفق می‌ شود و به تبریز برمی‌گردد. از سال ۱۳۵۴ به تدریس در دانشگاه تبریز دانشکده‌ ی علوم‌تربیتی مشغول می‌ شود. در سال ۱۳۶۶ بنابر درخواست خود به دانشکده‌ ی علوم‌تربیتی و روان‌ شناسی دانشگاه تهران انتقال می ‌یابد و در رشته کتابداری و اطلاع‌ رسانی آن دانشکده به تدریس می‌ پردازد، همزمان با تدریس در دانشکده ‌ی علوم‌تربیتی دانشگاه تهران، در سال ۱۳۶۸ با دانشگاه آزاد واحد تهران شمال همکاری را آغاز می‌ کند و به عنوان بانی و موسس رشته کتابداری و اطلاع ‌رسانی در واحد، به طور نیمه وقت در سمت عضویت هیات علمی مشغول می‌ شود و سمت مدیریت گروه کتابداری را بر عهده می‌ گیرد. افزون بر آن مقطع کارشناسی ‌ارشد ناپیوسته کتابداری را نیز در سال ۱۳۶۹ در واحد تهران شمال تاسیس می‌ کند. دکتر شکویی همزمان با فعالیت در دانشکده علوم‌تربیتی دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، با واحد علوم تحقیقات تهران نیز به صورت مدعو، همکاری می‌ کند و مقطع دکترای تخصصی کتابداری و اطلاع‌ رسانی را برای نخستین بار در سال ۱۳۷۰ و مقطع کارشناسی‌ ارشد را در سال ۱۳۷۲ در آنجا تاسیس می‌ کند. دکتر شکویی از آنجا که از چند سال پیش به عارضه پارکینسون مبتلا می‌ شود، در ۱۷ شهریور سال ۱۳۸۷ با پایه ۱۹ دانشیاری از دانشگاه تهران (دانشکده‌ ی علوم‌تربیتی) بازنشسته می ‌شود.

 وی بیش از ۳۰ مقاله در مجله‌های علمی و پژوهشی و حدود ۱۵ کتاب تالیفی و ترجمه  و راهنمائی و مشاوره بیش از ۲۰۰ پایان نامه را عهده دار بوده اند.  

لیزنا این ضایعه را با اندوه فراوان به جامعه کتابداری، دوستان، همکاران، دانشجویان و خانواده ایشان تسلیت می‌گوید.

برچسب ها :
محمدی
|
iran
|
1398/04/06 - 17:02
0
0
انا لله و انا الیه راجعون
با تأثر و تأسف فراوان، در گذشت استاد دکتر شکویی را به کتابداران هم دوره ای ورودی سال 1376 دانشگاه تهران ، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی ،تسلیت عرض می نمایم....روحشان شاد و قرین رحمت الهی
محمود حقیقی
|
United States
|
1398/04/04 - 12:27
0
2
انالله و انا آلیه راجعون. فقدان اندوهناک و نا باورانه استاد گرامی دکتر علی شکویی،راقم این سطور را همراه باخیل دوستداران آن فقید سعید به سوک نشاند.امروز قلب کتابداران و شاگردان آن فقید از کوچ ابدی این استاد فرزانه به درد آمده است.خبر خاموشی وی که سالیان دراز در دانشگاه های تبریز،تهران وآزاد اسلامی مصدر خدمات فراوانی بود،برای این بنده که بیش از دو دهه در گروه های کتابداری دانشگاه تهران و دانشگاه آزاداسلامی با این استاد عزیز افتخار همکاری داشتم و ‌از نعمت دوستی با ایشان برخوردار بودم،بسیار دردناک ‌و تکان دهنده بود.همراه با طلب مغفرت و رحمت الهی برای آن استاد فقید،مراتب تسلیت خود را خدمت بستگان،همکاران وشاگردان ایشان ‌و جامعه کتابداری ایران تقدیم می دارم.محمود حقیقی
مسعود سمیاری
|
Poland
|
1398/04/02 - 18:34
0
3
سلام و درود به روح پاک و خوش طینت آن استاد آزاده و مرد بزرگ ومبارز بی ادعای خطه سرافراز آذربایجان . روحش شاد و یادش گرامی باد. اینجانب به همه دانشجویان و دوست داران آن مرد نیک تسلیت عرض می نمایم. مسعود سمیاری
سدادی
|
Iran
|
1398/04/02 - 14:55
0
4
الذین اذا اصابتهم مصیبت قالوا انا لله و انا الیه راجعون
با تأثر و تأسف فراوان، در گذشت استاد دکتر شکویی را به کتابداران هم دوره ای ورودی سال 1364 دانشگاه تبریز تسلیت عرض می نمایم....روح شون شاد و قرین رحمت الهی
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: