کد خبر: 41102
تاریخ انتشار: یکشنبه, 13 بهمن 1398 - 04:40

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

تالارهای موزه ملی ملک در انتظار دوستداران فرهنگ و تاریخ؛

بازدید رایگان از موزه ملی ملک به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

منبع : روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک
نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران، دوستداران آثار تاریخی و موزه‌ای را به بازدید رایگان از تالارهای موزه‌ای بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی فرامی‌خواند.
بازدید رایگان از موزه ملی ملک به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

به گزارش لیزنا، این گنجینه بزرگ، در كنار كتابخانه نفیس نسخه‌های خطی و چاپی، مجموعه‌ای از آثار و اشياي ارزشمند تاريخي را در تالارهای گوناگون خود جاي داده است. مجموعه سكه، حدود 10 هزار سكه تاريخي از دوران پيش از هخامنشي (از سده ششم پيش از ميلاد) تاكنون را دربرگرفته است. در كنار تالار سكه، تالار كمال‌الملك و خاندان غفاري قرار دارد كه در آنجا مجموعه‌اي از تابلوهاي نقاشي محمد غفاري مشهورترين نقاش تاريخ معاصر ايران و ديگر اعضاي هنرمند خاندان غفاری گردآمده است. تالار کتابت و نگارگری، ديگر بخش موزه ملي ملك است كه مجموعه‌اي از آثار برجسته خوش‌نويسي و نگارگري، لاكي، اسناد و نسخه‌هاي نفيس خطي را دربرمي‌گيرد. مجموعه هنر لاكي، شامل قلمدان‌ها، قاب‌آيينه‌ها و جلدهاي لاكي، ديگر بخش موزه است كه در كنار تالار کتابت و نگارگری جاي گرفته است. يكي از بخش‌هاي جذاب موزه ملي ملك، مجموعه اهدايي بانو عزت‌ملك ملك، دختر بزرگ حاج حسين آقا ملك واقف اين گنجینه است كه گنجينه‌اي از تابلوهاي نقاشي قاجاري، نسخه‌هاي خطي، قلمدان، سرقليان و آثار لاكي را در خود دارد.

سالن تک اثر، بخشی دیگر در موزه ملی ملک است که در هر فصل سال، یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخازن آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ‌های جذاب، در آن عرضه می‌شود. نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، از بخش‌های متفاوت و جذاب موزه ملی ملک است به در قالب موزه‌ای، به معرفی بیش‌تر واقف می‌پردازد. در این سالن، آثار، دست‌نوشته‌ها، تصویرها و دیگر وسایل شخصی حاج حسین آقا ملک به نمایش درآمده است.

تالارهای جدید موزه ملی ملک، فرصتی تازه برای هم‌نشینی دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی با آثار جذاب موزه‌ای و تاریخی فراهم می‌آورند. تالارهای «تمبر»، «هزارداستان»، «هنر و زندگی» و «علوم در ایران اسلامی» گنجینه‌ای چشم‌نواز از تمبر، نسخه‌های خطی، بافته‌ها، آثار فلزی و چوب و دیگر اشیای تزیینی و نسخه‌های خطی علوم و دانش‌های دانشمندان ایرانی مسلمان در گستره فرهنگ و تاریخ ایران و اسلام پیش روی بازدیدکنندگان می‌گذارند.

دوستداران تاریخ و فرهنگ می‌توانند در دهه فجر انقلاب اسلامی (به جز روزهای تعطیل) به رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی به نشانی «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» بازدید کنند. ساعت بازدید از این مجموعه، هر روز به جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی از 8:30 تا 16:15 است.