کد خبر: 41177
تاریخ انتشار: دوشنبه, 21 بهمن 1398 - 05:13

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

هم‌زمان با برپایی آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه (س)؛

گشایش نمایشگاه «گوهر گره»

منبع : روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک
نمایشگاه «گوهر گره» گزیده اهدایی زنده‌یاد استاد حسین زمرشیدی به کتابخانه و موزه ملی ملک، در روز شنبه 26 بهمن 1398 خورشیدی هم‌زمان با برپایی آیین جشن گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران گشایش می‌یابد.
گشایش نمایشگاه «گوهر گره»

به گزارش لیزنا، نمایشگاه «گوهر گره»، گوشه‌هایی از دهه‌ها کوشش فرهنگ و هنری استاد حسین زمرشیدی در گستره معماری سنتی ایرانی- اسلامی به شمار می‌آید. این نمایشگاه مجموعه‌ای آثار از استاد حسین زمرشیدی را دربرمی‌گیرد که این هنرمند، پژوهشگر و استاد معماری سنتی در میانه سال‌های 1369 تا 1391 به مناسبت‌های گوناگون مذهبی و فرهنگی همچون سال‌روز میلاد حضرت محمد مصطفی صلی‌الله علیه و آله و سلم، امام علی، امام حسین، امام جعفر صادق، حضرت عباس و حضرت مهدی علیهم‌السلام و حضرت معصومه سلام­الله علیها، همچنین به مناسبت عید غدیر خم و همایش معماری مساجد آفریده است. از نمونه آثار این نمایشگاه به «متن و حاشیه اثر با تزیینات خط شش بندی (شش جعفری)، متن و حاشیه اثر با تزیینات خط معقلی خفته و راسته و خط بنایی سه رگی محقق نما، متن و حاشیه اثر با تزیینات خط معقلی و خط بنایی سه رگی، متن اثر با تزیینات خط معقلی خفته و راسته گلدار، قاب گل و خط متن اثر با تزیینات خط سه رگی شطرنجی» می‌توان اشاره کرد.

استاد حسین زمرشیدی زاده پنجم فروردین سال 1318 خورشیدی در مشهد، در دسته معماران و استادان برجسته معماری سنتی ایرانی- اسلامی جای می‌گیرد که هم‌راستای عشق‌ورزی به معماری ژرف ایرانی- اسلامی، پژوهش‌ها و نگاشته‌هایی گسترده در این گستره به انجام رسانده و برجای گذاشته است. دستاوردهای این نگاشته‌ها و پژوهش‌ها در پاره‌ای کشورهای مسلمان نیز برای کاربرد در آثار معماری اسلامی به کار آمده است. او که نزد پدر، حاج محمد معمار از استادان پرآوازه معماری سنتی در خراسان، پیشه پدر را در کارهای گوناگون همچون بنای خواجه ربیع فراگرفته بود، با گذر از روزگار نوجوانی و فراگیری آموزش‌های گوناگون، استادی سرآمد در معماری اسلامی شد. آثاری گسترده از معماری و کاشی‌کاری در بناهای گوناگون بقعه خواجه ربیع، گنبد سبز مشهد، بقعه امام‌زاده محمد محروق و شیخ عطار در نیشابور و بقعه شیخ احمد جامی در تربت جام از یادگارهای استاد زمرشیدی به شمار می‌آید. استاد زمرشیدی در مسیر دانش‌اندوزی در گستره معماری سنتی اسلامی- ایرانی، به بنایی روی آورد و در زمانی کوتاه در زمینه ساختمان‌سازی به استادی و کارکشتگی رسید. استاد زمرشیدی پس از گذراندن دوره متوسطه در مشهد، به سوی تهران بار سفر بربست و با گذراندن آزمون رشته استادکاری از سوی گروه آلمانی در هنرستان صنعتی تهران (ایران و آلمان) در جایگاه استادکار آموزشی به استخدام آن هنرستان پرآوازه درآمد. او هم‌زمان در رشته ساختمان، تحصیل را پی گرفت و پس از دانش‌آموختگی در سال 1350، به آلمان رفت و در رشته‌های عمومی ساختمان و تربیت دبیر فنی رشته ساختمان در دانشگاه برلین به فراگیری آموزش‌های نوین دانشگاهی مشغول شد. استاد زمرشیدی پس از بازگشت به ایران در جایگاه هنرآموز رشته ساختمان در هنرستان تهران به کار پرداخت و شانزده جلد کتاب درسی سال‌های یکم تا چهارم رشته ساختمان را برای هنرستان‌های کشور نگاشت. استاد زمرشیدی چهار جلد کتاب درسی از نظام پنج ساله در رشته عمران برای هنرستان‌ها نیز پدید آورد. استاد حسین زمرشیدی  همچنین عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و عضو ثابت در گروه معماری فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران بود. این استاد برجسته معماری، دستاوردهایی فراوان در گستره علمی و پژوهشی در گذار دهه‌ها کنش و کوشش فرهنگی و علمی داشته است. ستاد بنیاد چهره‌های ماندگار در سال 1381 این استاد معماری ایران را به عنوان «چهره ماندگار در عرصه معماری سنتی کشور» برگزید. استاد زمرشیدی همچنین در سال ۱۳۸۳ از ریاست جمهوری اسلامی ایران نشان درجه سه دانش گرفت. ریاست جمهوری اسلامی ایران همچنین در سال ۱۳۸۷ از این استاد و پژوهشگر برجسته معماری در جایگاه پدیدآورنده هنرهای قدسی و الهی معماری اسلامی برای قرآن کریم، به عنوان خادم برگزیده قرآن کریم تجلیل و تقدیر کرد.

این هنرمند و استاد برجسته معماری در ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در ۷۹ سالگی در تهران درگذشت و پیکر او در روز ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ پس از تشییع در قطعه هنرمندان (چهره‌های ماندگار) بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. خانواده زنده‌یاد استاد حسین زمرشیدی پس از درگذشت این استاد برجسته معماری، کتابخانه شخصی و مجموعه آثار برجای‌مانده در گستره معماری را برپایه وصیت او، به سال 1398 خورشیدی به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کردند.

کتابخانه و موزه ملی ملک مراسم گشایش نمایشگاه «گوهر گره» را هم‌زمان با آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها در روز شنبه 26 بهمن 1398 خورشیدی از ساعت 15 برگزار می‌کند. این نمایشگاه پس از گشایش در روز شنبه 26 بهمن 1398 خورشیدی تا پایان سال به میزبانی دوستداران فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی می‌نشیند.

کتابخانه و موزه ملی ملک، دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی را به دیدار نمایشگاه «گوهر گره» گزیده اهدایی زنده‌یاد استاد حسین زمرشیدی به کتابخانه و موزه ملی ملک فرامی‌خواند. این نمایشگاه در ساختمان بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی (ره)، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق)» هر روز از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 8:30 تا ساعت 16:15 (پنج‌شنبه‌ها تا 15:15) برپا است.