کد خبر: 41178
تاریخ انتشار: دوشنبه, 21 بهمن 1398 - 05:21

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر؛

جلسه نقد کتاب " روایت دلخواه پسری شبیه سمیر" برگزار شد

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران
جلسه نقد رمان "روایت دلخواه پسری شبیه سمیر" در کتابخانه ولیعصر(عج)شهرستان ورامین برگزار شد.
جلسه نقد کتاب " روایت دلخواه پسری شبیه سمیر" برگزار شد

به گزارش لیزنا،به همت رضا شهابی مسئول کتابخانه ولیعصر(عج) و لیلا فاطمی کلش کتابدار کتابخانه جلسه نقد رمان "روایت دلخواه پسری شبیه سمیر" با حضور نویسنده اثر محمدرضا شرفی خبوشان ، منتقد ابراهیم اکبری دیزگاه ،محمدرضاکریمی رئیس اداره کتابخانه های عمومی ورامین و جمعی از اعضای علاقمند به نشست های ادبی در کتابخانه ولیعصر(عج)شهرستان ورامین برگزار شد.

فاطمه سوریان مجری برنامه در ابتدا به معرفی اجمالی نویسنده و منتقد پرداخت و گفت: محمدرضا شرفی خبوشان نویسنده مطرح حوزه داستان نویسی معاصر  فعالیتهای ادبی خود را در حوزه شعر آغاز کرد. وی در طی دو دهه فعالیت آثار قابل توجهی به جامعه ادبی ارائه داده است. مجموعه داستان "بالای سر آبها" ، " عاشقی به سبک ونگوگ"، " موهای تو خانه ماهی هاست"  و رمان " بی کتابی" از مهمترین آثار شرفی در حوزه داستان هستند. شرفی تاکنون برنده جوایز متعدد ادبی از جمله جایزه جلال سال 96 ،شهید غنی پور، شهید اندرزگو، جایزه دفاع مقدس، و جایزه داستان انقلاب بوده است. جدیدترین اثر وی " روایت دلخواه پسری شبیه سمیر" است، رمانی با مضمون انقلاب، دفاع مقدس و امام خمینی (ره).

در ادامه فاطمه سوریان به معرفی منتقد پرداخت و گفت: ابراهیم اکبری دیزگاه متولد 1360 در شهر قم شاعر و نویسنده و منتقد ادبی که فعالیتهای ادبی خود را در زمینه شعر،داستان وپژوهش دنبال می کند. وی  نویسنده ای است که همواره مضامین انقلاب را دستمایه آثار خود قرار داده است. و همینطور در آثار خود به فعالیتها و جامعه روحانیت شیعه توجه داشته است. مهمترین آثار وی رمان "برکت" و رمان "شاه کشی" است که هر دو در جشنواره داستان انقلاب شایسته تقدیر بوده است.

در ادامه منتقد در دو بخش به تحلیل اثر پرداخت و گفت: کتاب حاضر یک اثر قابل قبول و موجه و دارای ارزش و اعتبار ادبی پیرامون تاریخ انقلاب است. نسلی در نویسندگان جوان و معاصر به وجود آمده است که به مسئله انقلاب، دفاع مقدس  و ارزشهای آن و همینطور مردان بزرگی چون امام راحل حساس است و بدان توجه دارند.

 وی اظهار داشت : در عین حال باید مراقب بود که شیفتگی های بی حد و اندازه مبادا موجب خلق آثار بی ارزش و بی کیفیت و مبتذل و پیش پا افتاده شود ،زیرا این مسئله موجب محو شدن ارزشهای والای یک مقوله تاریخی می شود. وی افزود: نوشتن از شخصیتهای بزرگی چون امام راحل بسیار کار سخت و پیچیده  و حساسی است ،از این رو نویسندگان یا اهالی هنر کمتر بدان پرداخته اند. اما شرفی در رمان"روایت دلخواه پسری شبیه سمیر"توانسته بخوبی به شخصیت امام خمینی (ره) بطور ضمنی بپردازد و ازنزدیک به این شخصیت برجسته تاریخی خیره شود و از او بنویسد. اکبری گفت: شرفی بدون گرفتار شدن در کلیشه پردازیها توانسته در شخصیت والای امام تعمق کند و بدون اغراق از این مرد تاریخی روایتهایی خلق کند.

از دیگر نکته هایی که منتقد بدان اشاره داشت انتخاب زاویه دید و نوع روایت بود. وی گفت: داستان" روایت دلخواه پسری شبیه سمیر "ماجرای روایتهای مختلفی است که راویان این داستان ها همگی از مردگان هستند و در گورستان بزرگ و تاریخی وادی السلام نجف دفن شده اند. این راویان از جای جای تاریخ حضور دارند. از ایران دوره قاجار ، از  روحانیون انقلابی، از عاشورا، از عراقی های بعثی و ... در واقع تاریخ صد ساله  ایران و عراق را از منظر راویان مختلف از دل تاریخ بازگو می کند. اهم روایتها با زنجیری نامرئی به هم متصل می شوند و روایت حضور امام راحل را در دوره تبعیدشان در نجف بازگو می کند و از این بابت کتاب شرفی اثری قابل تامل هست.

 سپس در ادامه به سوالات حضار پاسخ داده شد و نویسنده نیز نقطه نظرات خود را درباره سوالات بیان کرد. در نهایت برنامه با مراسم تقدیر و تشکر توسط محمدرضا کریمی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین، با اهدای لوح تقدیر و هدایا به مدعوین برنامه پایان یافت.