کد خبر: 41504
تاریخ انتشار: سه شنبه, 02 ارديبهشت 1399 - 01:52

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

همزمان با سراسر کشور، دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در اردبیل برگزار می شود

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف ترویج کتابخوانی و نهادینه کردن سیره رضوی برگزار می شود.
همزمان با سراسر کشور، دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در اردبیل برگزار می شود

به گزارش لیزنا، پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل با اعلام این خبر اظهار داشت؛ طنین گام های دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی زمانی پیچید که ویروس کرونا همه را به یک اوقات فراغت ناخوانده فرا خوانده است و تهدید ویروس خود فرصتی فراهم آورد تا دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی ۱۲ عنوان کتاب، گروه‌های مختلف سنی را به ضیافت کتابخوانی الکترونیکی دعوت کند. جشنواره ای که با تنوع موضوعی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری و با گنجینه وسیع موضوعی در قالب‌های متنوع در پی در نوردیدن گستره وسیع جغرافیایی است و از دوره ششم به بعد مسئولیت برگزاری آن برعهده نهاد کتابخانه های عمومی کشور گذاشته شده است.

دهمین دوره این جشنواره نخستین گام‌های خود را با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برداشته و با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در سراسر کشور، امکان مشارکت در بخش‌های مختلف را در این بستر فراهم کرده است و خانواده‌ها و گروه‌های مختلف سنی بویژه کودک و نوجوان می‌توانند در این ایام با حضور در این جشنواره کتابخوانی، ضمن پر کردن بهینه اوقات فراغت، از این فرصت بهترین استفاده را برای ارتقای سطح کیفی و کمی مطالعات مذهبی و آشنایی با سیره حضرت امام رضا(ع)، حضرت امام هادی(ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) ببرند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین‌المللی امام رضا (ع) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و نهادینه کردن سیره رضوی و معرفی ابعاد شخصیتی و علمی کریمان اهل بیت (ع) بویژه امام علی بن موسی الرضا (ع) و با افزوده شدن منابع مرتبط با سیره حضرت امام هادی (ع) به عنوان بخش ویژه دهمین دوره در چهار رده سنی (کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال ) همزمان با سراسر کشور، در اردبیل نیز برگزار می شود.

پروانه رضا قلیزاده گفت: در این دوره از جشنواره رضوی کتاب های (ده قصه از امام هادی (ع) برای بچه ها)،( مژده گل )، ( حکمت های نقوی)و (خورشید راهنمای)ویژه امام هادی(ع) با عنوان بخش ویژه در کنار  هشت کتاب دیگر به عنوان منبع در نظر گرفته شده است.

وی افزود: دهمین دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی در پنج قالب مسابقه نقاشی ویژه (کودک و نوجوان) مسابقه پویش کتابخوان مجازی ویژه (کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال) و مسابقه فعالیت گروهی ویژه (کودک و نوجوان)، مسابقه چهار گزینه ای ویژه (نوجوان و بزرگسال)  و داستان نویسی ویژه (جوان و بزرگسال) برگزار می شود که علاقه مندان می توانند پس از مطالعه کتاب ها نسبت به شرکت و ثبت نام در مسابقات اقدام نمایند.

رضا قلیزاده با بیان اینکه ثبت نام برای شرکت در این مسابقه  به دو صورت مکتوب و الکترونیکی و در بخش های گروهی، فردی و خانوادگی در کتابخانه های عمومی انجام می‌شود، گفت: با توجه به شرایط فعلی و به جهت اجرای پروتکل های وزارت بهداشت به منظور به پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، دهمین دوره این جشنواره  درحال حاضر به صورت الکترونیکی در حال برگزاری است و به همین منظور فایل پی دی اف کتاب های جشنواره کتابخوانی رضوی  نیز در  سامانه  الکترونیک کتابخوانی به نشانی  www.samakpl.ir  و  www.razavi.iranpl.ir  بارگذاری  شده و قابل بهره برداری است.

وی اضافه کرد: نسخه بریل و گویای کتاب ها به منظور بهره برداری روشندلان عزیز در حال آماده سازی است و در اولین فرصت در اختیار  متقاضیان قرار خواهد گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل عنوان کرد: برای شرکت در بخش خانوادگی( فقط به صورت الکترونیکی) نیز ثبت نام حداقل یک نفر  از اعضای خانواده در بخش بزرگسال صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این جشنواره برای شرکت کنندگان سال های قبل امکان بروز رسانی رمز عبور از طریق پیامک فراهم شده است، افزود: شرکت کنندگان بایستی  قبل از شرکت در مسابقه به منظور اطلاع از شیوه های شرکت در هر رده سنی (کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال) فراخوان را مطالعه نمایند.

رضاقلیزاده اضافه کرد: شرکت کنندگان می بایست به منظور صحت سنجی و ارتباط موثر در طول جشنواره شماره تلفن خود یا نزدیکان خود را در هنگام ثبت نام وارد کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در دو سطح «ملی» و «شهرستانی» معرفی می شوند افزود:  در سطح ملی  از ۸ نفر برگزیده در هر رشته جمعاً به تعداد ۸۸ نفر تجلیل می‌شود و در رده سنی «کودک» در بخش های نقاشی و پویش مجازی هر کدام هشت برگزیده (با اهدای دو و نیم میلیون ریال) و هشت برگزیده در بخش گروهی (با اهدای شش میلیون ریال)، تجلیل می‌شوند.

وی ادامه داد:  در رده سنی «نوجوان» نیز در بخش های مکتوب و پویش کتابخوان  هر کدام هشت برگزیده(با اهدای دو و نیم میلیون ریال)، در بخش های روزنامه کتاب و نقاشی هر کدام هشت برگزیده (با اهدای سه میلیون ریال) و هشت برگزیده در بخش فعالیت‌های گروهی (با اهدای هفت میلیون ریال)، معرفی و تقدیر می‌شوند.

مدیرکل کتابخانه عمومی استان اردبیل اظهار داشت: در رده سنی «جوان و بزرگسال» نیز در بخش های مکتوب و پویش کتابخوان هر کدام هشت برگزیده (با اهدای سه میلیون ریال) و هشت برگزیده در بخش داستانک (با اهدای سه و نیم میلیون ریال)، تجلیل می‌شوند و جوایز بخش گروهی نیز به تعداد اعضای گروه ارتباطی ندارد.

وی با اشاره به اینکه در این جشنواره از هشت خانواده برتر با اهدای لوح سپاس و مبالغ نقدی تجلیل می‌شود گفت:  بر این اساس از دو خانواده دو نفره (با اهدای هفت میلیون ریال)، دو خانواده سه نفره‌ (با اهدای ۱۰ میلیون ریال)، دو خانواده چهار نفره(با اهدای ۱۳ میلیون ریال) و دو خانواده پنج نفر به بالا (با اهدای ۱۶ میلیون ریال) تجلیل خواهد شد.

رضا قلیزاده ادامه داد: در سطح شهرستانی نیز از ۱۱ نفر برگزیده (به ازای هر رشته یک نفر) به تعداد کتابخانه‌های شهرستان با توجه به میزان شرکت کننده قدردانی می شود و بر این اساس در رده سنی «کودک» در بخش های نقاشی و پویش مجازی هرکدام یک برگزیده (با اهدای ۵۰۰ هزار ریال) و یک برگزیده در بخش کار گروهی (با اهدای یک میلیون ریال) تجلیل می‌شوند.

وی گفت: در رده سنی «نوجوان»  نیز در بخش های مکتوب و  پویش کتابخوان هر کدام یک برگزیده (با اهدای ۵۰۰ هزار ریال) و در بخش های نقاشی و روزنامه کتاب هر کدام یک برگزیده (با اهدای ۷۵۰ هزار ریال) و یک برگزیده در بخش کار گروهی (با اهدای یک میلیون ریال) تجلیل می شوند.

وی عنوان کرد: در رده سنی «جوان و بزرگسال» نیز یک برگزیده در بخش مکتوب (با اهدای یک میلیون ریال)، یک برگزیده در بخش داستانک (با اهدای دو  میلیون ریال) و یک برگزیده در بخش پویش کتابخوان(با اهدای یک و نیم میلیون ریال)، معرفی و تجلیل می‌شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل تصریح کرد: مهلت شرکت در مسابقه تا 9 خرداد ماه سال 1399 خواهد بود و در صورت تمدید از طریق سامانه های معرفی شده اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت: زمان اعلام نتایج قرعه کشی و فهرست برگزیدگان اول تیرماه 1399 و برگزاری آیین اختتامیه کشوری نیز در دهه کرامت خواهد بود.