کد خبر: 46429
تاریخ انتشار: شنبه, 02 مهر 1401 - 15:30

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

سومین دوره پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» برگزار می شود

منبع : لیزنا
سومین دوره پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» در کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی برگزار می شود.
سومین دوره پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» برگزار می شود

به گزارش لیزنا، همزمان با دهه وقف، سومین دوره پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» به همت این اداره کل و با همکاری شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، اداره کل اوقاف و امور خیریه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما و بنیاد ایران شناسی استان از تاریخ ۲ الی 12 مهر (دهه وقف) در کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود.

ترویج فرهنگ و اشاعه سنت حسنه وقف کتاب، ایجاد همبستگی بین مردم و کتابخانه،  ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، حفظ میراث فرهنگی و غنی سازی منابع کتابخانه‌های عمومی و .... از اهداف برگزاری این پویش می باشد.

خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با اشاره به اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی گفت: کتاب یکی از مهم‌ترین ابزارهای انتقال پیام ، فرهنگ و تمدن از نسلی به نسل دیگر و وسیله کمال و تفکر و جزء لاینفک دنیای علمی امروز به‌شمار می‌آید؛ اهمیت کتاب، کتابخوانی و شرافت کتاب در اسلام تا حدی است که خداوند متعال به قلم و به آنچه می‌نویسد، قسم یاد کرده است و معجزه پیامبر اسلام (ص) نیز کتاب است.

وی ادامه داد: نظام وقف یکی از ساز و کارهای تحقق عدالت اجتماعی است و دارای ابعاد آموزشی و فرهنگی بسیار گسترده‌ای است؛ اجرای این پویش نیز یکی  از فواید و کارکردهای وقف در بعد فرهنگی است که با تأمین منابع کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی، بستر لازم برای ترویج فرهنگ مطالعه را  فراهم می کند.

معصومی تصریح کرد: هم اکنون حدود ۱ میلیون و  ۵۰۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان وجود دارد و با توجه به شاخص‌های کتابخانه ای، نیازمند افزایش است؛  امیدواریم اجرای این پویش، تقویت کننده جریان گردش کتاب و افزایش سرانه مطالعه باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان از خیرین، مسئولان، مدیران، ناشران، فرهیختگان و نویسندگان و تمامی افراد حقیقی و حقوقی دعوت کرد تا با وقف کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان به پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» بپیوندند.

گفتنی است، در قالب این پویش ۱۶ هزار جلد در سال 99 ،  29 هزار جلد در سال گذشته و بیش از 100 نسخه نفیس و خطی توسط خیرین، سازمان‌ها، هنرمندان و ... به کتابخانه‌های عمومی استان وقف شد؛ که به دلیل استقبال ویژه عموم مردم، سومین دوره این پویش نیز برگزار می‌شود. کتب وقف شده پس از انجام  نیازسنجی های لازم و آماده سازی در کتابخانه‌های عمومی سطح استان توزیع و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

 علاقمندان برای وقف کتاب می توانند به نزدیک ترین کتابخانه عمومی در سطح استان مراجعه کنند و یا عدد ۱ را به شماره ۱۰۰۰۴۵۰۱۲ پیامک کنند تا کارشناسان اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با آن ها تماس بگیرند؛ اطلاع‌رسانی‌های لازم از طریق پرتال اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی به نشانی www.aghpl.ir  و صفحه رسمی این اداره کل در اینستاگرام با شناسه @aghplir   انجام خواهد شد.