کد خبر: 41093
تاریخ انتشار: شنبه, 12 بهمن 1398 - 11:24

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

آستان قدس رضوی از قدیمی‌ترین نسخ خطی خود با موضوع حضرت زهرا(س) رونمایی کرد

منبع : گنجینۀ رضوی
هم‌زمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در چهل‌وسومین سه‌شنبۀ فرهنگیِ سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از قدیمی‌ترین نسخ خطی این مجموعه با محوریت حضرت فاطمه(س) رونمایی شد.
آستان قدس رضوی از قدیمی‌ترین نسخ خطی خود با موضوع حضرت زهرا(س) رونمایی کرد

به گزارش لیزنا، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در چهل‌وسومین سه‌شنبۀ فرهنگیِ خود که با شهادت حضرت صدیقۀ طاهره(س) مصادف شد، سه نسخه از قدیمی‌ترین نسخ خطی خود با موضوع حضرت زهرا(س) را رونمایی کرد. کارشناس ادارۀ مخطوطات کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی در ارتباط با نسخ رونمایی شده اظهار داشت: «کشف الغمه فی معرفه الائمه»، تألیف علی‌بن عیسی اربلی از محدثان و مورخان بنام شیعه در قرن هفتم هجری قمری یکی از این نسخ است که در سال 709 قمری و تنها 17 سال پس از وفات مؤلف به دست محمدبن محمد حلّی صفّار کتابت شده است.

سیدرضا صداقت‌حسینی با بیان اینکه این کتاب به زبان فارسی و یکی از بهترین نسخه‌های خطی با موضوع زندگانی رسول اکرم(ص)، حضرت زهرا(س) و سایر معصومین(ع) است، تأکید کرد: این اثر از نظر قدمت کتابت، سومین نسخۀ آن در کشور به شمار می‌رود و کامل‌ترین نسخه در ایران است.

وی کتاب «ذخائر العقبی فی مناقب ذوی القربی»؛ تألیف احمد‌بن‌عبدالله طبری به تاریخ وفات 694 قمری را دیگر اثر رونمایی شده خواند و اظهار داشت: این اثر مشتمل بر فضائل و مناقب خاندان پیامبر (ص) است و به خط نَسخ به دست محمودبن‌محمد معروف به نجیب ایجی در سال 809 هجری قمری کتابت شده است.

صداقت‌حسینی تصریح کرد: این نسخه از جهت قدمت کتابت، دومین نسخه در ایران به شمار می‌رود و از ویژگی‌های بارز کتاب این است که به دست فردی شافعی مذهب تألیف شده و مؤلف با وجود اینکه از برادران اهل سنت بوده اما بدون تعصب، از جایگاه اهل بیت(ع) سخن گفته و این در حالی است که بسیاری از منابع مورد استفادۀ مؤلف دیگر وجود ندارد.

«ریاض الابرار فی مناقب الائمه الاطهار»، دیگر اثر رونمایی شده در این مراسم بود. کارشناس ادارۀ مخطوطات آستان قدس رضوی در ارتباط با این اثر تصریح کرد: این کتاب، تألیف نعمت‌الله‌بن‌عبدالله جزایری از علمای قرن 12 و مشتمل بر فضایل چهارده معصوم(ع) است که به دست حاجی محمد قاری به خط نسخ در قرن 12 کتابت شده است.