کد خبر: 42229
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 13 شهریور 1399 - 11:18

داخلی

»

گفتگو

نتیجه رتبه بندی تایمز منتشر شد

منبع : لیزنا
رتبه بندی تایمز که در نوع خود بزرگترین و متنوع ترین رتبه بندی دانشگاهی است ویرایش ۲۰۲۰ خود را منتشر کرد. در این ویرایش، نتیجه رتبه بندی ۱۵۲۷ دانشگاه از ۹۳ کشور گزارش شده است.
نتیجه رتبه بندی تایمز منتشر شد

به گزارش لیزنا،‌ دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC گفت: در بین ده دانشگاه نخست برتر ۸ دانشگاه به ایالات متحده و ۲ دانشگاه به بریتانیا تعلق دارد.  دانشگاه آکسفورد حائز رتبه اول و دانشگاه های استنفورد، هاروارد، کالتک، ام ای تی، کمبریج، برکلی، ییل، پرینستون و شیکاگو به ترتیب رتبه های دوم تا دهم این رتبه بندی را به خود اختصاص داده اند. در فاصله رتبه های ۱۱ تا ۱۵ اسامی دانشگاه های امپریال کالج لندن، جانز هاپکینز، پنسیلوانیا، ETH زوریخ و یو سی ال اِ دیده می‌شود. آنگاه، یونیورسیتی کالج لندن، کلمبیا، تورنتو، کورنل، و دوک که رتبه ای برابر با رتبه دانشگاه شینهوا(چین) دارد در فاصله رتبه های ۱۶ تا ۲۰ جای گرفته اند.

وی افزود: دانشگاه آکسفورد پنج سال متوالی است که جایگاه نخست خود را در این رتبه بندی حفظ کرده است. در مقابل، دانشگاه کمبریج از سال ۲۰۱۴ برای نخستین بار با تنزل رتبه در مرتبه ششم این سیستم رتبه بندی قرار دارد. نگاهی گذرا به رتبه های ۲۰۰ به بعد نشان می دهد که دانشگاه های بریتانیا و ایالات متحده جایگاه برتر خود را در این نظام رتبه بندی از دست داده اند.  همه‌گیری ویروس کرونا به طور جدی به بخش آموزش عالی جهان صدمه زده است.

موسس ISC گفت: حضور دانشگاه شینهوا در بین ۲۰ دانشگاه برتر نخستین بار است که نام یک دانشگاه آسیایی را در چنین جایگاه بلندی به طور برجسته نشان می دهد.

وی افزود: در مجموع، تعداد ۱۶ دانشگاه آسیایی در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.از جمهوری خلق چین دانشگاه های فودان رتبه ۷۰، ژجیانگ رتبه ۹۴، شانگهای جیاتونگ رتبه ۱۰۰ و موسسه علوم و فناوری پیشرفته کره‌جنوبی با رتبه ۹۶ در بین دانشگاه های نخبه دیده می شود. در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر نخست ایالات‌متحده دارای ۵۹، بریتانیا ۲۹ و آلمان دارای ۲۱ دانشگاه برتر است. در مقابل، دانشگاه های چین، کره‌جنوبی، هنگ کنگ و کانادا  به مرتبه های بالاتر صعود کرده و موقعیت خود را تثبیت کرده اند.

رتبه دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران

استاد دانشگاه شیراز درباره رتبه دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران گفت: از جمهوری اسلامی ایران تعداد ۴۷ دانشگاه در بین ۱۵۲۷ دانشگاه معتبر جهان رتبه های متفاوتی را به دست آورده اند. در این رتبه بندی نخستین دانشگاه ایران دانشگاه علوم پزشکی کردستان در رتبه ای بین ۳۰۱ تا ۳۵۰ قرار دارد. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل دومین دانشگاه ایران است که در فاصله رتبه های ۳۵۱ تا ۴۰۰ دیده می‌شود. سومین دانشگاه برتر جمهوری اسلامی ایران دانشگاه صنعتی شریف است که رتبه ای را بین ۴۰۱ تا ۵۰۰ به خود اختصاص داده است.

وی افزود: : در فاصله رتبه های ۵۰۱ تا ۶۰۰ به ترتیب نام دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی ایران، علم و صنعت ایران، کاشان، علوم پزشکی مشهد، تهران و علوم پزشکی تهران گزارش شده است. در مرحله بعد، رتبه دانشگاه ها در فاصله ۶۰۱ تا ۸۰۰ قرار گرفته است. در این دامنه دانشگاه های صنعتی اصفهان، کردستان، محقق اردبیلی، شهید بهشتی، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی شیراز، تبریز، علوم پزشکی تبریز و یاسوج رتبه بندی شده اند.

دکتر جعفر مهراد تصریح کرد: : در دامنه رتبه های ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ به ترتیب اسامی دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی کرمان، صنعتی خواجه نصیر طوسی و دانشگاه شیراز موفق به کسب رتبه های برتر در جمع ۱۵۲۷ دانشگاه معتبر جهان شده اند.۲۲ دانشگاه دیگر شامل دانشگاه های الزهرا، اراک، بیرجند، بوعلی سینا، فردوسی مشهد، گیلان، حکیم سبزواری، اصفهان، خوارزمی، لرستان، مازندران، رازی، سمنان، شاهد، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز، تربیت معلم شهید رجایی، شهر کرد، صنعتی شاهرود، علوم پزشکی شیراز، سیستان و بلوچستان، ارومیه و یزد در رتبه های +۱۰۰۰ قرار گرفته اند و برای مرتبه این دانشگاه ها دامنه ای تعریف نشده است.

وی افزود:  شاخص هایی که برای رتبه بندی دانشگاه های جهان از آن استفاده شده است شامل ۱۳ شاخص عملکردی است که در مجموع آموزش، پژوهش، انتقال دانش و چشم انداز بین‌المللی دانشگاه ها را اندازه‌گیری می کند.در رتبه بندی حاضر، از بیش از ۸۰ میلیون استناد مستخرج از بیش از ۱۳ میلیون اثر پژوهشی و ۲۲۰۰۰ پاسخی که در بررسی های جهانی بدست آمده استفاده شده است. شاخص های عملکردی به طور کلی در ۵ گروه قرار دارند. آموزش(محیط یادگیری ) با وز۵۳۹ درصد، پژوهش ( حجم، درآمد و شهرت و اعتبار) با وزن ۳۰ درصد، استناد ها(تاثیر پژوهش) با وزن ۳۰ درصد، چشم انداز بین‌المللی( اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهش ) با وزن ۷/۵ درصد و درآمد صنعتی ( انتقال دانش ) با وزن ۲/۵ درصد.

برچسب ها :