کد خبر: 43391
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 14 اسفند 1399 - 14:20

داخلی

»

گفتگو

رتبه بندی موضوعی ویرایش ۲۰۲۱ دانشگاه های جهان منتشر شد

منبع : لیزنا
دکتر جعفر مهراد  گفت: نظام کیواس رتبه بندی موضوعی ویرایش ۲۰۲۱ دانشگاه های جهان را منتشر کرد. در این رتبه بندی ۵۱ رشته موضوعی ذیل پنج حوزه کلی رتبه بندی شده است.
رتبه بندی موضوعی ویرایش ۲۰۲۱ دانشگاه های جهان منتشر شد

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس  ISC گفت:  رتبه بندی موضوعی کیو اس شامل ۵۱ موضوع متفاوت است. این رتبه بندی نشان می‌دهد که کدام دانشگاه برای کدام رشته موضوعی بهترین دانشگاه بحساب می آید. کیو اس برای رتبه بندی موضوعی از چهار شاخص استفاده کرده است: شهرت دانشگاه، شهرت استخدام کنندگان فارغ التحصیلان دانشگاهی، استناد به هر مقاله  و شاخص اچ. اطلاعات دو شاخص نخست با انجام بررسی های جهانی و اطلاعات مربوط به دو شاخص بعدی از پایگاه استنادی اسکوپوس استخراج شده است. با این وجود، باید توجه داشت که وزن دهی به شاخص ها برای این که نرمالسازی شود،  بسته به رشته موضوعی متفاوت است.

دکتر جعفر مهراد گفت: پنج حوزه کلی شامل هنرها و علوم انسانی، مهندسی و فناوری، علوم حیاتی و پزشکی، علوم طبیعی  و علوم اجتماعی و مدیریت به شرح زیر است؛

هنرها و علوم انسانی:

سه دانشگاه نخست این حوزه شامل دانشگاه آکسفورد؛ دانشگاه هاروارد و دانشگاه کمبریج است. در ذیل این حوزه رشته های باستان شناسی، معماری، هنر و طراحی، تاریخ کلاسیک و باستان، زبان و ادبیات انگلیسی، تاریخ، زبانشناسی، زبان های مدرن، هنر های نمایشی، فلسفه، الهیات و مطالعات مذهبی قرار دارد.

در قاره آسیا کشورهای دارنده دانشگاه های برتر در این حوزه شامل چین(سرزمین اصلی)، هنگ کنگ، هندوستان، اندونزی، رژیم صهیونیستی، ژاپن، اردن، قزاقستان، لبنان، مالزی، فیلیپین، روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، کره‌جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات متحده عربی است. از جمهوری اسلامی ایران در این حوزه دانشگاهی رتبه بدست نیاورده است. در این ویرایش، از مالزی و ترکیه هر کدام ۳ دانشگاه و از عربستان سعودی و امارات متحده عربی هر کدام ۲ دانشگاه به عنوان دانشگاه های برتر  حوزه هنر و علوم انسانی نام برده شده است.

مهندسی و فناوری:

در این حوزه سه دانشگاه برتر جهان عبارت است از ام ای تی، استنفورد و کمبریج. رشته های ذیل این حوزه شامل علوم کامپیوتر و نظام های اطلاعاتی، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی معدن و مهندسی نفت است.

جمهوری اسلامی ایران در این حوزه دارای ۴ دانشگاه برتر است: دانشگاه صنعتی شریف با کل امتیاز ۷۰/۳ و رتبه ۱۷۸، دانشگاه تهران با کل امتیاز ۶۵/۸ و رتبه ۲۸۲، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کل امتیاز ۶۳/۵ و رتبه ۳۴۵ و دانشگاه علم و صنعت ایران که رتبه آن در دامنه ای بین ۴۵۱ تا ۵۰۰ قرار دارد.  برای این دانشگاه امتیازی گزارش نشده است.

سایر کشورهای آسیایی دارنده دانشگاه های برتر در حوزه مهندسی و فناوری عبارت است از بنگلادش، چین(سرزمین اصلی)، هنگ کنگ، هندوستان، اندونزی، رژیم صهیونیستی، اردن، لبنان، مالزی، فیلیپین، پاکستان، قطر، روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، کره‌جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات متحده عربی. تعداد دانشگاه های برتر ترکیه در این حوزه ۷، عربستان سعودی ۴ و امارات متحده عربی ۳ دانشگاه  است.

 علوم حیاتی و پزشکی:

در این حوزه سه دانشگاه برتر جهان عبارت است از هاروارد، آکسفورد و استنفورد. رشته های ذیل این حوزه شامل کشاورزی و جنگلداری، آناتومی و فیزیولوژی، علوم زیستی، دندانپزشکی، پزشکی، پرستاری، داروسازی، روانشناسی و دامپزشکی است.

در این حوزه تنها نام دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان دانشگاه برتر جمهوری اسلامی ایران گزارش شده است. رتبه این دانشگاه در دامنه ای بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ قرار دارد.  برای دانشگاه علوم پزشکی تهران امتیازی اعلام نشده است.

سایر کشورهای آسیایی دارنده دانشگاه های برتر در علوم حیاتی و پزشکی شامل چین(سرزمین اصلی)، هنگ کنگ، هندوستان، اندونزی، رژیم صهیونیستی، اردن، لبنان، ژاپن، مالزی، پاکستان، فیلیپین، روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، کره‌جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات متحده عربی است. تعداد دانشگاه های برتر مالزی در این حوزه ۴، عربستان سعودی و امارات متحده عربی و ترکیه هر کدام ۲ دانشگاه برتر است.

علوم طبیعی:

در ویرایش ۲۰۲۱ در این حوزه ام ای تی، استنفورد و هاروارد سه دانشگاه نخست برتر جهان رتبه بندی شده اند.  رشته های ذیل علوم طبیعی شامل شیمی، علوم زمین و دریایی، محیط‌زیست، جغرافیا، زمین شناسی، ژئوفیزیک، علم مواد، ریاضیات و فیزیک و نجوم است.

از جمهوری اسلامی ایران تنها نام دو دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران هر کدام در دامنه ای بین ۴۰۱ تا ۴۵۰ رتبه بندی شده اند. برای این دو دانشگاه نیز امتیازی اعلام نشده است.

سایر کشورهای آسیایی دارنده دانشگاه های برتر در علوم طبیعی عبارت است از چین(سرزمین اصلی)، هنگ کنگ، هندوستان، اندونزی، رژیم صهیونیستی، ژاپن، مالزی، پاکستان،  عربستان سعودی، سنگاپور، روسیه، کره‌جنوبی، تایوان و ترکیه. تعداد دانشگاه های برتر ترکیه و مالزی هر کدام در حوزه علم طبیعی ۴ دانشگاه است.

علوم اجتماعی و مدیریت:

در این حوزه سه دانشگاه برتر جهان شامل هاروارد، مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن و استنفورد است. رشته های موضوعی ذیل این حوزه عبارت است از حسابداری و امور مالی، مردم شناسی، بازرگانی و مدیریت، ارتباطات و رسانه‌ها، مطالعات توسعه، اقتصاد و اقتصاد سنجی، آموزش و پرورش، مدیریت اوقات فراغت، حقوق، کتابداری و مدیریت اطلاعات، سیاست، سیاستگذاری اجتماعی، جامعه شناسی و ورزش.

در این حوزه نامی از دانشگاه های ایران مشاهده نمی شود. سایر کشورهای آسیایی دارنده دانشگاه های برتر عبارت است از چین(سرزمین اصلی)، هنگ کنگ، هندوستان، اندونزی، رژیم صهیونیستی، اردن، قزاقستان، لبنان، مالزی، پاکستان، فیلیپین، قطر، عربستان سعودی، سنگاپور، کره‌جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات متحده عربی. تعداد دانشگاه های برتر مالزی ۱۰، ترکیه ۶، عربستان سعودی ۳ و امارات متحده عربی ۲ دانشگاه است.

دکتر جعفر مهراد در پایان تاکید کرد : کیو اس رتبه بندی دانشگاه های جهان را از سال ۲۰۰۴ آغاز کرده است.  از آن پس، رتبه بندی کیواس در دسترسی به اطلاعات و داده پیرامون عملکرد دانشگاه ها به مهمترین منبع جهانی تبدیل شده است.