کد خبر: 41707
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 01 خرداد 1399 - 10:11

داخلی

»

گفتگو

نظام رتبه بندی کیواس نتیجه رتبه بندی دانشگاه‌های آمریکا را اعلام کرد

منبع : لیزنا
کیو اس ویرایش 2020 ، در رتبه بندی دانشگاه های آمریکا تاثیر اجتماعی، علمی و اقتصادی موسسات آموزش عالی این کشور را اندازه‌گیری کرده است.
نظام رتبه بندی کیواس نتیجه رتبه بندی دانشگاه‌های آمریکا را اعلام کرد

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC با اعلام این خبر افزود: دانشگاه ها بر اساس عملکرد پژوهشی، توانمند سازی دانشجویان برای استخدام، تنوع و بین‌المللی سازی و طیفی از شاخص های ۱۷ گانه اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد رتبه بندی شده اند.

وی گفت: در رتبه بندی ویرایش ۲۰۲۰ دانشگاه هاروارد با امتیاز کلی ۹۳/۳، استنفورد با امتیاز کلی ۸۹/۷ و انستیتو فناوری ماساچوست با امتیاز کلی ۸۷/۱ به ترتیب رتبه های اول تا سوم را کسب کرده اند.دانشگاه هاروارد در شاخص پژوهشی و توانمند سازی دانشجویان برای استخدام موفق به کسب امتیاز کامل شده است. بر این اساس، تاثیر گذار ترین دانشگاه از نظر تحقیقات علمی و فارغ التحصیلانی که از توان جذب  بالای شغلی برخوردار اند دانشگاه هاروارد است.

استاد دانشگاه شیراز در ادامه افزود: در شاخص تجربه یادگیری دانشگاه های ییل، دوک، جانز هاپکینز، نورت وسترن، و براون امتیاز کامل این شاخص را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: ویرایش ۲۰۲۰ نام ۳۰۰ دانشگاه برتر را که حداقل دارای دوره های آموزشی چهار ساله اند در این رتبه بندی معرفی کرده است.در شاخص شهرت استخدام کننده از مجموعه داده هایی که مربوط به ۴۴/۰۰۰ مدیری است که در سطح بین‌المللی فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکا را جذب می‌کنند استفاده شده است.

موسس ISC در ادامه تصریح کرد: در ویرایش ۲۰۲۰، ده دانشگاه هاروارد، استنفورد، ام ای تی، برکلی، کلمبیا، دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس، ییل، پنسیلوانیا، پرینستون و کورنل به ترتیب رتبه های اول تا دهم را به خود اختصاص داده اند.رتبه های یازدهم تا بیستم در اختیار دانشگاه های نیویورک، شیکاگو، دوک، جان هاپکینز، کالیفرنیای جنوبی، نورت وسترن، کارنیگی ملون، دانشگاه میشیگان، کالتک و براون است. جالب این که در این رتبه بندی از رتبه ۱۰۰ به بالا امتیاز کلی دانشگاه ها در جدول رتبه بندی وارد نشده‌است. امتیاز کلی سه دانشگاهی که به طور مشترک موفق به کسب رتبه ۱۰۰ شده اند ۴۸/۳ است.

وی گفت: در سایر شاخص ها تنها امتیاز ۵۰ دانشگاه این کشور اعلام شده است. مثلا در شاخص پژوهش دانشگاه کالیفرنیا در دیویس که حائز رتبه ۵۰ است امتیا۵۰/۹ را بدست آورده است. یا، در شاخص تجربه یادگیری امتیاز دانشگاه Wake Forest در رتبه  پنجاهم ۸۰ گزارش شده است. همینطور، در شاخص تنوع و بین‌المللی سازی امتیاز  دانشگاه St. THOMAS  در هوستون تکزاس ۷۲ است.

گفتنی است دانشگاه هاروارد که برترین دانشگاه آمریکا در ویرایش ۲۰۲۰ کیو اس است، دارای ۲۳/۳۷۳ دانشجو و ۴۵۱۲ عضو هیات علمی است.  دانشگاه هاروارد در این نظام رتبه بندی در بین دانشگاه های ممتاز جهان رتبه سوم را در اختیار دارد.