کد خبر: 41724
تاریخ انتشار: دوشنبه, 05 خرداد 1399 - 19:40

داخلی

»

گفتگو

تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد و مراکز آموزش عالی کانادا

منبع : لیزنا
دکتر جعفر مهراد: برای دولت کانادا دانشجویان بین المللی منبع مهم درآمد است.
تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد و مراکز آموزش عالی کانادا

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC گفت: ویروس کرونا بر روی اقتصاد و مراکز آموزش عالی کانادا تاثیر عمیقی بجا گذاشته است. گرچه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به سرعت بر ادامه آموزش ها به صورت آنلاین پاسخ داد، اما بسیاری از بخش های اقتصادی کانادا در اجرای این روش موفق نبود. طبق  "گزارش آمار در کانادا" نرخ بیکاری هم اکنون ۵/۶ درصد است که تا پایان ماه ژوییه  ۲/۸ میلیون نفر دیگر نیز بر میزان بیکاری افزوده خواهد شد.

وی گفت: اقتصاد کانادا حداقل برای دو سال آتی به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار دارد. بر اساس گزارش "چشم انداز کانادا " نرخ رشد تولید ناخالص داخلی برای سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب ۲/۵ درصد و ۲/۷ پیش بینی شده است.  اکنون این نرخ رشد با توجه به شیوع ویروس کرونا برای سال ۲۰۲۰ در حدود ۷ صدم درصد و برای سال ۲۰۲۱ در حدود ۲/۳ درصد پیش بینی می شود.

استاد دانشگاه شیراز افزود: به موازات این مشکلات، دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا مسایل مختلفی را تجربه می کنند. یکی از مسائل مهمی که وضعیت دانشجویان بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است مساله مالی است. بسیاری از این دانشجویان، ضمن تحصیل مجوز کار دریافت می کنند و مشغول به کار می شوند. در پرتو این رویه تعدادی از آن ها با کسب تجربه درخواست اقامت دائم می کنند و برخی دیگر نیز که به کشور خود باز می گردند، با پولی که بدست می اورند، بار مالی تحصیل در کانادا منجر به اضطراب و استیصال نمی شود. در شرایط فعلی، این دانشجویان حداقل تا پایان سال تحصیلی جاری میلادی که اقتصاد کانادا راه افتد با بیکاری مواجه هستند.

وی درباره هزینه های تحصیل در کانادا گفت: هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی سالانه بین ۲۳ تا ۲۷ هزار دلار  است. بسیاری از این دانشجویان با وامی که از بانک های محل سکونت خود دریافت می‌کنند در دانشگاه های کانادا ثبت ‌نام می کنند که معمولا نرخ بهره بانکی آن بیشتر از کانادا است. برای مثال، دانشجویان هندی برای وامی که جهت تحصیل دریافت می کنند ۱۰ درصد بهره می دهند. پرداخت این میزان بدهی با احتساب نرخ سود بانکی ۱۰ تا ۱۵ سال طول می کشد. به این دلیل ، کار کردن در کانادا از این جهت که بتوانند بدهی های خود را سریع تر پرداخت کرده و همزمان تجربیات مناسبی نیز بدست آورند، در بازگشت به کشور های محل سکونت خود بسیار با اهمیت است.

موسس ISC  افزود: از سوی دیگر، بعضی از دانشجویان در دوره های تحصیلات تکمیلی تجربه های کاری خوبی بدست می آورند که برای اقامت در کانادا نیز حائز اهمیت است. طبق گزارش های آماری ۵۱ درصد دانشجویان بین المللی برای اقامت در کانادا اقدام می کنند.

دکتر جعفر مهراد تصریح کرد: برای دولت کانادا دانشجویان بین المللی منبع مهم درآمد است. بر اساس آماری که در سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شده است دانشجویان بین المللی و خویشاوندان آن ها که از کانادا بازدید می کنند در حدود ۱۲/۸ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی این کشور کمک کرده اند. این آمار نشان می‌دهد که دانشجویان بین المللی در بیش از ۱۶۸ هزار شغل به کار مشغول بوده‌اند. این دانشجویان وقتی که درخواست ویزای اقامت دائم می کنند مهاجرینی هستند که دارای مهارت های بالا بوده و به اقتصاد کانادا از طریق کارافرینی، نواوری، ایجاد شبکه های جهانی و به رشد جمعیت در شهر های کوچک و متوسط کمک می کنند.

وی در پایان افزود:  کار دانشجویی معمولا در دوره‌هایی که به صورت آنلاین برگزار می شود معمول نیست. اما، اکنون به خاطر ویروس کرونا که آموزش های دانشگاهی به صورت آنلاین ارایه می شود این رویه تغییر یافته و مانعی برای اشتغال دانشجویان بین المللی به حساب نمی آید.