کد خبر: 41812
تاریخ انتشار: سه شنبه, 20 خرداد 1399 - 11:36

داخلی

»

گفتگو

درخشش 38 دانشگاه کشور در CWUR

منبع : لیزنا
مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهان (CWUR) سازمانی است مشورتی که هدف آن ارائه خدمات مشورتی و برنامه های راهبردی به دولت ها و دانشگاه های مختلف کشور های جهان است.
درخشش 38 دانشگاه کشور در CWUR

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC  با بیان این مطلب گفت: این رتبه بندی که از سال ۲۰۱۲ میلادی فعالیت خود را در جده عربستان سعودی شروع کرد، دانشگاه های جهان را بر اساس شاخص هایی مانند کیفیت آموزش، استخدام فارغ التحصیلان، برونداد های پژوهشی  و استناد ارزیابی می کند. مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهان در ابتدا رتبه بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان را در برنامه های خود قرار داد، اما از سال ۲۰۱۹ میلادی نتایج رتبه بندی را از میان بیش از  ۲۰/۰۰۰ دانشگاه جهان، به معرفی ۲۰۰۰ دانشگاه ممتاز جهان گسترش داد. مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهان از سال ۲۰۱۶ در امارات متحده عربی فعالیت می کند.

موسس ISC گفت: در ویرایش ۲۰۲۱-۲۰۲۰ که روز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه منتشر شد دانشگاه هاروارد با کسب امتیاز ۱۰۰ در راس جدول این رتبه بندی قرار دارد. سپس، ام ای تی، استنفورد، کمبریج و آکسفورد به ترتیب با امتیاز های ۹۶/۷، ۹۶/۲، ۹۴/۸ و ۹۳/۳ رتبه های دوم تا پنجم دانشگاه های برتر جهان را بدست آورده اند. تا رتبه ۲۰، به استثنای رتبه های ۴، ۵، ۱۴ و ۱۹ که در اختیار دانشگاه های کمبریج ، آکسفورد، توکیو و یونیورسیتی کالج لندن است، بقیه رتبه ها مربوط به دانشگاه های آمریکا است. ایالات متحده آمریکا در بین ۵۰ دانشگاه برتر نخست  این رتبه بندی دارای ۲۹ دانشگاه ممتاز است.

وی درباره دانشگاههای ایران در این رتبه بندی گفت: تعداد دانشگاه های برتر جمهوری اسلامی ایران در بین ۲۰۰۰ دانشگاه ممتاز جهان در ویرایش ۲۰۲۱-۲۰۲۰ مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهان ۳۸ دانشگاه است. جمهوری اسلامی ایران در بین ۵۰۰ دانشگاه نخست تنها دارای یک دانشگاه برتر است. دانشگاه آزاد اسلامی ایران با کسب رتبه اول در سطح کشور و با امتیاز ۷۵/۴ موفق شده است تا رتبه ۳۹۵ دانشگاه های برتر جهان را از آن خود کند. در فاصله امتیاز های ۷۳/۷ تا ۷۰/۳ اسامی دانشگاه های تهران با رتبه ۵۴۵ جهان، صنعتی شریف با رتبه ۶۰۸، علوم پزشکی تهران با رتبه ۶۲۹، صنعتی اصفهان با رتبه ۷۰۷، صنعتی امیرکبیر با رتبه ۷۵۸، تربیت مدرس با رتبه ۷۹۹، علم و صنعت ایران با رتبه ۸۸۷، شیراز با رتبه ۹۴۹، علوم پزشکی شهید بهشتی با رتبه ۹۶۵، فردوسی مشهد با رتبه ۹۸۶ و دانشگاه تبریز با رتبه ۹۹۲ قرار گرفته است. رتبه کشوری این دانشگاه ها به ترتیب دوم تا دوازدهم است.

دکتر جعفر مهراد افزود: از ۴ معیاری که برای رتبه بندی دانشگاه ها استفاده شده است دانشگاه های یاد شده عموما دارای امتیاز عملکرد پژوهشی است. در این بین، برای دانشگاه تهران و صنعتی شریف امتیاز کیفیت آموزشی نیز درج شده‌است که به ترتیب ۴۲۲ و ۳۹۹ است. در فاصله امتیاز های ۶۹/۷ تا ۶۵/۹ که بقیه دانشگاه های برتر ایران در این دامنه قرار دارند به ترتیب می توان اسامی دانشگاه های شهید بهشتی، صنعتی خواجه نصیر، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی ایران، اصفهان، صنعتی نوشیروانی بابل، رازی، علوم پزشکی شیراز، گیلان، علوم پزشکی تبریز، بوعلی سینا، سمنان، شهید باهنر کرمان، کاشان، یزد، پیام نور، ارومیه، مازندران، علوم پزشکی کرمانشاه، علوم پزشکی مازندران، علوم پزشکی بقیه الله اعظم، صنعتی شیراز، کردستان، شهید چمران اهواز و صنعتی شاهرود را مشاهده کرد.

وی در ادامه گفت: در حالیکه رتبه جهانی دانشگاه آزاد اسلامی ایران نخستین دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی ۳۹۵ است، رتبه دانشگاه صنعتی شاهرود در بین ۲۰۰۰ دانشگاه ممتاز جهان ۱۹۸۵ است. برای این دانشگاه ها تنها امتیاز عملکرد پژوهشی منظور شده است.

استاد دانشگاه شیراز درباره رتبه کشورهای منطقه گفت: از کشورهای منطقه، ترکیه که از نظر آموزش و پژوهش مورد توجه دانشگاه ها و مسولان آموزش عالی کشور است، از حدود۲۰۰ دانشگاهی که در این کشور دایر است، در ویرایش حاضر ۵۴ دانشگاه ترکیه به عنوان دانشگاه های برتر جهان معرفی شده است. دانشگاه فنی خاورمیانه رتبه نخست را در بین دانشگاه های این کشور از آن خود کرده است. رتبه جهانی این دانشگاه ۵۷۱ گزارش شده است. نکته ای که در مورد دانشگاه های ترکیه جلب توجه می کند امتیاز معیار استخدام فارغ التحصیلان ۹ دانشگاه  برتر این کشور است. علاوه بر وجود امتیاز پژوهشی، امتیاز معیار استخدام فارغ التحصیلان ۹ دانشگاه حاکی از جذب دانشجویان فارغ التحصیل این کشور در موسسات، شرکت ها و صنایع ملی و بین‌المللی است.

وی در پایان افزود: کشور عربستان سعودی در منطقه خلیج فارس نیز که از خدمات علمی و پژوهشی استادان خارجی سود می برد در این رتبه بندی تنها دارای ۸ دانشگاه ممتاز جهان است. به استثنای رتبه دانشگاه ملک عبدالعزیز، دانشگاه صنعتی و فناوری ملک عبدالله، دانشگاه ملک سعود و نفت و معدن ملک فهد که به ترتیب حائز رتبه های ۳۹۵، ۳۲۶، ۳۸۲ و ۷۰۹ دانشگاه های برتر جهان اند، ۵ دانشگاه دیگر این کشور در بین ۲۰۰۰ دانشگاه ممتاز جهان در مرتبه هایی بالا تر از ۱۴۰۰ قرار دارند. در عربستان سعودی ۲۰ دانشگاه دولتی و ۱۴ دانشگاه خصوصی وجود دارد. تعدادی کالج دو ساله نیز در این کشور دایر است که عمدتا توسط دولت اداره می شوند.