کد خبر: 41907
تاریخ انتشار: یکشنبه, 08 تیر 1399 - 11:10

داخلی

»

گفتگو

نتایج رتبه بندی ۵۰ دانشگاه برتر زیر ۵۰ سال قدمت توسط کیواس منتشر شد

منبع : لیزنا
دکتر جعفر مهراد از انتشار نتایج رتبه بندی ۵۰ دانشگاه برتر زیر ۵۰ سال قدمت توسط کیواس خبر داد.
نتایج رتبه بندی ۵۰ دانشگاه برتر زیر ۵۰ سال قدمت توسط کیواس منتشر شد

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC با اعلام این خبر گفت: این نظام ابتدا، در سال ۲۰۱۲ رتبه بندی ۵۰ دانشگاه جوان زیر ۵۰ سال را آغاز کرد. سپس، در سال ۲۰۱۵ میلادی نتایج دانشگاه‌های رتبه بندی شده را به سه برابر افزایش داد.

وی گفت: برخلاف سایر رتبه بندی های دانشگاهی، ۵۰ دانشگاه برتر زیر ۵۰ سال و ۱۰۰ دانشگاه بعدی هر سال تغییرات زیادی را از خود نشان می دهد، به این معنی که تعدادی از این دانشگاه ها از جدول رتبه بندی خارج و تعداد دیگری بدان اضافه می شود. از این رو، چنانچه رتبه دانشگاه نوتاسیسی در فهرست حاضر یافت نشود ممکن است علت آن ورود دانشگاه مورد نظر به سن بالای ۵۰ سال باشد.

دکتر مهراد افزود: ویرایش ۲۰۲۱ رتبه بندی ۵۰ دانشگاه برتر زیر ۵۰ سال قدمت نشان می دهد که دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور به عنوان برترین دانشگاه جوان جهان در راس جدول این رتبه بندی قرار دارد. بعد از آن، دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ، انستیتو پیشرفته علوم و فناوری کره‌جنوبی، سیتی یونیورسیتی هنگ کنگ و دانشگاه PSL پاریس در مرتبه های دوم تا چهارم نشسته اند. رتبه های ششم تا دهم به ترتیب در دست دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ، دانشگاه علوم و فناوری پوهانگ کره‌جنوبی، دانشگاه سوربن، دانشگاه Aalto در فنلاند و دانشگاه پوترا در مالزی است.علاوه بر ۱۰ دانشگاه نخست که ۷ مورد آن در آسیا و ۳ مورد دیگر در اروپا قرار دارد برتری سایر بخش های آموزش عالی در آسیا و اقیانوسیه بسیار برجسته است. استرالیا با۹ دانشگاه در بین ۵۰ دانشگاه برتر جوان  نسبت به سایر مناطق جهان حضور چشمگیری ارائه می دهد.

موسس ISC  اظهار داشت: در رتبه بندی حاضر، عملکرد دانشگاه های منطقه عربی قابل توجه است. دانشگاه خلیفه در امارات متحده عربی و دانشگاه قطر اکنون به ترتیب موفق به کسب رتبه های ۱۵ و ۲۱ شده اند که رکورد بالایی به حساب می آید. جالب است بدانیم که نام این دو دانشگاه در ویرایش سال پیش در بین ۲۵ دانشگاه نخست جوان قرار نداشت. امارات متحده عربی با قرار گرفتن دانشگاه خلیفه در رتبه ۱۵، دانشگاه امارات متحده عربی در رتبه ۲۷ و دانشگاه آمریکایی شارجه در رتبه ۳۹ دارای سه دانشگاه برجسته در بین ۵۰ دانشگاه برتر جوان است. برونئی دیگر کشور اسلامی در بین ۵۰ دانشگاه نخست دارای ۲ دانشگاه برتر جوان است: دانشگاه برونئی دارالسلام با رتبه ۲۲ و دانشگاه فنی برونئی با رتبه ۴۰.

وی افزود: همچنین، نام مالزی با سه دانشگاه پوترا با رتبه ۱۰، دانشگاه فنی مالزی( UTM) با رتبه ۱۳ و دانشگاه تایلورز با رتبه ۴۹، نام پاکستان با دو دانشگاه ملی علوم و فناوری اسلام آباد با رتبه ۴۱ و انستیتو مهندسی و علوم کاربردی پاکستان با رتبه ۴۶، و اسامی قطر، قزاقستان و عمان هر کدام با یک دانشگاه در بین ۵۰ دانشگاه برتر جوان دیده می‌شود.

وی درباره عملکرد دانشگاه های آمریکای جنوبی گفت:  از آمریکای جنوبی تنها نام دانشگاه پالرمو آرژانتین با رتبه ۴۸ در بین ۵۹ دانشگاه برتر جوان قرار گرفته است.

سن متوسط تاسیس ۱۰ دانشگاه نخست این رتبه بندی ۲۵ سال است

وی گفت: از رتبه ۵۱ و به بعد ، رتبه دانشگاه ها به صورت دامنه نشان داده شده است. در این گروه، نخستین دانشگاه ترکیه، دانشگاه کوُچ با فاصله ای بین ۶۱ تا ۷۰ ، نخستین دانشگاه لبنان، دانشگاه Balamand  با فاصله ای بین ۷۱ تا ۸۰ و نخستین دانشگاه عربستان سعودی، دانشگاه امام عبدالرحمان بن فیصل با فاصله ای بین ۸۱ تا ۹۰ رتبه بندی شده است. از جمع کشورهای اسلامی در فاصله بین ۵۱ تا ۱۰۰، مالزی دارای ۵، ترکیه ۳، لبنان و عربستان سعودی هر کدام دارای یک دانشگاه برتر جوان است.

استاد دانشگاه شیراز افزود: در فاصله ۱۰۱ تا ۱۵۰ مجددا از کشورهای اسلامی نام امارات متحده عربی با ۵ دانشگاه دیگر، مالزی با ۳ دانشگاه دیگر، عربستان سعودی با ۲ دانشگاه دیگر و کشور های بحرین، اردن، پاکستان، لبنان و قزاقستان هر کدام با یک دانشگاه به عنوان برترین دانشگاه های جوان رتبه بندی شده است.

دکتر مهراد درباره دانشگاههای ایران در این رتبه بندی گفت: از جمهوری اسلامی ایران در گروه های سه گانه بالا یعنی از رتبه ۱ تا ۵۰، از ۵۱ تا ۱۰۰ و از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هیچ دانشگاهی به عنوان دانشگاه  زیر ۵۰ سال قدمت معرفی نشده است. بسیاری از دانشگاه های جوان ایران که عمری متوسط دارند و در محدوده ۵۰ سال قدمت می گنجند، از  سال ۱۳۷۰ شمسی به بعد تاسیس شده اند.

وی در پایان تاکید کرد:  یادآوری می کنم که شاخص های رتبه بندی کیواس شامل شهرت دانشگاه با وزن ۴۹ درصد، شهرت استخدام کنندگان دانشجویان فارغ التحصیل با وزن ۱۹ درصد، نسبت استاد به دانشجو با وزن ۲۰ درصد، استناد به مقاله با وزن ۲۰ درصد، نسبت اعضای هیات علمی بین المللی و نسبت دانشجویان بین المللی هر کدام با وزن ۵ درصد است.