کد خبر: 41943
تاریخ انتشار: یکشنبه, 15 تیر 1399 - 10:19

داخلی

»

گفتگو

افزایش قابل توجه دانشمندان در قاره آسیا در حوزه علم کامپیوتر و الکترونیک

منبع : لیزنا
دکتر جعفر مهراد: در قاره آسیا در سال جاری و در مقایسه با سال ۲۰۱۸ که دارای ۳۷ دانشمند برجسته در حوزه علم کامپیوتر و الکترونیک بود اکنون با افزایش قابل توجه این تعداد به ۵۵ دانشمند رسیده است.
افزایش قابل توجه دانشمندان در قاره آسیا در حوزه علم کامپیوتر و الکترونیک

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC گفت: در سال ۲۰۲۰، طبق گزارش پرتال Guide2Research  تعداد قابل توجهی از دانشمندان صنعت فناوری های اطلاعاتی(IT)  تنها در بعضی از کشورهای جهان که در این حوزه پیشگام بوده و کارهای تحقیقاتی بزرگی انجام می دهند، فعالیت می کنند.

وی گفت: پرتال Guide2Research منبع اصلی اطلاعات پیرامون علم کامپیوتر و الکترونیک است. در این رتبه بندی، از بیش از ۶/۰۰۰ پروفایل برای تعیین دانشمندان برجسته این صنعت استفاده شده است. پایه این رتبه بندی بر مشارکت مهم هر یک از دانشمندان و براساس اچ ایندکس گوگل اسکالر، که بزرگ ترین پایگاه کتابسنجی مورد قبول جامعه علمی است، استوار است.

دکتر مهراد در ادامه گفت: در این میانه، در حوزه علم کامپیوتر و الکترونیک، آمریکا دارای بیشترین دانشمند است. این کشور با ۶۱۶ دانشمند در حدود ۶۱/۶ درصد دانشمندان این عرصه را در اختیار دارد. هشت تن از هر ۱۰ دانشمندِ یک درصد برتر (۱%) ،در ایالات متحده آمریکا کار می کند. دو دانشمند دیگر صنعت فناوری اطلاعات در اختیار تحقیقات علمی  کشور کانادا است. طی سه سال متوالی، آمریکا در فهرست برترین  دانشمندان  این رشته در صدر جدول نشسته است. پروفسور Anil Jain از دانشگاه ایالتی میشیگان، با شاخص اچ ۱۸۸ به عنوان چهره پیشرو، بیشتر به خاطر فعالیت های علمی اثر بخشی که در قلمرو بیومتریک دارد به شهرت رسیده است.

وی افزود: بیومتریک به مجموعه ای از سیستم های خودکار تشخیص یا تایید هویت به روش اندازه گیری مشخصات فیزیولوژیکی یا رفتاری یک موجود زنده گفته می شود.

موسس ISC اظهار داشت: جایگاه دوم در این رتبه بندی با ۵۵ دانشمند در حوزه علم کامپیوتر و الکترونیک به بریتانیا تعلق دارد. سپس، آلمان با ۳۸ و کانادا با ۳۷ دانشمند به ترتیب رتبه های سوم و چهارم را به خود اختصاص داده اند. سویس با ۳۴ دانشمند برتر این حوزه در جایگاه پنجم قرار گرفته است. جمهوری خلق چین با رتبه ششم دارای ۲۲ دانشمند برجسته علم کامپیوتر و الکترونیک است.  رتبه هفتم در اختیار رژیم صهیونیستی است. تعداد دانشمندان برجسته این رژیم ۲۱ نفر است. استرالیا و هنگ کنگ هر کدام مشترکا با ۲۰ دانشمند موفق به کسب رتبه هشتم شده اند. رتبه های نهم و دهم نیز به ترتیب در اختیار ایتالیا و بلژیک است.  تعداد دانشمندان علم کامپیوتر و الکترونیک این دو کشور به ترتیب ۱۶ و ۱۵ است.

وی افزود: در قاره آسیا در سال جاری و در مقایسه با سال ۲۰۱۸ که دارای ۳۷ دانشمند برجسته بود اکنون با افزایش قابل توجه این تعداد به ۵۵ دانشمند رسیده است. کشورهایی که در آن از تعداد دانشمندان علم کامپیوتر و الکترونیک کاسته شده است آلمان از ۴۴ دانشمند در سال ۲۰۱۸ به ۳۸ دانشمند در سال ۲۰۲۰ و فرانسه از ۱۷ دانشمند به ۱۴ تن کاهش نشان می دهد. در اروپا، پروفسور Andrew Zimmerman از دانشگاه آکسفورد بریتانیا با رتبه جهانی ۱۱ اکنون در این قاره رتبه اول را به دست آورده است.در آسیا، پروفسور Guanron Chen از دانشگاه سیتی یونیورسیتی هنگ کنگ با شاخص اچ ۱۴۹ و رتبه جهانی ۱۶ برترین دانشمند صنعت IT این قاره رتبه بندی شده است.

دکتر مهراد گفت: یونان در بین ۲۰ کشور نخست صنعت IT  رتبه بندی شده است. یونان دارای قوی تری جامعه علمی در رشته علم کامپیوتر و الکترونیک است. این کشور به خاطر عملکرد بسیار بالای تعدادی از دانشمندان آن نسبت به سایر کشورهای جهان در علم کامپیوتر و الکترونیک پیشی گرفته است.

وی درباره دانشگاهها در این رتبه بندی گفت: در میان دانشگاه ها، ام ای تی با بیشترین تعداد دانشمند در علم کامپیوتر و در راس دانشگاه های جهان قرار دارد.  سپس استنفورد، کارنیگی ملون در پیتسبورگ، برکلی و یو اس سی در کالیفرنیا رتبه های دوم تا پنجم بیشترین دانشمندان این رشته را کسب کرده اند. تعداد دانشمندان ام ای تی در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۳ و در سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۴ دانشمند است. این آمار برای دانشگاه برکلی برای سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ به ترتیب ۲۴ و ۳۵ گزارش شده است.

وی در پایان افزود: یادآوری می کنم که رتبه بندی  دانشمندان رشته علم کامپیوتر و الکترونیک که در دانشگاه های جهان تحقیق و مطالعه می‌کنند براساس محل خدمت آنان و نه کشور مبدا صورت گرفته است.

برچسب ها :