News Code: 39837
Publication Date: Saturday, 15 June 2019 - 11:04

main

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

صدور دستور استاندار فارس

پیگیری دو زمین برای کتابخانه مرکزی شیراز 

Source : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس
زمینی در بلوار نیایش و قطعه ای در میدان شهید فهمیده، گزینه های نهایی برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز عنوان شد و استاندار فارس خواستار پیگیری همزمان دو زمین و اختصاص بهترین گزینه به کتابخانه مرکزی شیراز شد.
پیگیری دو زمین برای کتابخانه مرکزی شیراز 

به گزارش لیزنا، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان در سال جاری صبح امروز پنج شنبه 23 خرداد در حالی به ریاست عنایت الله رحیمی استاندار فارس و با حضور بسیاری از مسئولان استانی برگزار شد که در این نشست گره چندین ساله کتابخانه مرکزی شیراز تا حدی گشوده شد و استاندار فارس با بررسی زمین های پیشنهادی برای ساخت کتابخانه مرکزی، گزینه های نهایی را اعلام کرد و گفت: پیگیری های لازم برای عقد قراردادها و واگذاری این دو زمین، یکی برای کتابخانه مرکزی شیراز و دیگری برای ساخت کتابخانه عمومی دیگر در این کلانشهر تا یکماه آینده صورت پذیرد.

استاندار فارس در این دیدار با اشاره به سابقه شهر شیراز و عنوان پایتخت فرهنگی این شهر گفت: آنچه به عنوان مرکز فرهنگ و هنر برای شیراز شناخته می شود مربوط به گذشتگان است و ما تاکنون اقدام شاخصی را برای این موضوع انجام نداده ایم که آیندگان به ما افتخار کنند.

وی در فارس با اشاره به اینکه چند سال است کتابخانه مرکزی شیراز در حد جلسات مانده است، گفت: بخشی از این مربوط به بلندپروازی و بخشی دیگر ناشی از کم کاری ما مسئولان بوده است.

رحیمی با تأکید بر اینکه هیچ ایرادی ندارد به جای یک کتابخانه، دو کتابخانه داشته باشیم، گفت: با بررسی گزینه های پیشنهادی برای کتابخانه مرکزی به نظر می رسد دو زمین در مناطق نیایش و شهید فهمیده بهترین گزینه هاست، پیگیری های لازم برای هر دو زمین صورت پذیرد تا به نتیجه برسیم.

استاندار فارس با توجه به زمین پیشنهادی در بلوار نیایش عنوان کرد: می توان با وجود این زمین با ۸۰ درصد سطح اشغال و در طبقات، کتابخانه با زیربنایی خوبی ساخت و همچنین با کمک شهرداری فضای سبز اطراف این زمین را بهینه سازی و در قالب باغ کتاب در کنار کتابخانه قرار داد.

مقام عالی دولت در عین حال گفت: کتابخانه مرکزی به عنوان نماد باید مورد توجه قرار گیرد و برای ساخت آن هم با وجود خیرین، سازمان مدیریت، اداره کل فرهنگ و ارشاد و نهاد کتابخانه ها نگرانی نیست. حداکثر هم در جلسه بعدی انجمن، مقدمات انعقاد قراردادها و واگذاری زمین ها ارائه شود و برگزاری جلسه انجمن بیش از یک ماه دیگر به طول نینجامد.

وی در ادامه با اشاره به بحث نیم درصد تأکید کرد که شهرداری ها به موقع و منظم سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی را بپردازند. این موضوع را می توان با تعامل در استان انجام داد تا اعتبارات کتابخانه ها مشمول اعمال قانون نشود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این دیدار به بررسی مصوبه های جلسه پیشین پرداخت و تعیین زمین کتابخانه مرکزی شیراز، بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب، برگزاری جلسات انجمن در شهرستان ها با حضور فرمانداران و پرداخت نیم درصد کتابخانه های عمومی را از جمله مصوبات نشست پیشین برشمرد.

وی با تأکید بر  نامه نگاری های صورت گرفته درخصوص زمین کتابخانه مرکزی شیراز گفت: پس از پیگیری های لازم ادارات کل راه و شهرسازی و اوقاف و همچنین  شهرداری شیراز، زمین های موجود خود را معرفی کردند.  اداره کل آموزش و پرورش اعلام کرد که زمینی در اختیار ندارد و دانشگاه شیراز نیز در این خصوص پاسخی ارائه نکرده است.

منوچهری در ادامه از بازدید مدیرکل دفتر فنی استانداری از کتابخانه عمومی شهید دستغیب و بررسی این کتابخانه خبر داد و گفت: تصمیم نهایی برای بازسازی این کتابخانه در جلسه ای با حضور مدیرکل دفتر فنی استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی استان و مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گرفته خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس خاطرنشان کرد: علی رغم پیگیری های بسیار برای اعتبارات نیم درصد کتابخانه ها، برخی از شهرداری ها در استان همکاری خوبی با کتابخانه های عمومی ندارند.

Please in order to facilitate your connection with Lisna pay attention to the following points while sending messages:
1- Avoid any insult to people, ethnics and races; avoid making fun and accusing others.
2- Since the messages will be published by your name, it is suggested to send them using your real name and your authentic E-mail address to help Lisna form a better discussion.
3- Please avoid using the name of persons (natural and legal), organizations, public and private institutions.
4- Pleas avoid sending repeated messages which were previously sent by other users.
5- Please avoid sending messages in other languages than English.
name:
Email:
* Comment:
Latest News