کد خبر: 41556
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 11 ارديبهشت 1399 - 06:24

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

دورهمی علمی کتابداران استان قم برگزار شد

منبع : لیزنا
دورهمی علمی کتابداران استان قم با موضوع پژوهش در محیط وب به صورت آنلاین برگزار شد.
دورهمی علمی کتابداران استان قم برگزار شد

به گزارش لیزنا، این کارگاه که به دلیل تعطیلی زودهنگام کتابخانه به علت شیوع بیماری کرونا به صورت مجازی برگزار شد از طریق سامانه وبینار در پلتفرم LMS در تاریخ 29 اسفند 98 انجام شد.

دکتر طاهری مدرس کارگاه در ابتدا با آرزوی سلامتی برای همه اعضا و برطرف شدن هرچه زودتر این بیماری عنوان کرد: با توجه به تقاضای مراجعین جدید کتابخانه برای بار دوم اقدام به برگزاری کارگاه شده و در خوشبینانه ترین حالت برگزاری کارگاهها در ده جلسه خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه تصریح کرد:  با توجه به مفید و کاربری بودن آموزشهای مربوط به جستجو با موتورهای کاوش و پژوهش در وب ، جای خالی این نوع آموزش در محیط آکادمیک و درمیان سرفصلهای دانشگاهی کاملاً حس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون این کارگاه در دانشگاههای مختلف و محیطهای علمی بارها برگزار شده گفت:  استفاده از راهکارهای جستجو در وب نه تنها برای دانشجویان علم اطلاعات مفید است، بلکه برای اعضای هیات علمی و پژوهشگران سایر رشته ها نیز بسیار کاربردی و‌ موثر می باشد و امید است که برگزاری چنین کارگاههایی به ارتقای سطح علمی و پژوهشی دانشجویان کمک کند.

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی در جلسه اول این کارگاه برای درک بهتر، چگونگی مکانیسم و فرایند بازیابی اطلاعات از طریق موتورهای کاوش را بیان نمود و قسمتها و ارکان وب و ابزارهایی که موتورهای کاوش برای جستجو از آن بهره می برند را معرفی کرد.

یکی از مهمترین این ابزارها «عملگرها» یا «operators»است که در جلسات آتی به طور مفصل طریقه کاربرد و مزایای استفاده از آنها در فرایند پژوهش بررسی خواهد شد.