کد خبر: 41639
تاریخ انتشار: یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 - 13:26

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

«ماریت تورن کویست» و «زو یونگ‌جین» برندگان جایزه IREAD ۲۰۲۰ شدند

منبع : شورای کتاب کودک
دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) دریک برنامه خبری برندگان جایزه IREED را از طریق فضای مجازی معرفی کرد.
«ماریت تورن کویست» و «زو یونگ‌جین» برندگان جایزه IREAD ۲۰۲۰ شدند

به گزارش  لیزنا، اعلام جوایز که همه ساله در نمایشگاه بولونیا انجام می‌شد به دلیل شیوع بیماری کرونا حدود یک ماه به تأخیر افتاد. ماریت تورن کویست Marit Tornqvist، نویسنده و تصویرگر از کشور هلند و ” زو یونگ‌جین”Zhe Yongxin ، ترویجگر از کشور چین برندگان جایزه شدند.

علی اصغر سیدآبادی به عنوان نامزد ایرانی دریافت جایزه IREAD (من می‌خوانم) از سوی شورای کتاب کودک معرفی شده بود.

بنیاد شن ژن در چین و دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)، اخیراٌ جایزه‌ای برای مروجان برجسته کتابخوانی ایجاد کرده‌اند به نام IREAD، به منظور تشویق تعهد پایدار در قبال ترویج کتابخوانی؛ با این امید که ترویج کتابخوانی به همه مردم کره زمین گسترش یابد. این جایزه مشوق افرادی است که حداقل سه سال، با نوآوری و خلاقیت، در زمینه خواندن و شیوه‌های مختلف آن، با کودکان و نوجوانان فعالیت کرده باشند و فعالیت‌شان تداوم داشته باشد. شورای کتاب کودک به‌عنوان شاخه ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) نامزد این جایزه را انتخاب و به این جایزه معرفی می‌کند.

معیارهای انتخاب نامزد برای این جایزه عبارت است: پایداری، اثرگذاری، الهام بخشی، کاوشگری و نوآوری در اجرای پروژه‌های کتابخوانی. پایبندی و احساس مسئولیت در ایجاد عشق به خواندن، توانمند کردن کودکان در امر خواندن در مناطق محروم و بی‌ثبات و تداوم آن. این کار می‌تواند فعالیت‌های مختلفی را دربر بگیرد از قبیل: ایجاد پروژه‌های کتابخوانی و اجرای فعالیت‌های پویا در این پروژه‌ها، ترویج مؤثر خواندن و راهبردهایی در این راستا و حمایت از حق کودکان برای خواندن.

 

برچسب ها :