کد خبر: 48804
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 14 تیر 1403 - 10:34

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

شماره سوم  از دوره بیست و دوم سال 2024 نشریه بین‌المللی IJISM منتشر شد

منبع : لیزنا
شماره سوم  (July-September) از دوره بیست و دوم سال 2024 نشریه بین‌المللی International  Journal of Information Science and  Management (IJISM)   با صاحب امتیازی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) منتشر شد.
شماره سوم  از دوره بیست و دوم سال 2024 نشریه بین‌المللی IJISM منتشر شد

به گزارش لیزنا، نشریه بین‌المللی International  Journal of Information Science and  Management (IJISM)   با صاحب امتیازی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) شماره سوم  (July-September) از دوره بیست و دوم سال 2024 را منتشر کرد.

قابل ذکر است پژوهش­هایی که محوریت موضوعی آنها مدیریت اطلاعات و دانش، پردازش داده و فناوری های اطلاعاتی، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، بلاکچین و اینترنت اشیاء با رویکرد فعالیت های علم اطلاعات و دانش­ شناسی و کتابخانه ­ای، پردازش زبان طبیعی در حوزه ذخیره و بازیابی اطلاعات، سواد اطلاعاتی، فلسفه علم اطلاعات و همچنین در حوزه ارتباطات با رویکرد رسانه­ های اجتماعی و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری و رتبه بندی دانشگاه­ها است، مورد توجه فصلنامه IJISM هستند. در این رابطه سردبیر و گروه دبیران نشریه از مطالعاتی که سهم نظری یا روش ­شناختی یا رویکردهای نوآورانه دارند استقبال  می­کنند.

باید یادآوری کرد در فصلنامه بین­ المللی IJISM مقالات، قبل از تصمیم ­گیری توسط اعضای هیأت تحریریه برای ارسال به داوری، از طریق نرم­ افزارهای بین­ المللی معتبر (iTenticate, Turnitin) برای اطمینان از عدم سرقت علمی، مشابهت ­یابی می شوند. باید خاطر نشان کرد مدت زمان داوری یک مقاله به طور متوسط 6 هفته است. علاوه بر این برای جست­­جو و سهولت بازیابی و در نهایت رؤیت­­ پذیری بیشتر، به مقالات دو شناساگر دیجیتالی DOR و DOI اختصاص داده می‌شود. بعد از انتشار، مقالات نشریه بلافاصله در ISC  و  DOAJ نمایه می­شوند. ازطرفی چون IJISM در فهرست نشریات فعال SCOPUS است، مقالات بین 4 تا 8 هفته در این پایگاه نمایه می شوند.

در شماره اخیر (July-September) تعداد 15 مقاله پژوهشی منتشر شده است که علاوه بر محققان داخلی از دانشگاه­ های تهران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، شهید چمران اهواز، خوارزمی، زابل، سمنان، دانشگاه­های علوم پزشکی ایران، بجنورد، سبزوار و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و سازمان کتابخانه­ها، موزه­ها و مرکز اسنادآستان قدس رضوی، پژوهشگران از کشورهای روسیه (آکادمی علوم روسیه)، هند (دانشگاه آلگاپا و دانشگاه پریار)، اردن (دانشگاه کاربردی البغاء)، غنا (دانشگاه غنا) و ترکیه در انتشار یافته­­ های علمی خود با نشریه همکاری داشته ­اند.

پژوهشگران گرامی که تمایل به همکاری با نشریه دارند قبل از تهیه و ارسال مقاله به گزینه SUNMISSION GUIDELINES  در وبگاه نشریه مراجعه فرمایند و مقاله خود را مطابق با دستورالعمل اعلام شده تدوین کنند. در این رابطه بیشتر اشکالات در استنادهای درون متن و فهرست منابع و همچنین رعایت نکردن دستورالعمل نشریه در ساختار مقاله است. شایان ذکر است که نشریه بین‌المللی IJISM   از روش  APA پیروی می ­کند. بر این قرار مانند تمام مقاله های علمی وجود تناظر یک به یک بین استنادهای درون متن و فهرست منابع و کامل بودن اطلاعات کتابشناختی ضروری و دارای اهمیت است. در خصوص رعایت ساختار مقاله قویاً پیشنهاد می شود نویسنده مسئول قبل از ارسال، مقاله را از جمیع جهات برای مطابقت با دستورالعمل نشریه بررسی نماید. جهت اطلاع نویسندگان محترم، ساختار مقاله به ترتیب شامل Introduction، Literature Review، Materials and Methods، Results، Discussion، و References  است. همچنین مطالعه مقالات منتشر شده نشریه در تنظیم ساختار مقاله به پژوهشگران کمک زیادی می ­کند.

نکته دارای اهمیت این است که از استادان محترم و دانشجویان گرامی که نشریه افتخار دریافت مقالات مشترک آنان را دارد، تقاضا داریم که قبل از ارسال حتماً مقاله توسط استادان ذی­نفع بازبینی دقیق شود و سپس دانشجویان نسبت به ارسال آن اقدام نمایند. همچنین رعایت نگارش استاندارد زبان انگلیسی مورد تأکید است و برای این منظور در وبگاه نشریه Author Services وجود دارد (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید).  در پیوند با اشکالات مورد اشاره در خصوص مقالات ارسال شده، باید در نظر داشت مقالاتی که با این اشکالات مواجه هستند در بررسی اولیه(Desk Decision)  عودت داده می ­شوند.

مقالات شماره 4 از دوره بیستم و دوم سال 2024  October-November در فرایند تولید قرار دارند و سعی بر این است که مانند شماره جاری زودتر از موعد مقرر منتشر شود.

علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر و مشاهده آخرین شماره نشریه  Vol. 22, No. 3, 2024, (July-September)   و شماره‌­های پیشین می­‌توانند به نشانی https://ijism.isc.ac   مراجعه کنند.