کد خبر: 41337
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 15 اسفند 1398 - 08:45

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی، مجازی برگزار شد

منبع : گنجینه رضوی
چهل‌وهفتمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به صورت دیجیتال و در فضای مجازی برگزار شد.
سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی، مجازی برگزار شد

به گزارش لیزنا، معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از برگزاری چهل‌وهفتمین سه‌شنبه فرهنگی این سازمان به صورت مجازی خبر داد.

مهدی قیصری‌نیک، اعلام کرد: هم‌زمان با روز بزرگداشت شیخ حرعاملی، چهل‌وهفتمین برنامه سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی با رونمایی و معرفی «قدیمی‎ترین نسخه‎های دست‎خط شیخ حرّعاملی» موجود در گنجینه رضوی به دلیل توصیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، به صورت غیرحضوری برگزار شد.

دبیر رونمایی از آثار نفیس این سازمان تصریح کرد: این نسخ نفیس در پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir و همچنین درگاه اینترنتی موزه آستان قدس رضوی به آدرس museum.razavi.ir رونمایی، معرفی و منتشر شد و در این پایگاه‌ها برای عموم قابل دسترسی است.

همچنین کارشناس مرکز نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی در خصوص نُسخ رونمایی‌شده اظهار داشت: در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی تعداد 342 نسخه خطی از آثار شیخ حرعاملی در موضوع احادیث، اخلاق، ادعیه، اصول، تفسیر، حکمت، عقاید و فقه به زبان‎های عربی و فارسی وجود دارد که در این مراسم بخشی از آنها رونمایی و معرفی شد.

سیدرضا صداقت‌حسینی به برخی از این آثار اشاره کرد و اظهار داشت: نسخه خطی «تحریرُ وسائِلُ شّیعَه و تَحبیرُ مسائِلُ شَّریعه» تألیف و دستخط محمدبن‌حسن حر‌عاملی یکی از این نسخ است که او در سال 1098 هجری قمری، به عنوان «شرح وسائل الشیعه»ِ خود، مشتمل بر احادیث احکام شرعی تألیف کرده است.

وی افزود: یکی دیگر از آثار بسیار نفیسی که در مرکز نسخ خطی گنجینه رضوی نگه‌داری می‌شود و به خط شیخ حرّعاملی است، کتاب «کِفایَةُ لْ اَثَر فِ نَّصِّ عَلل اَئمَةِ لْ اِثنا ‌عَشَر»؛ تألیف ابوالقاسم علی‌بن‌محمد‌بن‌علی خزاز از بزرگان محدثان اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری قمری است. این کتاب، مشتمل بر احادیث نبوی و ائمه اطهار (علیهم‎السلام) و در بیان اثبات امامت و ولایت است که در فاصله سال‎های 1055 تا 1059 هجری قمری کتابت شده است.

صداقت‌حسینی همچنین از کتاب «مَعانیُ لْ اَخبار»؛ تألیف شیخ صدوق به عنوان یکی دیگر از نسخ دستنویس شیخ حرعاملی نام برد و اظهار داشت: این اثر مشتمل بر احادیث اهل بیت عصمت (علیهم‎السلام) در موضوع تفسیر حروف و الفاظ قرآنی است که در شب جمعه 27 ربيع‌الاول 1070، کتابت شده است.

گفتنی است، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین گنجینه نسخ خطی جهان اسلام در حال حاضر بیش از 106هزار نسخه خطی، 65هزار کتاب چاپ‌سنگی، 13میلیون و 500 هزار برگ سند تاریخی، بیش از 2 میلیون نشریات ادواری و هزاران اثر موزه‌ای را در خود جا داده است.