کد خبر: 41458
تاریخ انتشار: یکشنبه, 24 فروردين 1399 - 05:02

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

دکتر رحمت الله فتاحی؛

کتابخانه ها رسالت اجتماعی خود را انجام دهند

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی
 استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، اطلاع رسانی و بالا بردن سواد اطلاعاتی مردم در مواجهه با بحرانهایی مانند ویروس کرونا را از رسالتهای اجتماعی کتابخانه های عمومی دانست.
کتابخانه ها رسالت اجتماعی خود را انجام دهند

به گزارش لیزنا، رحمت الله فتاحی استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، اطلاع رسانی و بالا بردن سواد اطلاعاتی مردم در مواجهه با بحرانهایی مانند ویروس کرونا را از رسالتهای اجتماعی کتابخانه های عمومی دانست.
رحمت الله فتاحی  ضمن ابراز امیدواری بر ایجاد شرایط لازم برای تسلط اجتماعی بر ویروس کرونا گفت: یکی از رویکردهای مناسب و تاثیرگذار در جامعه به لحاظ علمی و تجربی پیشگیری است زیرا این رویکرد هزینه بسیار کمتری در مقایسه با درمان دارد.
وی ادامه داد: باید تلاش کنیم آگاهیها و توانمندیها و دانش لازم برای پیشگیری را بدست بیاوریم و آن را به دیگران انتقال دهیم.
این استاد علم اطلاعت و دانش شناسی ادامه داد: حرفه ما یعنی کتابداری و علم اطلاعات و دانش شناسی می تواند در این خصوص راهبر جامعه باشد.
فتاحی ادامه داد: این رشته دانشگاهی  و کتابخانه ها به منابع دانشی و علمی روز دسترسی دارند و به موازات آن توانمندیهایی مانند سواد اطلاعاتی و سواد رسانه ای به مردم ارائه می دهد و می توان بر اساس همین توانمندیها، استفاده از منابع اطلاعاتی به عنوان نقطه قوت کتابخانه های عمومی در ارائه خدمات در شرایط بحرانی به مردم تاکید کرد.
فتاحی تاکید کرد: علی رغم اینکه کتابخانه های عمومی تعطیل هستند همه کتابداران و مدیریت در سطح کلان باید دغدغه هایی برای پیاده سازی این  رویکرد یعنی پیشگیری داشته باشند و افزون بر پیشگیری ،کتابخانه ها باید تلاش کنندهر فرد توانمندی لازم برای مدیریت و مهار و پیشگیری در شرایط خاص مانند مواجهه با کرونا را بدست بیاورد.
وی ادامه داد: بنابرین باید منابعی را گرداوری کنیم و آموزشهایی را به صورت مجازی  ارائه کنیم تا در سطح کلان کمک کنیم که این بحران تحت کنترل دربیاید و این همان زمانی است که  کتابخانه های عمومی باید رسالت اجتماعی و نقش خود را ایفا کنند.