کد خبر: 41843
تاریخ انتشار: یکشنبه, 25 خرداد 1399 - 11:17

داخلی

»

گفتگو

کاهش رتبه دانشگاه های آمریکا و انگلستان در ویرایش هفدهم رتبه بندی دانشگاه های جهان

منبع : لیزنا
رتبه تقریبا سه چهارم دانشگاه های آمریکا و انگلستان در ویرایش هفدهم رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط کیواس در سال ۲۰۲۱ کاهش پیدا کرده و تنها رتبه ۳۴ دانشگاه آمریکایی در این ویرایش افزایش نشان می‌دهد.
کاهش رتبه دانشگاه های آمریکا و انگلستان در ویرایش هفدهم رتبه بندی دانشگاه های جهان

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC با اعلام این مطلب گفت: با وجود این، دانشگاه های آمریکا و انگلستان که مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی است رتبه های بالا را در اختیار دارند.

وی گفت: علیرغم ورود دانشجویان به انگلستان از اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان و افزایش آن از ۳۴۶/۰۰۰ در سال تحصیلی ۲۰۱۴/۱۵ به ۴۵۵/۶۴۵ دانشجو در سال تحصیلی ۲۰۱۸/۱۹، آموزش عالی این کشور بر این باور است که انتخاب بریتانیا به عنوان مقصد دانشجویان بین المللی اهمیت خود را از دست داده است. کاهش رتبه دانشگاه های بریتانیا در حالی که یأس آور است اما جای تعجب ندارد. به نظر می رسد که دانشجویان بین المللی اشتیاق خود به تحصیل در دانشگاه های بریتانیا را از دست داده اند.

دکتر جعفر مهراد درباره دانشگاههای استرالیا گفت: در همین ویرایش، استرالیا در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان دارای ۵ دانشگاه ممتاز است، در حالی که تعداد دانشگاه های برتر انگلستان و آمریکا در بین ۵۰ دانشگاه نخست به ترتیب ۸ و ۱۷ دانشگاه می باشد. دانشگاه ملی استرالیا جایگاه خود را به عنوان دانشگاه ملی این کشور حفظ کرده اما با دو پله تنزل اکنون در جایگاه ۳۱ دانشگاه های برتر جهان نشسته است. دانشگاه سیدنی با رتبه ۴۰، دانشگاه ملبورن با رتبه ۴۱، دانشگاه نیو ساوت ویلز با رتبه ۴۴ و دانشگاه کوئینزلند با رتبه ۴۶ ۵ دانشگاه ممتاز استرالیا هستند که در جمع ۵۰ دانشگاه نخست برتر جهان قرار دارند. در مجموع، در ویرایش هفدهم رتبه بندی کیواس۳۶ دانشگاه این کشور در جدول رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان حضور دارند.

وی درباره دانشگاههای آسیای در رتبه بندی کیو اس تصریح کرد: در ۱۰ سال گذشته کشور های آسیایی افزایش تعداد دانشگاه های بیشتری را در رتبه بندی های جهانی تجربه می‌کنند. در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان، دانشگاه های  کشورهایی مانند کره جنوبی و چین (سرزمین اصلی) از سال ۲۰۱۱ به این سو با ۲۶ دانشگاه برتر تقریبا به دو برابر افزایش یافته است. در مقایسه با نظام هایی مانند شانگهای(ARWU) و تایمز (THE), حضور دانشگاه های آسیایی در رتبه بندی کیواس پررنگ تر است.

دکتر مهراد گفت: در مکزیک، برای نخستین بار، دانشگاه ملی اتونومای مکزیک در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده است. در هندوستان رتبه دو دانشگاه از پنج دانشگاه برتر این کشور در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان کاهش پیدا کرده است. مسئولان آموزش عالی این کشور بر این عقیده اند که شاخص شهرت دانشگاه سنجه ای غیر شفاف است. خبرهایی که پیرامون رتبه دانشگاه‌های هندوستان در این چند روز اخیر منتشر شده است نشان می‌دهد که موسسات آموزش عالی این کشور در شاخص هایی مانند شهرت استخدام کننده و تعداد دانشجویان و اعضای هیأت علمی خارجی امتیازات اندکی کسب کرده اند.

وی افزود: نظام رتبه بندی کیواس در حالی که اعتبار شاخص های استخدام کنندگان، نسبت استاد به دانشجو، استناد ها و بین‌المللی سازی را اندازه گیری می کند، با اینهمه بر شاخص "شهرت و اعتبار دانشگاه" تاکید بیشتر دارد که وزن آن ۴۰ درصد است. طبق روش شناسی کیو اس پارامتر "شهرت دانشگاه" بر بررسی دیدگاه صاحب نظرانی از بیش از ۱۰۰/۰۰۰ نخبه دانشگاهی در دانشگاه های سراسر جهان استوار است. برای ایجاد تعییر در دیدگاه صاحب نظران دانشگاه ها لازم است راهبرد ها به ویژه  راهبردهای بازاریابی خود را تغییر دهند، طوری که دانشگاه برای پاسخ دهندگان احتمالی به این سنجه بیشتر قابل رویت باشد.

موسس ISC   اظهار داشت: جداول رتبه بندی حائز اهمیت است. با وجود این، جداول رتبه بندی هرگز کامل نمی باشند و نباید از این جداول انتظار کامل بودن داشته باشیم. شاخص های رتبه‌بندی طی این سال ها اعتبار بیشتری کسب کرده و این که افراد سیستم های رتبه بندی مختلف را دوست داشته باشند یا نه کاملا به خودشان بستگی دارد.  واقعیت این است که نظام های آموزش عالی جهان مورد توجه مردم است و بسیاری از این مردم دنبال این نشانه ها(شاخص ها) می گردند.

وی در پایان تاکید کرد: چالش اصلی اکنون شناخت سیاست گذاران آموزش عالی از نقش نهایی دانشگاه ها است که بتوانند در دوره پساکرونا وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. کشورهایی که دانشگاه ها را کانون سیاست های پساکرونا قرار دهند به احتمال زیاد در سال های پیش رو نسبت به کشور هایی که نقش دانشگاه ها را کم اهمیت جلوه می دهند در جداول رتبه بندی اجرای بهتری از خود به نمایش خواهند گذاشت.