کد خبر: 43525
تاریخ انتشار: یکشنبه, 15 فروردين 1400 - 08:05

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

تحویل کتاب‌های اهدایی به منازل در پویش «کتاب در حرکت»

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه پویش «کتاب در حرکت»، در اقدامی جدید با همکاری شهرداری تهران، کتاب های اهدایی این سازمان را علاوه بر فرهنگسراها در 22 منطقه تهران، به صورت رایگان به درب منازل تحویل داد.
تحویل کتاب‌های اهدایی به منازل در پویش «کتاب در حرکت»

به گزارش لیزنا، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نوروز سال جاری، تعداد 14 هزار جلد کتاب را به طور رایگان در اختیار هموطنان قرار داد و اکنون در تداوم این طرح، کتاب ها به درب منازل در مناطق مختلف تهران تحویل داده شد.

در این طرح که با هماهنگی مدیران آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی انجام شده است، کتاب های بسته بندی شده با موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، روانشناسی تاریخی برای گروه های مختلف سنی و کتاب های داستان برگزیده ویژه کودکان و نوجوانان به هموطنان اهدا شد.

کتابداران سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با توجه به گروه سنی افراد ساکن در خانه ها، با رعایت پروتکل های بهداشتی کتاب ها را به فراخور نیاز، کارشناسی کرده و به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دادند. کتاب های اهدایی پس از پایان مطالعه افراد و خانواده ها و با تکمیل کاربرگ های نظر سنجی و مشارکت در طرح، از سوی افراد به مکانی تعیین شده ارسال می شود تا  در دیگر هموطنان از آنها نیز استفاده کنند. 

براساس وظیفه ذاتی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و به منظور ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب و کتابخوانی، گروه مبادله و اهدای این سازمان، مسئولیت ساماندهی این پویش را به عهده دارد و در کنار تکمیل منابع سازمان و نگهداری این کتاب ها برای همیشه برای بهره مندی اصحاب علم و دانش، منابع مازاد را در اختیار سایر کتابخانه های سراسر کشور  قرار می دهد تا این منابع مجدد در چرخه اطلاع رسانی قرار گیرند.

لازم به توضیح است پویش «کتاب در حرکت» و تحویل کتاب های اهدایی به منازل در منطقه 1 و 18 تهران به صورت آزمایشی اجرایی شده است و در همین ارتباط مدیران مجتمع های مسکونی تهران که متقاضی ایجاد و تجهیز کتابخانه ای به همین منظور در مجتمع مسکونی هستند؛ می توانند درخواست خود را به صورت مکتوب به واحد مبادله و اهدای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارائه دهند تا منابع فرهنگی حاصل از پویش «کتاب در حرکت» در اختیار آنها نیز قرار گیرد.

همچنین از همه خانواده های ایرانی دعوت می شود که کتاب ها و منابع فرهنگی مازادی را که در اختیار دارند را به کتابخانه ملی ایران ارائه دهند تا از این طریق ضمن غنای مجموعه کتابخانه ملی ایران، پویش« کتاب در حرکت» تداوم پیدا کند.