کد خبر: 41303
تاریخ انتشار: دوشنبه, 05 اسفند 1398 - 03:26

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در کتابخانه‌ها چه باید کرد؟

منبع : لیزنا
یکی از راهکارهای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا در کتابخانه‌ها چیدمان میزهای مطالعه با فاصله بیشتر از یک ونیم متر است.
برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در کتابخانه‌ها چه باید کرد؟

دکتر سلن میرغدیری، پزشک عمومی، در گفتگو با خبرنگار لیزنا درباره راهکارهای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا در کتابخانه ها صحبت کرد.

دکتر میرغدیری گفت: کروناویروس از ۲ ساعت تا ۹ روز می‌تواند روی سطوح باقی بماند و بنابراین ضدعفونی کردن سطوح یکی از راهکارهای پیشگیری است.

وی گفت یکی از کارهایی که میتوان در کتابخانه ها انجام داد این است که یک نوشته به در ورودی کتابخانه نصب شود و از مراجعین درخواست شود تا کسانی که عطسه، و سرفه میکنند و یا تنگی نفس و تب دارند از ورود به کتابخانه خودداری کنند.

او گفت: وقتی افراد در کتابخانه حضور دارند باید میزهای مطالعه را با فاصله از هم قرار داد و به افراد توصیه کرد که در فاصله کمتر از 1.5 متری هم قرار نگیرند.

دکتر میرغدیری تاکید کرد: کتابهایی که به کتابخانه باز می‌گردد  اگر جلدشان قابلیت ضدعفونی شدن دارند حتما ضدعفونی شوند. در غیر این صورت حتما باید هشدار داد که دست زدن به این کتابها حتما با دستکش باشد.

وی گفت: کتابداران باید از دستکش یکبار مصرف استفاده کنند تا بتوانند زود به زود عوض کنند و مراقب باشند دستهای خود را به چشم و دهان بینی خود نزنند. حتما کانتر و میزهای کتابخانه روزی چند بار نظافت شوند. همچنین دستگیره درها، کیبوردها، ماوس‌ها، صفحه کلید حضور و غیاب پرسنلی، و صفحه کلید تلفن‌ها مرتب تمیز و ضدعفونی شوند.

او گفت: کرونا سرایت شدید دارد و کشندگی و خطر آن بسیار کمتر از ویروس سارس و ویروسهای مشابه دیگر است ولی قابلیت سرایت آن بسیار بالاست و بنابراین استفاده از ژل ضدعفونی کننده و شستن مرتب دستها با آب و صابون می‌تواند از سرایت آن پیشگیری کند.