کد خبر: 41406
تاریخ انتشار: یکشنبه, 10 فروردين 1399 - 06:37

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

سامانه نماگر کووید-19 راه اندازی شد

منبع : پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
سامانه نماگر کووید-19 که دسترسی به آخرین یافته های علمی و نیز اطلاعات و آمار تحلیلی درمورد کروناویروس را فراهم می‌کند توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) راه‌اندازی شد.
سامانه نماگر کووید-19 راه اندازی شد

به گزارش لیزنا، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: نماگرکووید-19 (با نام انگلیسی ISC COVID-19 Visualizer) سامانه‌ای است که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) راه‌اندازی شده است و اطلاعات لحظه ای در مورد بیماری کروناویروس 2019 شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش های آماری و مقالات علمی ارائه می دهد. هدف از راه اندازی این سامانه تسریع فرایند اطلاع رسانی در زمینه یافته های جدید علمی در مورد این بیماری و کمک به پژوهشگران، سیاستگذاران حوزه سلامت و عموم مردم جهت پاسخ دهی مطلوب به این همه‌گیری جهانی است. اطلاعات این پایگاه شامل آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری به تفکیک کشور و جدیدترین مقالات علمی به صورت روزانه به‌روزرسانی می شود. این سامانه دارای یک نقشه جهانی از وضعیت همه‌گیری بیماری کووید-19 است که می‌توان با جستجو در آن تازه ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان‌شدگان و همچنین نسبت های ابتلا به جمعیت را به تفکیک هر کشور مشاهده نمود. ساختار رنگ بندی نقشه نیز بر اساس نرخ و شدت رخداد بیماری در هر کشور، طیفی از تیره تا روشن را نمایان می سازد. این سامانه همچنین مجموعه‌ای منحصربه‌فرد و گسترده از تازه ترین مقاله علمی منتشرشده و پیش چاپ در زمینه بیماری کروناویروس جدید 2019 به همراه متن کامل این مقالات را در دسترس محققان قرار می دهد. دسترسی به این سامانه  از طریق وبگاه اصلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در دسترس خواهد بود.

دهقانی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 1629 مدرک از آخرین یافته های علمی درخصوص ویروس کووید-19 درقالب مقاله تمام متن در این سامانه در دسترس محققان و پژوهشگران قرار دارد و البته این اطلاعات به طور روزانه به‌روزرسانی می‌شود. از این تعداد پژوهش، کشور چین بیشترین مشارکت را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در این حوزه داشته است.

سرپرست ISC در ادامه گفت: آخرین اطلاعات موجود نشان می‌دهد که در طول یک ماه گذشته تعداد کل مبتلایان در دنیا از 84615 به بیش از 663124 مورد رسیده و این امر نشان می‌دهد میزان رشد متوسط روزانه ویروس در دنیا در طول این مدت 7.1 درصد( هفت ویک درصد) بوده است. نتایج آماری نشان می‌دهد درحالی که نرخ رشد ویروس در کشور چین به صفر درصد رسیده است در برخی کشورها بخصوص آمریکا و اروپا نرخ رشد انتشار روزانه ویروس کرونا به بیش از 4 برابر میزان متوسط رشد دنیا رسیده است.

وی افزود: درطول یک ماه اخیر کشور آمریکا از تعداد 63 مورد به بیش از 123578 مورد یعنی متوسط نرخ رشد 28.75 درصد رسیده است. همچنین کشور اسپانیا با نرخ رشد 29.28 درصد، انگلیس با 25.2 درصد، فرانسه 24.85 درصد ، ایتالیا با نرخ رشد 16.75 درصد و ایران دارای متوسط نرخ رشد 16.2 درصد در یک ماه اخیر بوده است.

لازم به ذکر است که بعد از کشور چین ایران با میزان 33 درصد بهبود یافته در میان سایر کشورهای ذکر شده در جدول بالاترین نرخ را داشته است.

متوسط نرخ رشد در یک ماه اخیر(درصد)

نام کشور

29.28

اسپانیا

28.75

آمریکا

25.2

انگستان

24.85

فرانسه

16.75

ایتالیا

16.2

ایران

7.1

متوسط دنیا