کد خبر: 41687
تاریخ انتشار: دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 - 13:26

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس با کمیته اجرایی ISC در پاکستان

منبع : پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
اعضای کمیته اجرایی ISC در اجرای هرچه بهتر رتبه‌بندی و سنجش عملکرد پژوهشی دانشگاه ها، نشریات، دانشمندان، رشته‌های موضوعی، و برگزاری کارگاه های پژوهشی، با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام همکاری می‌نمایند.
برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس با کمیته اجرایی ISC در پاکستان

به گزارش لیزنا،  دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: با توجه به مسئله پاندمی ویروس کرونا و عدم امکان برگزاری جلسات حضوری و همچنین برای تسریع تعاملات علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی-پژوهشی در سطح کشور و بین‌الملل و نیز صرفه‌جویی در هزینه‌ها، این دو سازمان جلساتی را در قالب ویدئو کنفرانس با هیات‌رئیسه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایران و کشورهای اسلامی برگزار می نماید.

در طی این دیدارها ضمن آشنایی با ظرفیت‌ها و نیازهای دو طرف، در خصوص انجام تفاهم‌های لازم برای گسترش سطح همکاری‌ها اقدام به عمل می‌آید. ضمناً در صورتی که پیشتر بین دو طرف تفاهم‌نامه‌ای امضا شده باشد پیگیری آن تفاهم‌نامه نیز در دستور کار خواهد بود.

در این جلسه، دکتر محمدجواد دهقانی رییس مرکز منطقه‌ای و سرپرست پایگاه، دکتر محمدرضا صالحی مشاور ریاست مرکز در پژوهش و معاون اداری مالی مرکز و پایگاه، دکتر حقیقت معاون پژوهش و فناوری پایگاه، دکتر هاجر صفاهیه سرپرست معاونت پژوهش و فناوری مرکز و دکتر محمد رضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور و مدیر حوزه ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای و ISC حضور داشتند و از آن طرف نیز دکتر اظهر علی شاه، عضو کمیته اجرایی ISC و رئیس انجمن علمی و استاد دانشگاه سیند پاکستان، دکتر فاتح محمد بورفت رییس دانشگاه سیند، دکتر آنیلا امبر مالک عضو هیئت علمی رشته روانشناسی دانشگاه کراچی، دکتر غلام علی ملاح عضو هیئت علمی و مدیر بخش علوم کامپیوتر دانشگاه شاه عبداللطیف کراچی و دکتر اشتیاق عضو هیات علمی رشته بیولوژی دانشگاه قائد اعظم اسلام آباد به عنوان نمایندگان دانشگاه خود در این جلسه حاضر بودند.

 وی افزود: اعضای کمیته اجرایی ISC توسط وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی به ISC پیشنهاد می شوند و حکم آنها توسط شورای راهبری ISC  بررسی و در صورت تایید توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران صادر می شود.

اعضای کمیته اجرایی ISC به عنوان محورهای ارتباط با مناطق مختلف جهان اسلام، در اجرای هرچه بهتر رتبه بندی و سنجش عملکرد پژوهشی دانشگاه ها، نشریات، دانشمندان، رشته‌های موضوعی، و برگزاری کارگاه های پژوهشی، با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام همکاری می نمایند.

در ابتدا، دکتر دهقانی ضمن خوش‌آمدگوئی و تشکر از حضور مهمانان دانشگاه های مختلف پاکستان و همچنین عضو کمیته اجرایی  ISC در جلسه، قبولی طاعات و عبادات میهمانان را در ماه مبارک رمضان از خداوند متعال خواستار شد. سپس دکتر دهقانی به بیان تاریخچه مختصری از فعالیت‌های مرکز و پایگاه از بدو تأسیس پرداخت و منابع اطلاعات علمی مرکز منطقه‌ای و نیز پایگاه‌های ISC از جمله رصدخانه علم جهان اسلام، سامانه نشریات علمی جهان اسلام (EJCR) و رتبه‌بندی جهانی ISC را معرفی کرد.

علاوه بر این، محصول جدید ISC (نماگر کووید-19) نیز در این جلسه معرفی شد. به پیشنهاد پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، این سامانه می تواند در اختیار دانشگاه های پاکستان گذاشته شود تا برای استفاده جامعه علمی در وبگاه خود قرار دهند.

دکتر محمدجواد دهقانی گفت:  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام هم اکنون در تعاملات علمی بین المللی و ایفای نقش خود در جامعه دانشگاهی و سازمان های بین المللی نقش فعالی دارد که می توان به تعاملات با کشورهای عضو D8، آیسسکو، کشورهای عضو OIC، آسایهل، کامستک و ... اشاره نمود.

دهقانی افزود: مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی پیش از این نیز ارتباط علمی نزدیکی با پاکستان داشته است که می توان به امضای تفاهم نامه با دانشگاه علوم پزشکی لاهور و آکادمی علوم پاکستان و همچنین سخنرانی های متعدد در دانشگاه های پاکستان نام برد.

دکتر فاتح محمد بورفت رییس دانشگاه سیند نیز ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان در این ویدئو کنفرانس، ایران و پاکستان را دو کشور دوست و همسایه خواند که همواره در عرصه های مختلف تعاملات خوبی را با هم برقرار کرده اند.

وی سپس به معرفی دانشگاه سیند پرداخت و گفت: دانشگاه سیند در گسترش علم در پاکستان نقش بسزایی دارد. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه پاکستان است که در حال حاضر دارای 4 دانشکده حقوق و 74 کالج  دارای کارشناسی ارشد (شامل 16 کالج خصوصی) وابسته به دانشگاه است.

رییس دانشگاه سیند همچنین از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و همچنین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری برای حضور در دانشگاه سیند و همچنین برگزاری سخنرانی، کارگاه و مشارکت در سیاستگذاری آموزش عالی دعوت به عمل آورد.

دکتر آنیلا امبر مالک، عضو هیئت علمی رشته روانشناسی دانشگاه کراچی در ادامه این نشست گفت: این دانشگاه یکی از معروفترین دانشگاه های پاکستان است که دارای 52 دپارتمان می باشد و یکی از مجهزترین آزمایشگاه های مربوط به بیماری ویروس کوید 19 را دارد.

در ادامه جلسه، دکتر غلام علی ملاح عضو هیئت علمی و مدیر بخش علوم کامپیوتر دانشگاه شاه عبداللطیف کراچی پس از معرفی این دانشگاه به بیان نقطه نظرات خود درباره ثبت نشریات پاکستان و با وزارت آموزش عالی پاکستان پرداخت.     

دکتر منصور حقیقت معاون پژوهش و فناوری ISC ضمن استقبال از رتبه بندی دانشگاه های پاکستان توسط ISC گفت: پایگاه استنادی که در حال حاضر دانشگاه های ایران و کشورهای عضو گروه D8 را رتبه بندی  می کند، دارای تجربه بسیار منحصر به فردی در این زمینه است که می تواند چنین پروژه ای را برای دانشگاه های پاکستان با تعیین شاخص های لازم  عملیاتی سازی کند. وی در ادامه به معرفی رتبه دانشگاه های پاکستان در سطح رتبه بندی های جهانی پرداخت.

در ادامه دکتر محمد رضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور و مدیر حوزه ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای و ISC  گفت: مرکز منطقه ای با توجه به غنای منابع اطلاعاتی خود به خصوص منابع اطلاعات علمی فارسی آمادگی دارد برای تامین شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه های پاکستان اقدام نماید تا اساتید و محققان دانشگاه های پاکستان بتوانند برای یک دوره سه ساله به متن کامل مقالات معتبر فارسی و سایر منابع اطلاعاتی مرکز منطقه ای دسترسی داشته باشند.

وی همچنین گفت: با توجه به شرایط جهانی جدید که متاثر از کوید -19 است ISC آمادگی دارد با هدف ارتقای جایگاه و رتبه نشریات علمی پاکستان، کارگاه هایی را به صورت مجازی و وبینار برای سردبیران نشریات علمی آن کشور برگزار کند. همچنین، ایجاد یک نظام رتبه بندی خاص دانشگاه های پاکستان را یکی از اولویت های همکاری خواند و آمادگی ISC را برای اقدام در این خصوص در قالب یک طرح مشترک اعلام کرد.

سپس دکتر دهقانی و دکتر اظهر علی شاه ضمن مرور مباحث صورت گرفته به انجام فعالیت های زیر تاکید کرد:

- مقرر شد برای تأسیس شاخه مرکز منطقه‌ای در پاکستان اقدام فوری شود. از طریق شاخه مرکز منطقه‌ای در دانشگاه، اعضای هیئت‌علمی، محققان و دانشجویان دانشگاه ها برای سه سال به منابع اطلاعات علمی تمام‌متن مرکز منطقه‌ای به صورت برخط و رایگان دسترسی خواهند داشت.

- دانشگاه سیند ارتقاء رتبه آن دانشگاه را در نظام‌های رتبه­بندی بین‌المللی از اولویت‌های خود دانست و خواستار مساعدت ISC در این زمینه شد. در این خصوص مقرر شد برای برگزاری کارگاه آموزشی و تحلیل عملکرد آن دانشگاه برنامه‌ریزی شود.

- دانشگاه سیند خواستار ارتقاء رتبه نشریات علمی خود شد و در این خصوص مقرر شد نشریات معتیر خود را به ISC ارسال دارند تا در صورت کسب امتیازات لازم در ISC نمایه­ شود. همچنین مقرر شد برای سردبیران نشریات پاکستان  نیز کارگاه آموزشی ارتقاء رتبه نشریات از سوی ISC برگزار شود.

- مقرر شد عضو کمیته اجرایی ISC، نماگر کووید-19 ISC را در سطح وزارت و دانشگاه‌های پاکستان اطلاع‌رسانی کند و دانشگاه‌های علاقه‌مند برای استفاده از این نماگر را به ISC  معرفی نماید تا لینک این نماگر برای بارگذاری در وبگاه دانشگاه‌های پاکستان در اختیار متقاضیان قرار گیرد.  

- مقرر شد پیشنهاد مشترکی با هدف ایجاد یک سامانه مجزا برای رتبه بندی دانشگاه های پاکستان نوشته و توسط عضو کمیته اجرایی ISC از پاکستان در وزارت آموزش عالی پاکستان پیگیری شود.