کد خبر: 47745
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 30 شهریور 1402 - 07:30

داخلی

»

کتابخانه ملی

کمیته تخصصی ارائه خدمات و استفاده از اطلاعات و دانش برگزار شد

منبع : لیزنا
نخستین کمیته تخصصی ارائه خدمات و استفاده از اطلاعات و دانش با حضور نمایندگانی از مجمع کتابخانه های بزرگ کشور (مکتب) برگزار شد.
کمیته تخصصی ارائه خدمات و استفاده از اطلاعات و دانش برگزار شد

به گزارش لیزنا، کمیته تخصصی ارائه خدمات و استفاده از اطلاعات و دانش با بررسی چگونگی ارائه مرجع مجازی مشارکتی به کاربران در اندیشگاه فرهنگی این سازمان برگزار شد.

الهام چیذری فرد مدیرکل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اهداف برگزاری این کمیته تخصصی گفت: ضرورت توجه به اعضا و کاربران غیر عضو کتابخانه های بزرگ کشور در راستای ارائه خدمات بهینه همواره از موضوعات مهم و مورد توجه کتابخانه های بزرگ کشور بوده است.

وی ادامه داد: از همین رو هدایت و برنامه ریزی به منظور رشد و توسعه خدمات اطلاعاتی، ارائه الگوهای خدمات نوین اطلاعاتی، ارائه دستورالعمل های ارتقای خدمات اطلاعاتی، برنامه‌ریزی و ارائه خدمات یکپارچه اطلاعاتی، برنامه‌ریزی ایجاد نظام عضویت ملّی در کتابخانه های کشور و نظارت و سنجش کیفیت خدمات اطلاعاتی، برگزاری نشست‌های تخصصی خدمات مرجع، توسعه مرجع مجازی، خدمات مرجع مجازی مبتنی بر فناوری (توسعه چت‌بات)، ایجاد بستر برای تشکیل شبکه متخصصان آنلاین و آف لاین و ارائه خدمت تحویل مدرک از اهداف برگزاری این کمیته در راستای انتقال تجربه بوده است.

در ادامه این کارگروه تخصصی، موضوع چگونگی ارائه خدمات مرجع مجازی مشارکتی و زیرساخت های ایجاد آن از سوی اعظم نجفقلی نژاد عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و صدیقه شاکری کارشناس مرجع مجازی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و دبیر کمیته خدمات مرجع و اطلاع رسانی «ایفلا» مطرح شد.

اعظم نجفقلی نژاد دانش آموخته علم اطلاعات و دانش شناسی در توضیح خدمات مرجع مجازی مشارکتی گفت: خدمات مرجع مجازی مشارکتی به مجموع خدماتی گفته می شود که در آن دو یا چند کتابخانه جهت ارائه خدمات مرجع با استفاده از یکی از اشکال خدمات مرجع مجازی به صورت مشارکتی یا گروهی عمل می کنند. در این نوع خدمات کاربر تقاضایی را به یک کتابخانه که در شبکه کتابخانه ها عضو است؛ می فرستد. کتابخانه دریافت کننده پرسش، در صورتی که قادر به ارائه پاسخ باشد، این کار را انجام می دهد؛ در غیر این صورت پرسش را به کتابخانه دیگری که عضو شبکه است و توانایی پاسخگویی به این پرسش را دارد، ارسال می کند. تا پاسخ از طریق آن کتابخانه تهیه و به کاربر تحویل داده شود.

وی یادآور شد: افزایش ساعت کار ارائه خدمات مرجع مجازی با توجه به اختلاف زمان میان ساعات کاری کتابخانه ها، افزایش تعداد متخصصان پاسخگو به سوالات، صرفه جویی در هزینه های مربوط به تهیه نیروی انسانی متخصص برای پاسخگویی به سوالات، هزینه های مربوط به نرم افزارها و تهیه پایگاههای اطلاعاتی و دستیابی به دانش کتابداران متعدد و افزایش دامنه موضوعاتی که می تواند تحت پوشش قرار گیرد؛ از جمله دلایل استفاده از خدمات مرجع مجازی مشارکتی است.در ادامه این نشست نمایندگان مجمع کتابخانه های بزرگ کشور (مکتب) نقطه نظرها و تجربیات خود را در حوزه خدمات مرجع مجازی ارائه کردند.


نشست کمیته تخصصی مرجع و اطلاع رسانی با حضور عصمت مومنی معاون کتابخانه ملّی ایران، الهام چیذری فرد مدیرکل اطلاع رسانی، علیرضا انتهایی مدیرکل پردازش منابع و فناوری‌های دیجیتال، سیامک محبوب مناس مدیرکل پ‍ردازش و سازماندهی ، زهرا مدرسی مدیرکل منابع خطی و نادر، سمیه سادات هاشمی رئیس گروه مرجع و خدمات ویژه، مریم حاتمی کارشناس مسئول مرجع، زهرا طاهری رییس گروه اطلاع رسانی منابع خطی و نادر  سازمان اسناد و کتابخانه ملی و امیررضا اصنافی نماینده وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، اصغرگودرزی مدیرکل امور کتابخانه ای نهاد کتابخانه های عمومی کشور، سید مهدی حسینی معاون مدیرکل امورکتابخانه ای نهاد کتابخانه های عمومی کشور، حجت الاسلام علی اکبر شهرامی مسئول امور کتاب و کتابخوانی اداره فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کشور،  فریده مداحی نماینده کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، مهندس علی ضرابی مدیریت فضای مجازی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی،  نادیا صنیعی هیات علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد و  مهدیه قنبرپور نماینده معاون پژوهشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

 

برچسب ها :